PODPOWIEDZI:

Jak wybrać parowar?

Jak wybrać parowar?

Jak wybrać parowar, aby gotowanie na parze było szybkie i efektywne, a potrawy niskokaloryczne, smaczne oraz aromatyczne? Postanowiłem pomóc Ci w tej kwestii, przygotowując kompletny poradnik zakupowy dotyczący parowarów.

Wybór parowaru nie jest wcale takim łatwym zadaniem, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z takim sprzętem, ale pragną to zmienić. Jeżeli należysz do tego grona, to masz przed sobą poradnik, który z pewnością przyda Ci się przed zakupem.

Dzięki poniższym poradom kupisz rozsądnie, nie przepłacając, ale wybierając solidny parowar.

Moc

Jeden z podstawowych i jakże prostych w zrozumieniu parametrów. Większość kupujących uważa, że im wyższa moc, tym lepiej. Jest to po części prawda. Parowary o wysokiej mocy gotują po prostu szybko, co dla wielu osób jest ważne.

Skoro zakres mocy jest większy, to i jej regulacja daje więcej możliwości, a to kolejny atut.

Z drugiej strony nie ma co się napalać wyłącznie na wysoką moc. To, jak wybrać parowar, zależy też od wielu innych czynników.

Kończąc ten punkt, najlepiej celuj w moc wynoszącą przynajmniej 900-1000 W. Już taka wartość wystarczy do domowego użytku, choć gotowanie na parze nie będzie aż tak szybkie jak przy dwa razy mocniejszych urządzeniach. Bo taki Philips HD 9190/30 ma aż 2000 W, a nie jest w tym jedyny.

Philips HD 9190/30, czyli parowar o bardzo wysokiej mocy

Pojemność

Kolejny kluczowy parametr, równie ważny co moc. Tu przed zakupem trzeba uważać. Dlaczego? Ponieważ producenci, podając całkowitą pojemność, często wliczają w nią zbiornik na wodę. I wtedy liczby robią się okazalsze.

Sprawdzaj dokładnie w specyfikacjach, ile wynosi pojemność zbiornika, a ile poszczególnych pojemników na gotowaną żywność. No i sprawdź również liczbę tych pojemników. Zazwyczaj parowary składają się z 3 pięter, ale są też takie z 2, a nawet modele z jednym piętrem, ale osobnymi komorami.

Im większe potrawy pichcisz na parze (np. kawałki mięsa, ryba), tym pojemność ma dla Ciebie większe znaczenie. Wyjątkowo pojemny jest chociażby TEFAL Vitacuisine Compact VS 4003.

Dodatkowe pojemniki

Same puste piętra parowaru to nie wszystko. Każdy godny uwagi model z rankingu parowarów oferuje coś ekstra. To, czy wyposażenie przypadnie Ci do gustu, zależy już od Ciebie, a dokładniej tego, co zazwyczaj gotujesz.

Opcji jest wiele. Najczęściej spotykane są aromatyzery na zioła oraz dodatkowe pojemniki na zupę, sos, ale też rybę lub produkty sypkie. A musy oraz inne desery? To również nie problem dla niektórych urządzeń, gdyż znajdą się modele ze specjalnymi kubkami. Popularne są także pojemniki/podstawki na jajka oraz tacki, aby gotować dania w marynacie lub sosie.

Dzięki takim dodatkom menu potraw gotowanych na parze bardzo się rozszerza. Koniecznie sprawdź wyposażeniu sprzętu, który wpadł Ci w oko.

TEFAL Vitacuisine Compact VS 4003 czyli pojemny parowar z dodatkami

Niezawodność

Bardzo ważny punkt, który niestety trudno sprawdzić przed zakupem, szczególnie online. Chodzi między innymi o szczelność konstrukcji, aby gorąca para nie uciekała z urządzenia.

A to dopiero początek. Kluczowa jest trwałość pojemników na żywność. Bo zbiorniki na wodę są zazwyczaj stalowe i z nimi większych problemów nie ma. Pojemniki mają już mniej wytrzymały materiał wykonania, a wielu producentów twierdzi, że można je myć w zmywarce.

