PODPOWIEDZI:

Jak wybrać sokowirówkę?

Jak wybrać sokowirówkę?

Przed Tobą poradnik, jak wybrać sokowirówkę. Urządzenie do robienia soku ma dobrze służyć przez wiele lat. Umiejętność doboru wyjątkowej sokowirówki to zatem podstawa. Za moment poznasz jej najważniejsze parametry, jakimi musisz się kierować podczas wyboru.

Zdrowy sok dla całej rodziny powinien być przygotowany przez odpowiedni sprzęt. Dzisiaj mowa o niezawodnych sokowirówkach. Sęk w tym, żeby wiedzieć, jak wybrać sokowirówkę, czyli zapoznać się z ich głównymi cechami i przydatnymi funkcjami. To uchroni Cię przed niezadowoleniem czy kupieniem taniej, a mało wydajnej podróbki.

Warto także wiedzieć, co można zrobić sokowirówką i na czym polega jej mechanizm działania, ale o tym pisaliśmy już w poprzednim poradniku.

sokowirowka firmy Philips, zielone jabłka i sok

Jak wybrać sokowirówkę - W skrócie

Niejeden ranking sokowirówek, jak również tego typu artykuły wyłaniają główne parametry ze specyfikacji. Na początku wymienię je pokrótce.

 • Moc - przekłada się na wydajność pracy. Minimalnie powinna wynosić w granicy 500 W.
 • Otwór wsadowy - od jego średnicy zależy, czy będzie to sokowirówka do całych owoców i warzyw.
 • Regulacja prędkości - niezbędne przynajmniej 2 ustawienia do miękkich i twardych owoców.
 • Pojemność zbiornika na pulpę i pojemnika na sok - im większe, tym więcej soku przygotujesz i rzadziej będziesz zmuszony opróżniać zbiornik.
 • Czyszczenie sokowirówki - mycie sokowirówki, jak i innego sprzętu AGD nigdy nie należało do najprzyjemniejszych zadań, ale nowoczesne modele znacznie ułatwią tę kwestię.
 • Jakość wykonania - koniecznie przyjrzyj się pewnym elementom, jak i z czego zostały zrobione. Wpływa to na żywotność urządzenia.
 • Akcesoria w komplecie - wśród podstawowych elementów na pewno powinien znaleźć się popychacz i szczoteczka do czyszczenia.
 • Bezpieczeństwo użytkowania - chodzi o różnego rodzaju zabezpieczenia, które są niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci.
 • Głośność pracy - nie oczekuj od sokowirówki cichej pracy, ale przecież kombajnu też nie chcesz. Dlatego zwracaj uwagę na poziom głośności.
 • Producent - nie kupuj kota w worku, nie daj się nabrać na pochlebne opinie sprzedawców, tylko postaw na renomowaną markę.
 • Dodatkowe funkcje - przeważnie za dużą ilością funkcji idzie wyższa cena, ale czasami warto za nie dopłacić.

rozłożone części sokowirówki Severin

Wybór perfekcyjnej sokowirówki

Teraz nieco szerzej opiszę najistotniejsze zagadnienia, na które musisz rzucić okiem podczas wyboru zarówno sokowirówki do 300 zł, jak i sokowirówki do 500 zł.

Jaka moc silnika?

Moc silnika wpływa na wydajność pracy sokowirówki. Najlepiej, żeby radziła sobie zarówno z twardymi, jak i miękkimi składnikami, jak również oferowała szybkie działanie. Silniki o mocy w przedziale od 500 W do 1200 W to korzystny wybór. Im mniejsza moc, tym gorzej poradzi sobie z twardszymi owocami.

Jak duży otwór na składniki?

Im większa średnica, tym większe owoce i warzywa zmieścisz. Nie będzie konieczności krojenia ich na małe kawałki, a tym samym zaoszczędzisz swój czas i wysiłek. Sokowirówka z dużym otworem to taka, którego średnica wynosi około 70 mm - 85 mm. Otwór o średnicy 50 mm nie pozwoli na wrzucanie produktów w całości.

Ile ustawień prędkości?

