PODPOWIEDZI:

Czy router może być stworzony dla przedsiębiorców? Asus EBM68 dla firm

Czy router może być stworzony dla przedsiębiorców? Asus EBM68 dla firm

Asus EBM68 to tak naprawdę dwa routery. Jeżeli śledzisz Videotesty nie od dziś, to pewnie wiesz, że już nieraz tego typu zestawy pojawiały się w naszej redakcji. To zalążek sieci Mesh. Skalowalnego rozwiązania, które świetnie nadaje się do mieszkań lub domów, ale naprawdę błyszczy dopiero w większych budynkach, na przykład w biurach lub sklepach.

Asus ExpertWiFi EBM68, czyli router dla przedsiębiorców, może być opcją dla ciebie, jeżeli prowadzisz własną kawiarnię lub szukasz czegoś do biblioteki. Poza tym, że gwarantuje wysokie prędkości przesyłu bezprzewodowego (oraz benefity przy wielu połączeniach naraz, związane z Wi-Fi 6), ma też przydatne funkcje dla biznesów. Z jego pomocą łatwo stworzysz bezpieczną, skalowalną i spersonalizowaną sieć.

Dowiedz się więcej o Asus ExpertWiFi EBM68:

Asus ExpertWiFi EBM68 oferta

Pokrótce, o co chodzi z Asus ExpertWiFi EBM68

Zanim o funkcjach, zabezpieczeniach i tym, jak te sprzęty działają, warto spojrzeć na ich dość imponującą specyfikację. Przede wszystkim korzystają z Wi-Fi 6. Osiągają łącznie transfery nawet do 7800 megabitów na sekundę. To tak zwane wartości laboratoryjne, ale i tak jest to wskaźnik niezłej wydajności. 

Dwa routery Asus ExpertWifi EBM68 na białym tle, jeden jest odwrócony tyłem, zza nich, pomiędzy, wystaje zielona sztuczna roślinka

Routery są trzyzakresowe (2,4 GHz + 2 x 5 GHz), co jest istotne z punktu widzenia ich przeznaczenia, czyli sieci mesh, a także obsługują kanały 160 mhz, dla szybszych transferów. Są trzy porty LAN 1 Gb z możliwością agregacji i jeden WAN 2,5 Gb oraz USB 3.2.

Porty w Asus ExpertWifi EBM68

Przy pomocy USB możesz włączyć do sieci lokalnej na przykład drukarkę, lub uzyskać - w razie problemów z dostawcą - Internet mobilnie, podłączając smartfona. Jest też wsparcie aplikacji. Możliwości Asus EBM68 prezentują się po prostu dobrze, niczym nie odstaje od sprzętów z rankingów routerów.

W zestawie z nimi znajduje się prosty system do zawieszenia ich na ścianie - co warto zrobić w kawiarni lub większym biurze - oraz dość ciekawa rzecz. System wymiany wtyczek. Do wyboru są brytyjskie i europejskie. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam w podsyłanych do redakcji sprzętach i sam pomysł wydaje się bardzo fajny!

System wtyczek brytyjskich i europejskich na białym tle, koło adaptera

O co chodzi z siecią AiMesh? Router Asus EBM68

Wspominałem o sieci Mesh. O co chodzi? Pokrótce chodzi o to, że wielu producentów obecnie pozwala na banalnie łatwe skonfigurowanie skalowalnej sieci lokalnej, która może objąć jeden pokój albo cały budynek, w ramach systemu współpracujących ze sobą urządzeń. Najważniejsze jest to, że w przypadku tych sprzętów Asusa, u mnie działało to praktycznie bezobsługowo, bo dodatkowy router skonfigurował się sam.

Router Asus ExpertWifi EBM68 na tle białej ściany, stoi na ciemnej komodzie w sypialni

Pewnie przy zakupie kolejnych, trzeba by było już skorzystać z aplikacji, ale to kwestia włączenia dedykowanej funkcji i znalezienia kolejnych urządzeń wspierających Asus AiMesh. Jest ich na rynku naprawdę dużo i jeżeli w przyszłości poczujesz, że potrzeba lepszego pokrycia sklepu, biura lub domu - wystarczy dokupić kolejne.

Ile obsługuje urządzeń i jak wypada w praktyce?

Ta sieć mesh obsługuje do 12 węzłów i 100 podłączonych do nich smartfonów, laptopów lub innych tego typu urządzeń. Odbiorniki mogą łączyć się między sobą przewodowo lub bezprzewodowo, korzystając z dodatkowego pasma 5 GHz dla backhaulingu. Zaleta takiej sieci jest prosta. 

Twój smartfon lub komputer zawsze łączy się z routerem o najlepszym sygnale i najszybszych transferach. Sieć jest też o tyle inteligentna, że sama się naprawia, decydując o wyłączeniu z działania awaryjnych jednostek. No i ostatecznie, dokupując dodatkowe urządzenia, możesz stworzyć sieć lokalną obejmującą praktycznie dowolny budynek. Bez wiedzy technicznej.

Prędkość transferu w speedtest na telefonie, smartfon znajduje się na stole, obok niego dekielek do aparatu i sztuczna roślina

Co do prędkości transferu - już na papierze jest nieźle. W praktyce, w moim kilkudziesięciometrowym mieszkaniu z routerami ustawionymi w salonie i sypialni, to po prostu działa. W salonie osiągam przy pobieraniu około 550 MB/s, w sypialni 485 MB/s a w łazience, po przebiciu się przez ściany, prawie 300 MB/s. W żadnym wypadku po prostu nie mam na co narzekać.

