PODPOWIEDZI:

Szybka sieć w domu lub na wyjeździe? Pięć routerów dla każdego

Szybka sieć w domu lub na wyjeździe? Pięć routerów dla każdego

Niedługo dzieciaki czeka powrót do szkoły, a studenci pójdą na studia. Wiecie, co im wszystkim się przyda? Dobry, stabilny Internet. To coś, bez czego trudno się w dzisiejszych czasach uczyć. No, nie tylko w dzisiejszych, bo w czasach mojej młodości też warto było ten dostęp do sieci mieć. Nie będę wam tu teraz doradzał dostawców, bo to kanał o technologii użytkowej, a nie lokalna rozgłośnia radiowa. Pogadajmy o kilku routerach. I nie tylko o nich.

Router do domu lub dla studenta to niezbędny element współczesności. W przypadku jednostek typowo domowych postaw na coś o świetnym zasięgu i naprawdę wysokich prędkościach. Zwłaszcza jeżeli mieszkacie na większej przestrzeni, przy dużej rodzinie. Z drugiej strony studentowi bardziej przyda się coś pod kartę SIM. Taką jednostkę znajdziesz na końcu artykułu.

RouterMercusys MR70X oferta w Ceneo
RepeaterMercusys ME70X oferta w Ceneo
Zestaw mesh TP-Link Deco X20 oferta w Ceneo
Router GSM TP-Link M7200 oferta w Media Expert

Router do mieszkania, a do niego extender?

Jeżeli szukasz routera do mieszkania, nie musisz dużo wydawać na skomplikowane i zaawansowane zestawy. Wystarczy mieć w kieszeni parę stówek, aby każdy domownik mógł się cieszyć szybką siecią Wi-Fi 6. Mercusys MR70X zapewni ci transfery do 1201 megabitów na sekundę przy częstotliwości 5 GHz lub 574 przy 2,4 GHz. To zawsze są wartości laboratoryjne, które i tak głównie bierzemy pod uwagę tworząc rankingi routerów, ale w praktyce jest naprawdę dobrze. Zwłaszcza w tej cenie. 

Router Mercusys na szafie w salonie, za nim telewizor

Taki router, wykorzystując nowoczesne rozwiązania Wi-Fi 6, gwarantuje nie tylko wyższe transfery, ale i wiele innych przydatnych rozwiązań. Na przykład efektywniejsze zarządzanie pasmem w przypadku wielu urządzeń podłączonych do sieci lub mniejsze zakłócenia, za sprawą kolorowania BSS. To szczególnie istotne w blokach, w których wszyscy twoi sąsiedzi pewnie też korzystają z sieci bezprzewodowej.

Router Mercusys na białym tle, wokół niego sztuczne rośliny i śrubokręt

Mercusys MR70X pozwoli ci łatwo stworzyć sieć dla gości, przydzielić priorytety konsoli, komputerowi i telewizorowi w ramach QoS, lub zaprogramować kontrolę rodzicielską. Wszystko w ramach aplikacji na telefon. Na pewno przyda ci się też funkcja Smart Connect. Łączy pasmo 5 i 2,4 GHz pod jedną nazwą sieci. Twój smartfon połączy się automatycznie z tą częstotliwością, która zagwarantuje lepsze transfery.

Jeżeli masz większe mieszkanie, rozważ dodatkowo Mercusys ME70X. To wzmacniacz sygnału. Podłączasz go do prądu w dowolnym miejscu domu, parujesz z siecią Wi-Fi, a on  zwiększy jej zasięgProsta sprawa, nie? Wspiera Wi-Fi 6 z laboratoryjnymi prędkościami oscylującymi wokół 1800 megabitów na sekundę.

Repeater Mercusys na białej ścianie, wpięty w gniazdko

Wykorzysta jednocześnie oba pasma Wi-Fi, do zwiększania prędkości połączenia bezprzewodowej. Na przykład łącząc się z routerem w częstotliwości 2,4 GHz, tej o większym zasięgu, a z komputerem w pokoju ucznia poprzez szybsze 5 GHz. Co ważne, nie musi działać w trybie extendera. Może też funkcjonować jako punkt dostępowy, po połączeniu go z routerem poprzez kabel Ethernet. Dzięki temu uzyskasz jeszcze stabilniejsze łącze przy wyższych prędkościach.