Jeżeli chcesz zakupić sokowirówkę do warzyw i owoców twardych, to musisz wziąć pod uwagę liczbę ustawień prędkości. 1 ustawienie to stanowczo za mało (występuje przeważnie w budżetowych sokowirówkach). Bywają modele, tak jak na przykład Blaupunkt EJE801, który posiada aż 5 stopni, dzięki czemu dopasujesz obroty do własnych potrzeb. Dzięki temu zrobienie soku z buraka lub soku jabłkowego będzie dziecinnie proste i szybkie. Prędkość ustawisz za pomocą wygodnego pokrętła.

Jaka duży pojemnik na sok?

Sokowirówka z pojemnikiem na sok wielkości 1,5 l świetnie sprawdzi się dla dużej rodziny. Dzbanki na sok o pojemności 0,5 l lub 0,8 l są przeznaczone bardziej dla pary lub singla. W niektórych przypadkach pod odpływ soku możesz dostawić swój kubek na sok.

Jaka pojemność zbiornika na miąższ?

Zbiornik na pulpę powinien być odpowiednio duży, tak aby uniknąć konieczności częstego opróżniania go. Nie ukrywajmy, że to zmniejsza komfort użytkowania i bywa męczące. Sokowirówka ze zbiornikiem na miąższ o pojemności 2,5 l - 3,5 l to dobra droga. Ważne, żeby był przezroczysty, dzięki czemu zobaczysz stopień zapełnienia go.

Jak wyczyścić sokowirówkę?

Wiele osób zastanawia się, jak czyścić sokowirówkę. Nie jest to wcale skomplikowane zadanie, jeżeli elementy są łatwe w demontażu i istnieje możliwość ich mycia w zmywarce. Sam korpus, gdzie znajduje się silnik należy przecierać wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. Żeby uniknąć ryzyka zachlapania blatu, dobrze wybrać sokowirówkę z blokadą kapania (przekręcasz dziobek).

funkcja wstępnego czyszczenia w sokowirówce Philips

Która sokowirówka będzie dobrze wykonana?

Jakość wykonania to bardzo istotna kwestia, której każdy powinien dobrze się przyjrzeć. Przede wszystkim podstawa musi być antypoślizgowa, aby urządzenie stało stabilnie na blacie (gumowe przyssawki). Druga sprawa to obudowa, sitko i ostrza, które powinny być zrobione ze stali nierdzewnej. Bywają również obudowy z tworzywa ABS, co również nie jest złe, bowiem jest to materiał trwalszy niż plastik. Uważaj na błyszczące obudowy, gdyż lubią zostawiać widoczne odciski palców, co zmniejsza estetyczność.

Z kolei najefektywniejsze sitko to to, które jest wyposażone w mikrosiateczkę. Jeszcze fajniej, jak jest schowek na kabel (ułatwia to przechowywania i estetycznie wygląda). Jeżeli mowa o przewodzie zasilającym, to zwróć uwagę na jego długość, tak abyś postawił go w miejscu, gdzie chcesz, i żeby nie było przy tym problemu z dosięgnięciem do gniazdka elektrycznego.

Pod względem wyglądu występuje wiele wersji kolorystycznych, różne wzory i wielkości. Jeżeli szukasz typowo małej sokowirówki, to dobrym przykładem jest Philips Viva Collection HR1832/02 o zaokrąglonej konstrukcji.

Co otrzymasz w zestawie z sokowirówką?

W podstawowym wyposażeniu znajduje się przeważnie popychacz do składników (wykonany z tworzywa sztucznego, przepchniesz składniki przez komorę aż do tarki) oraz szczoteczka do czyszczenia. Czasami możesz natomiast otrzymać szklany kielich blendujący. Otrzymując taki zestaw, kupujesz tak na prawdę urządzenie 2w1, czyli blender i sokowirówkę.

Zdrowe soki, pyszne koktajle owocowe, a także smoothie czy kruszenie lodu nie będzie problemem. To czyni urządzenie bardzo funkcjonalnym. Taki dzbanek również powinien mieć odpowiednią pojemność (na przykład 1,8 l) i posiadać wydajne sześciośmigłowe ostrza. Praktycznym rozwiązaniem jest taca na drobne owoce, za sprawą której bez problemu wrzucisz wszystkie maliny za jednym razem.