Producent zadbał o zabezpieczenia

Nie wiem jak tobie, ale mnie zależy na bezpieczeństwie w sieci. To staje się jednak szczególnie ważne wtedy, gdy z Internetu korzysta nie tylko kilka domowników, ale wszyscy pracownicy i klienci odwiedzający nasza placówkę. 

Spis zabezpieczeń routera na ekranie telefonu, po lewej widizmy switcha, po prawej sztuczną roślinkę

Można bawić się w zabezpieczenia ręcznie, ale Asus ExpertWiFi EBM68 wyposażono w systemy, które znacząco cały proces ułatwiają. Nie musisz być ekspertem (lub ekspertką), aby zmniejszyć wrażliwość waszej sieci i podłączonych do niej urządzeń.

To wszystko w cenie routera. Dzięki Asus AiProtection sieć zabezpieczana jest automatycznie. Routery blokują niebezpieczne strony Internetowe (bazując na stale aktualizowanej liście) zapobiegają włamaniom, DDoS-om, a nawet blokują zainfekowane sprzęty - na przykład smartfony lub laptopy - które już podłączyły się do Internetu w twojej placówce.

Asus ExpertWifi EBM68 na regale w salonie. Za nim biała ściana, obok niego złota figurka Buddy oraz Maneki Neko

Z telefonu możesz jednym kliknięciem przeskanować swoją sieć lokalną. Aplikacja tłumaczy też dlaczego te ustawienia są nieodpowiednie i pozwala je od razu przełączyć. Router Asus EBM68 ułatwi ci zresztą również połączenie VPN. 

To prywatny, bezpieczny tunel, pozwalający przesyłać informacje pomiędzy kilkoma miejscami. Na przykład wtedy, gdy ktoś pracuje z domu. Ja tego nie mogłem sprawdzić, z oczywistych przyczyn, ale przy pomocy WireGuard VPN da się w prosty sposób skonfigurować takie połączenie. Asus udostępnia poradniki w sieci.

Wygodna i czytelna aplikacja, z fajnymi funkcjami

To wszystko spina aplikacja. Z ExpertWiFi bez problemu uzyskuję dostęp do ustawień sieci lokalnej. Co ważne, chociaż nie brakuje tutaj dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji, większość rzeczy jest odpornych na niewiedzę

W panelu głównym na pierwszy rzut oka mogę zobaczyć, kto się podłączył do mojej sieci i jaki jest jej status. Wykluczanie urządzeń lub ograniczanie im dostępu do Internetu to kwestia kilku kliknięć.

Widok od góry na smartfon, mężczyzna korzysta z aplikacji na telefonie, po lewej Nintendo Switch, po prawej sztuczna roślina

Szczególnie fajną opcją dla przedsiębiorców jest SDN, czyli samodefiniująca się sieć. Łatwo skonfigurujesz dodatkowe sieci dla pracowników, gości, VPN lub niestandardowej, każdą z dedykowanymi ustawieniami.

Aplikacja pozwala też na stworzenie prostego portalu, na którym klient - łącząc się z siecią - potwierdza regulamin korzystania z niej. Możesz blokować dostęp do intranetu, ustalać limity transferów w danej sieci lub harmonogramy, przekierować na stronę marki... To wszystko bez know-how.

Widok na ręce wyjmujące Asus ExpertWifi EBM68 z dedykowanego pudła

Do tego jest QoS, czyli ustalanie priorytetu łączności dla różnych typów działań, na przykład wyższy dla pracy niż strumieniowania multimediów. Wolisz, żeby twoi klienci nie zabierali cennego transferu pracownikom, oglądając YouTube? Przestawisz hierarchię i wszystko będzie jak należy. To przydatna funkcja w routerze do firmy, spotykana też na przykład w Asus Zenwifi Pro XT12.

Reasumując, możliwości są różne, a korzystanie z tej aplikacji po prostu wygodne. Nie trzeba jakiegoś szczególnego doświadczenia technicznego, aby postawić i utrzymywać działającą sieć w budynku dowolnej wielkości. Aplikacje mobilne i sieć mesh to połączenie, z punktu widzenia użytkownika, idealne.

Gdybym był przedsiębiorcą, to…

Asus ExpertWiFi EBM68 by mnie zainteresował. Ma to, co najważniejsze w systemie routerów, mających zapewnić stabilne i szybkie transfery. Poza tym producent wyposażył go też w różne przydatne funkcje, które może i z punktu widzenia standardowego użytkownika nie są tak ważne, ale gdy przychodzi do profesjonalnego środowiska, stają się istotne. 

Logo Asus ExpertWifi EBM68 widziane od góry, na białym tle

Bardzo podoba mi się ten trend świadomego upraszczania technologii. Rozwiązując wiele spraw pojedynczym kliknięciem (lub automatycznie) aplikacja Expert Wi-Fi prowadzi użytkownika za rękę, tłumacząc to, co należy. Nie pozbawia go też bardziej zaawansowanych możliwości, ani nie gatekeepuje ich wyłącznie dla ekspertów od sieci. Takie urządzenia to po prostu wskaźnik dobrych trendów na rynku.

Materiał powstał przy płatnej współpracy z producentem.

blog comments powered by Disqus
Czy router może być stworzony dla przedsiębiorców? Asus EBM68 dla firm