PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Czy warto kupić elektryczny parowar?

Czy warto kupić elektryczny parowar?

Zakup parowaru na prąd nie jest może ekstremalnym wydatkiem, ale za to poważną decyzją dotyczącą zdrowego odżywiania się. Gotowanie na parze może całkowicie odmienić Twoje nawyki żywieniowe. Ale czy coś stoi na przeszkodzie? No i jakie są zalety parowarów? Sprawdźmy wspólnie!

Wiele osób mówi w dzisiejszych czasach o zdrowym odżywianiu się. Zapewne co chwilę słyszysz w telewizji porady, jak zmienić swoje menu na zdrowsze.

Jednocześnie takie urządzenia jak parowary wcale nie są bardzo popularne. No cóż, są rzadziej kupowane niż... frytkownice czy opiekacze.

W artykule odpowiem Ci na pytanie, czy warto kupić parowar. Wymienię zalety, ale też wady tej kategorii sprzętu drobnego AGD do kuchni. Przejdźmy do konkretów, bo jest kilka spraw do omówienia.

Mocne strony parowarów

Zacznę od pozytywnych aspektów i już teraz Ci zdradzę, że jest ich więcej niż minusów, ale do rzeczy.

Zdrowsze posiłki dla Ciebie i rodziny

Podstawowa zaleta, która ściśle się wiąże z samym gotowaniem na parze. Bo musisz wiedzieć, że to bardzo korzystna dla zdrowia technika kulinarna.

Dania stają się lekkostrawne i niskokaloryczne. Gorąca para utrzymuje w nich więcej witamin i wartości odżywczych. Dołączane z parowarami aromatyzery zachęcają przy okazji, aby zamiast soli wykorzystywać aromat ziół.

W efekcie zadbasz i o zdrowie, i o swoją sylwetkę, bo nie wchłoniesz tylu kalorii. Nie ma tu przecież potrzeby używania tłuszczu, np. oleju. Nie dochodzi do smażenia. Nie gotujesz też w wodzie, więc nie ma szans na wypłukanie wielu witamin ze zdrowego jedzenia.

Same korzyści, a to wszystko potęgują parowary elektryczne. Reszta zalet dotyczy bowiem ich specyfiki.

Ugotujesz wiele rzeczy

Parowary wcale nie wybrzydzają co do rodzaju gotowanych w nich produktów spożywczych. To wcale nie są wyłącznie warzywa, ryż czy ryby. Wiele osób mylnie kojarzy gotowanie na parze z posiłkami wegetariańskimi, a w rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, aby upichcić w ten sposób mięso.

Taki Tefal VS 4003 ma w zestawie tacki do gotowania potraw w marynacie, ale też małe kubeczki na desery! Do tego jego pojemność jest świetna, więc można gotować również większe kawałki jedzenia.

Dodatkowe pojemniki wielu modeli obejmują produkty sypkie, zupy, jak również podstawki do gotowania jajek. Takich akcesoriów jest pełno wśród najlepszych parowarów, więc nie musisz się bać, że czegoś nie dasz rady ugotować na parze.

parowar wypełniony zdrowym jedzeiniem

Zaoszczędzisz czas

Dlaczego? Bo gotowanie na parze nie jest wcale długie. Para wodna jest bardzo gorąca i szybko obrabia żywność. Niejednokrotnie spędzisz mniej czasu w kuchni. Zresztą samo monitorowanie pichconej potrawy nie wymaga tu zbyt wielu czynności. Przy dłuższym gotowaniu trzeba np. dolać wodę do zbiornika. Nic skomplikowanego.

Skorzystasz z ciekawych funkcji

Skoro sprzęt jest elektryczny i służy gotowaniu, to musi móc się pochwalić jakimiś ciekawymi funkcjami. I tak niepozorne parowary zapewniają zazwyczaj kilka udogodnień.

Co to może być? Chociażby podtrzymywanie temperatury ugotowanego posiłku, nawet przez kilka godzin. Tryb Turbo podkręca na początku moc urządzenia, aby zachować w potrawie więcej witamin.

Dla osób mniej obeznanych producenci często przygotowują programy gotowania. Znacząco ułatwiają pichcenie różnych potraw czy ich składników. I wcale nie musisz przy tym być, bo funkcja timera często czuwa nad gotowaniem za Ciebie. Wystarczy odpowiednio zaprogramować czas gotowania.

A w tym wszystkich pomagają elektroniczne wyświetlacze, bo nawet tanie parowary do 200 zł zazwyczaj je oferują. Sterowanie tym sprzętem nie jest więc większym wyzwaniem.

