PODPOWIEDZI:
JVC LT-55VAO9200 55" OLED TELEWIZOR

Co wskazuje pulsoksymetr?

Co wskazuje pulsoksymetr?

Pulsoksymetr do niewielkie urządzenie, które pozwala określić stan naszego zdrowia, ale co tak na prawdę wskazuje pulsoksymetr? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższej publikacji. Zapraszam!

Z pulsoksymetru korzysta spora grupa osób, w tym sportowcy, personel w szpitalach, ratownicy medyczni, a także wszyscy zmagający się m.in. z chorobami układu oddechowego, krążeniowego, astmą, cukrzycą, bezdechem nocnym. To niewielkie urządzenie zyskało na popularności jeszcze bardziej w dobie panującego wirusa COVID-19, gdzie trzeba było bardziej monitorować stan swojego zdrowia. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. To metoda bezbolesna i nieinwazyjna.

Za moment dowiesz się dokładnie, co wskazuje pulsoksymetr na paleci jak prawidłowo odczytywać z niego dane, natomiast w porównywarce pulsoksymetrów znajdziesz najbardziej polecane urządzenia.

Jakie wyniki pokazuje pulsoksymetr?

Dokładne pulsoksymetry w szybki sposób określą takie parametry, jak:

  • Wysycenie krwi tlenem (SpO2) - mierzenie saturacji krwi to podstawowa rola pulsoksymetru. Dzięki temu wiesz, kiedy w organizmie dzieje się coś złego. Stopień nasycenia hemoglobiny tlenem jest podawany w procentach przy symbolu SaO2 lub SpO2. Wynik poniżej normy oznacza niedotlenienie organizmu (hipoksemia). Niekiedy odczuwasz przy tym duszności, rozkojarzenie zaburzenia równowagi.
  • Puls - pulsoksymetr mierzy puls, czyli częstotliwość pracy serca (wartość tętna PRbpm). Pomiar liczby uderzeń serca na minutę jest wyrażany w liczbach. Jeżeli tętno jest za wysokie, to mówimy o tachykardii, jeśli za niskie to masz do czynienia z bradykardią.
  • Indeks perfuzji (PI) - pulsoksymetr wskazuje wskaźnik perfuzji, czyli przepływ płynu ustrojowego przez tkankę lub narząd. Wartość znajduje się przy symbolu PI %. Innymi słowy perfuzja powiadamia, czy krew przepływa w naszym organizmie w sposób prawidłowy. Wynik poniżej normy oznacza  zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych narządów.

wyniki na pulsoksymetrze

Poza wiedzą, co wskazuje pulsoksymetr, należy jeszcze wiedzieć, jaka jest prawidłowa saturacja i tętno, czego dowiesz się z innego poradnika na naszej stronie. Zachęcam zatem do przeczytania go i zapoznania się z działem ranking pulsoksymetrów, który obfituje w godne uwagi, precyzyjne modele w różnych cenach.

Co wskazuje pulsoksymetr - Podsumowanie

Z poradnika, co wskazuje pulsoksymetr, dowiedziałeś się, że jest to poręczne urządzenie elektroniczne do szybkiego mierzenia saturacji (symbol SpO2), do mierzenia pulsu (symbol PRbpm) i do oznaczania indeksu perfuzji (oznaczenie PI %). Pulsoksymetr napalcowy przyda się zarówno w domu, jak i w podróży.

Dane są wyświetlane na wyraźnym wyświetlaczu w postaci liczbowej bądź wykresów graficznych, niekiedy w aplikacji mobilnej, tak jak ma to miejsce w Beurer PO 60, czyli pulsoksymetrze z Bluetooth. Pamiętaj, że tylko urządzenia z certyfikatami medycznymi wskażą wiarygodne dane.

blog comments powered by Disqus
Co wskazuje pulsoksymetr?