Czy sokowirówka jest bezpieczna?

Nie musisz obawiać się, że sprzęt będzie niebezpieczny. Nowoczesne sokowirówki cechują się szeregiem zabezpieczeń. Nie rozpoczniesz pracy w momencie nieprawidłowego zamontowania części (funkcja Safety Stop), jak również nie uda się przypadkowo uruchomić urządzenia. Stosuje się także ochronę przed przegrzaniem silnika (sokowirówka automatycznie wyłączy się w celu ostygnięcia).

drobne sitko sokowirówki

Jak głośne są sokowirówki?

Poziom hałasu jest wyrażany w decybelach (dB). Im mniej, tym ciszej pracuje sokowirówka. Za dobry wynik można przyjąć wartość poniżej 85 dB (nawet w momencie włączenia najwyższych obrotów).

Jakiej marki sokowirówka?

Żywotność produktu jest bardzo ważna. Przecież nie chcesz napotkać się z przykrą sytuacją awarii sprzętu akurat w momencie upływu gwarancji. Wybór sokowirówki cenionego producenta zmniejsza takie ryzyko. Godnymi polecenia markami są na przykład: Bosch, Severin, Philips, Zelmer, Blaupunkt, Adler, Camry, Gorenje, Braun, Electrolux, Eldom, Kenwood.

Najważniejsze funkcje sokowirówek

Istnieją dodatkowe funkcje, które znacznie uatrakcyjniają sokowirówkę. Oto one:

 • Funkcja samooczyszczania (wstępnego czyszczenie) - w tym przypadku nazywana również funkcją Turbo. Znacznie upraszcza (przyspiesza) kwestię mycia sokowirówki. Sitko zostanie oczyszczone z miąższu, a samo wnętrze dobrze wypłukane.
 • Separator piany - znajduje się w pokrywie dzbanka na sok. Pozwala przygotować sok bez dużej zawartości piany.
 • Funkcja regulacji gęstości soku - zrobisz pyszny i zdrowy sok dokładnie taki jaki lubisz.
 • Funkcja miękkiego startu - sprzęt nie zaczyna swojej pracy od najwyższych obrotów i tym samym unika problemu rozchlapywania się soku. Osiągnięcie wybranej prędkości odbywa się stopniowo. To funkcja stosowana w większości uniwersalnych sokowirówek.
 • Funkcja blendera kielichowego - sokowirówka z blenderem czyni urządzenie bardzo praktycznym, zwiększa jego możliwości poprzez przyrządzanie koktajli owocowych (dołączony szklany kielich).
 • Technologia AntiDrip - inaczej blokada kapania, co oznacza, że możesz zablokować przepływ (obrócić lub podnieść wylewkę), dzięki czemu resztki nie zabrudzą blatu.
 • Technologia QuickClean - ułatwia czyszczenie sokowirówki. Wszelkie powierzchnie są gładkie, a co za tym idzie, proste w umyciu. Nie ma zakamarków trudnych do wyczyszczenia.
 • Wyświetlacz - miły dodatek, który wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, ale i na wzornictwo.

Jak wybrać sokowirówkę - Podsumowanie

Z dobrą sokowirówką przyrządzisz nie tylko soki owocowe i warzywne bez zawartości cukru i konserwantów, ale także orzeźwiające smoothie lub zdrowe koktajle. Możesz skomponować swoje własne naturalne soki i skończyć z kupowaniem tych kartonowych ze sklepu.

Poznałeś już cechy, których nie możesz pominąć podczas zakupu modelu. Jeżeli jednak wahasz się nad dylematem sokowirówka czy wyciskarka i nadal nie podjąłeś decyzji, to kliknij na podrzucony przed chwilą link. Znajdziesz pod nim kolejny poradnik.

Sekcja komentarzy pozostaje do Twojej dyspozycji. Chętnie dowiemy się, czy wybrałeś już swoją idealną sokowirówkę.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać sokowirówkę?