Na rynku znajdziesz nie tylko piętrowe i wysokie, a również bardziej poziomie parowary z oddzielonymi komorami. Przykładem jest tu MorphyRichards 48780 Intellisteam. Dzięki temu kontrola nad gotowaniem jest jeszcze większa, bo każda komora ma osobny system grzewczy, oczywiście sterowany indywidualnie. Za jednym zamachem ugotujesz w jednym urządzeniu zróżnicowane produkty spożywcze, wymagające innego czasu obróbki.

Kuchnia Ci nie wybuchnie

Wiem, trochę clickbaitowy nagłówek, ale chodzi mi w tym punkcie o to, że gotowanie za pomocą dobrego parowaru jest po prostu bezpieczne. Nic nie przypalisz, nie używasz tłuszczu, nie dochodzi do smażenia. Nic Ci także nie wykipi.

Zawsze warto jednak przeczytać instrukcję danego modelu. Jedynym ryzykiem jest kontakt z gorącą parą, więc wypada wiedzieć, jak obchodzić się z parowarem. I tak jest bardzo bezpieczny w korzystaniu wśród urządzeń drobnego AGD do gotowania.

Nie wydasz wiele pieniędzy

W tej kategorii jest sporo zróżnicowanych urządzeń. Ale ogólnie biorąc, ich ceny nie są zbyt wysokie. Za kilka stów masz naprawdę porządny parowar.

Na cenę w głównej mierze wpływa moc. A ona z kolei odpowiada głównie za szybkość pichcenia, o czym zresztą wspominałem w poradniku jak wybrać parowar. Znajdziesz tam również sporo innych porad zakupowych, jeżeli ten artykuł przekona Cię do zakupu omawianego sprzętu.

I za takiego Philipsa HD 9190/30, którego moc wynosi aż 2000 W, trzeba trochę zapłacić. Jest to jednak dość skrajny przypadek, gdy parowar kosztuje ok. 500 zł. Bez problemu znajdziesz tańsze i wciąż świetne propozycje zakupowe.

parowar elektryczny firmy amica

Słabe strony parowarów

Minusy parowarów? Nie jest ich tak naprawdę wiele, a sporo zależy od indywidualnych preferencji i wymagań.

  • Nie każdemu potrawy gotowane na parze smakują. Jedni cenią naturalny smak i aromat, a drudzy narzekają na mało wyrazisty smak. Dużo zależy od rodzaju potrawy, użytych dodatków (np. ziół w aromatyzerze) i oczywiście gustu. Nie jestem jednak w stanie stwierdzić, że dania gotowane na parze każdemu będą pasować. Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, powracając do tradycyjnych technik kulinarnych.
  • Parowary to urządzenia elektryczne, więc zużywają prąd. Niektórych to przeraża, bo są na tym rynku modele wysokowatowe, o czym zresztą już wspominałem. Ale jeżeli parowar ma np. 2000 W mocy, to nie jest powiedziane, że przez cały czas działa na pełnych obrotach. W rzeczywistości wpływ na rachunki za prąd nie jest ogromny, choć sporo zależy od tego, ile gotujesz.
  • Niektóre modele nie są tak trwałe jak tradycyjny sprzęt do gotowania. Największy problem stanowią pojemniki, które trzeba myć. A sporo osób wrzuca je do zmywarki (zresztą producenci zwykle na to pozwalają). Potem okazuje się, że któryś popękał, bo był za często myty w ten sposób. Nie jest to reguła, ale warto czytać opinie o trwałości sprzętu i nie wierzyć producentom na słowo, że po myciu w zmywarce wszystko będzie cacy.
  • Drobnym mankamentem są rozmiary, bo parowary bywają dość wysokie, a na blacie też trochę miejsca wymagają. Do tego ogranicza je długość kabla. Warto to sobie wyliczyć przed zakupem, aby się upewnić, że parowar zmieści się tam, gdzie chcesz.

Czy warto kupić parowar - Podsumowanie

Czy warto kupić parowar? Według mnie tak, chociażby po to, aby spróbować zmienić swoje menu na zdrowsze i zacząć przygodę z gotowaniem na parze.

Nie musisz przecież od razu wydawać większej sumy. Jeżeli nie masz pewności, że ta technika kulinarna przypadnie Ci do gustu, to kup sprzęt do 200 zł. Nie będzie wcale tandetą, a pozwoli Ci komfortowo pichcić z użyciem gorącem pary wodnej.

blog comments powered by Disqus
Czy warto kupić elektryczny parowar?