Z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest tak pięknie, jak twierdzi producent. Wiele pojemników szybko pęka przy częstym myciu w zmywarce. Sam próbuję ograniczać tę czynność, częściej myjąc je ręcznie.

Cóż tu więc począć? Najlepiej poczytaj opinie o trwałości danego modelu, innej rady nie ma, a wytrzymałość jest jednak bardzo ważną cechą. Kto by chciał, aby jego urządzenie szybko po zakupie przestało nadawać się użytku? A producenci takich uszkodzeń często nie chcą podciągać pod gwarancję, choć wina leży zwykle w zbyt słabo wykonanych pojemnikach...

Przeczytaj też: Czy warto kupić parowar?

Wlewanie wody

O tym mało kto myśli przed zakupem, szczególnie jeżeli nie korzystał nigdy z parowaru. A jest to cecha ważna. Chodzi o prosty system wlewania wody do zbiornika, najlepiej bez konieczności jakiegoś demontażu pięter. Wystarczy jakiś lejek czy niewielki otwór, który umożliwi wygodne dolewki w trakcie pichcenia.

Ale to też cecha dla jednej osoby mało istotna, a dla innej bardzo. Zależy, co gotujesz w ten sposób. Jeżeli bardziej złożone potrawy, które wymagają dłuższej obróbki, to koniecznie kup parowar z takim udogodnieniem.

Funkcjonalność

Pod ogólnym pojęciem funkcjonalności skrywa się sporo różnych cech, udogodnień i bajerów. Ale praktycznie wszystkie z nich wpływają na to, jak wybrać parowar. Prześledźmy je wspólnie:

  • Sterowanie i wyświetlacz - im więcej funkcji ma parowar, tym większe znaczenie ma łatwość sterowania i czytelny wyświetlacz. Prostsze modele mają manualne sterowanie pokrętłami, ale nawet tanie parowary do 200 zł są zazwyczaj sterowane elektroniczne.
  • Indywidualnie sterowane komory - największy sens mają przy poziomej konstrukcji, w której wszystkie komory znajdują się na tym samym piętrze, obok siebie. Dzięki temu jednocześnie ugotujesz kilka zupełnie różnych produktów, i to przy pełnej kontroli.
  • Podtrzymywanie ciepła - przydaje się, jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz od razu skonsumować upichconej potrawy. Danie będzie przez pewien czas ciepłe i zdatne do spożycia (w niektórych przypadkach nawet przez wiele godzin).
  • Turbo - ta funkcja podkręca moc przy starcie gotowania. Nie tylko wpływa na szybkość obróbki, ale też potrafi zatrzymać w żywności więcej witamin.
  • Automatyczne programy - często jest ich nawet około 10 lub więcej. Pomagają dobrać parametry do gotowanego typu żywności. Przydają się głównie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem na parze.
  • Zabezpieczenia - obowiązkowy element. Parowary oferują zwykle zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz przed uruchomieniem urządzenia z pustym zbiornikiem na wodę.

Wymiary

Na końcu proponuję dokładnie sprawdzić wymiary parowaru, aby nie było problemu z umiejscowieniem go na blacie kuchennym. Chodzi zarówno o szerokość i głębokość konstrukcji (szczególnie jeżeli jest to parowar bardziej poziomy), jak i o wysokość (gdy ma kilka pojemnych pięter).

Przy okazji zwróć uwagę na długość kabla, antypoślizgowe nóżki oraz schowek na przewód. Te cechy również mogą mieć dla Ciebie większe znaczenie.

Podsumowanie

Teraz już doskonale wiesz, jak wybrać parowar. Dzięki powyższym wskazówkom nawet osoby nie mające zielonego pojęcia o tym sprzęcie wiedzą, na co zwrócić uwagę.

Nie radzę też patrzeć jakoś szczególnie na cenę. Nie warto iść na skróty i zakładać, że im droższy parowar, tym lepszy, bo nie zawsze tak jest. Wszystkie kluczowe parametry i cechy dopasuj pod swoje wymagania. Wtedy dokonasz rozsądnej decyzji zakupowej, a o to w tym wszystkim przecież chodzi.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać parowar?