Masz duży dom? To może system mesh TP-Link Deco X20?

Przyjmijmy, że masz jednak jeszcze większe potrzeby. Na przykład mieszkasz w dwupiętrowym domu z garażem i ogrodem, w którym nie tylko twój uczeń potrzebuje stabilnej sieci, ale i mąż w domowym biurze. Najprościej będzie postawić na system mesh. Na przykład TP-Link Deco X20.

Zastanawiasz się, czym jest system mesh? W skrócie: to skalowalna inteligentna sieć lokalna, w której telefon lub laptop połączą się automatycznie z routerem o najlepszym możliwym zasięgu. Obsłuży nawet do 150 urządzeń! Routery łączą się pomiędzy sobą bezprzewodowo, ale mogą też przewodowo, dla szybszych transferów i niższych opóźnień. No i w razie awarii jednego z urządzeń, taka sieć automatycznie się naprawi, przenosząc obciążenia na resztę sprzętów. Idealna do Smart Home.

Router TP-Link Deco X20 w zestawie dwóch, na białym tle

Kupując proponowany zestaw już obejmiesz spory obszar domu szybkim Wi-Fi 6. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości rozszerzyć zasięg, dokupując sprzęt zgodny z siecią mesh. Podłączanie kolejnych jednostek jest banalne, dzięki dedykowanej aplikacji Deco.

TP-Link Deco X20 zapewni ci łączną przepustowość nawet do 1800 megabitów na sekundę. Jeżeli masz dostawcę internetu, na którym możesz polegać, nikt w domu nie powinien narzekać na wolne połączenie. No i dzięki aplikacji oraz TP-Link HomeShield, samodzielnie skonfigurujesz sieć, zabezpieczysz oraz ustawisz kontrolę rodzicielską. Po to, aby bezpiecznie wprowadzić najmłodszych w świat Internetu.

Jeśli jedziesz na studia, weź router na kartę SIM

Jaki router dla studenta? Przenośny, niedrogi i na kartę SIM. TP-Link M7200 to urządzenie mniejsze od powerbanka lub telefonu, które łączy się z siecią GSM. Korzystając z LTE, dostarczy Internet prawie w każdym miejscu w Polsce. Obsługuje przy tym do 10 połączeń jednocześnie. Można się do niego podłączyć laptopem, telefonem, tabletem i dla kilku innych sprzętów wystarczy.

Przenośny router TP-Link na białym tle, koło śrubokręta i sztucznej rośliny

Przy prędkości transmisji 4G do 150 megabitów na sekundę, to nie jest jednak urządzenie do obsługi całego domu. To typowy sprzęt dla studenta do akademika lub na działkę. Wszędzie tam, gdzie trudno o pewny i stały dostęp do Internetu. W czym jest lepszy od hotspota z telefonu? Oprócz wygodniejszej konfiguracji korzystanie z TP-Link M7200 zachowa baterię smartfona na ważniejsze sytuacje.

Duża zaletą tego routera jest fakt, że działa w pełni bezprzewodowo. Również w pociągu lub na wykładzie - w miejscach, w których niekoniecznie musi być dostęp do prądu - pozwoli surfować po sieci. Na jednym naładowaniu może pracować nawet przez 8 godzin. Dostatecznie dużo na cały dzień studiowania.

Router dla ucznia lub studenta?

Już wiesz, w jaki sposób zapewnić stabilny Internet uczniowi. Wybierając jeden z modeli z tego artykułu, na pewno się nie zawiedziesz. Typowo domowe rozwiązania korzystają ze standardu Wi-Fi 6, a więc zagwarantują prędkości, którym z trudnością sprosta nie jeden dostawca Internetu. Z kolei opcja przenośna to coś, co z pewnością przyda się w wielu warunkach. Jest po prostu użyteczną ciekawostką. W dodatku niedrogą.

Materiał powstał w ramach płatnej współpracy.

blog comments powered by Disqus
Szybka sieć w domu lub na wyjeździe? Pięć routerów dla każdego