PODPOWIEDZI:

Projektory Optoma do użytku domowego

Projektory Optoma do użytku domowego

Optoma - jest to jedna z największych marek projektorów na świecie. Według statystyk jest to najpopularniejsza marka projektorów wśród polskich konsumentów w dwóch pierwszych kwartałach 2023 roku. Nic dziwnego, w ofercie występuje aż 90 modeli z czego spora część to także modele do użytku domowego. Warto więc sprawdzić, co takiego ciekawego można wybrać z oferty Optomy właśnie do kina domowego i tzw. domowej rozrywki. W dzisiejszym materiale zaprezentuję Wam cztery modele, każdy nieco inny, jednak wszystkie charakteryzują się tym samym, domowym przeznaczeniem. Zapraszam do lektury.

Projektory do domowego kina

Muszę przyznać, że osobiście mam pewien sentyment do marki Optoma. Dobrze pamiętam, jak kilkanaście lat temu gdy technologia FULL HD była szczytem techniki w telewizorach, na rynku projektorów ze świecą można było szukać przyzwoitych propozycji o rozdzielczości FULL HD w rozsądnych pieniądzach. Do czasu gdy Optoma nie zaproponowała swojego modelu o nazwie Optoma HD20 w cenie ok 4000 zł czym zawojowała rynek i pokazała, że dobre Full HD wcale nie musi dużo kosztować. 

Pomimo tego, że dziś standardem stało się 4K, projektory FULL HD ciągle znajdują swoich odbiorców. Po pierwsze są stosunkowo tanie, oferują dużą moc lampy jak i bardzo dobre kolory. Przekątna ekranu 100 czy 150 cali nie stanowi dla takich multimedialnych projektorów najmniejszego problemu. Pozwalają więc poczuć magię kina, za stosunkowo niewielkie pieniądze. Takim rozwiązaniem jest aktualny model Full HD czyli Optoma HD146X.

Optoma HD146X - budżetowy projektor FullHD o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów

Optoma HD146X to konstrukcja nieduża, stosunkowo lekka, umieszczona w obudowie, którą użytkownicy tej marki mogą znać od lat z poprzednich modeli tego segmentu. Projektor zapewnia rozdzielczość Full HD i wysokie natężenie światła 3600 ANSI Lumenów. Jest to urządzenie, które w pełni odwzorowuje paletę kolorów REC.709 czyli międzynarodowy standard obrazów HDTV

projektor Optoma HD146X

Znajdziemy tu złącze HDMI oraz USB do ładowania zewnętrznych urządzeń. Niewiele, ale tak właściwie, czego więcej potrzebujemy... 
Pomimo tego, że coraz popularniejsze są projektory laserowe, to HD146X jest projektorem opartym na standardowej lampie co znacznie obniża jego koszt. Producent jednak zrobił wszystko co się da aby wydłużyć pracę lampy. Jej żywotność to nawet 15 000 h w trybie Eco, co jest rewolucyjną wartością.

Złącza Optoma HD146X
Możecie powiedzieć, że żadna z informacji, które powyżej opisałem nie są ani rewelacyjne ani nie są niczym nowym. Owszem, ale w dobie szybujących cen ciężko jest znaleźć tak poprawnie wykonany projektor w cenie ok. 2000 zł.

Aktualną cenę projektora Optoma HD146X znajdziesz pod linkiem

Biorąc także pod uwagę wyjątkową jakość obrazu, którą Optoma po prostu potrafi stworzyć w swoich budżetowych modelach, wydaje się to być niemalże okazją.
Ten projektor naprawdę dobrze świeci, zachowuje dobrą ostrość, mocną czerń. Dodatkowo wszelkie jasne składowe czy po prostu biel, są bardzo naturalne o dobrze widoczne, praktycznie w każdych warunkach. Jako na dobry projektor DLP przystało, obraz jest niesamowicie ostry, dokładny i precyzyjny. W tej klasie projektorów, zdarza się to niesamowicie rzadko.

Optoma HD146X sterowanie 
Komu mógłbym zarekomendować HD146X?

Osobom, które szukają prostego i łatwego w obsłudze projektora. Sprawdzi się również jako projektor przenośny, który można zabrać na działkę czy do znajomych aby w grupie oglądać zdjęcia, filmy czy wydarzenia sportowe. Świetnie sprawdza się do oglądania bajek czy animacji. Ostatecznie Optoma HD146X jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś kto lubi oglądać filmy na dużym ekranie. Jako budżetowe kino domowe, fantastyczna sprawa.

Optoma GT2000HDR - laserowy projektor FullHD z HDR długa żywotność źródła światła

Tak jak poprzednio prezentowany model czyli HD146X był typowym projektorem Full HD to następna propozycja będzie czymś mniej spotykanym, jednak odpowiadającym na wiele problemów, które możemy napotkać, myśląc zakupie projektora.

Optoma GT2000HDR
Optoma GT2000HDRjest projektorem laserowym, o rozdzielczości FULL HD, obsługującym obrazy 4K HDR z obiektywem o krótkim rzucie. Ciekawe rozwiązanie. 
Laserowe źródło światła pozwala na znacznie dłuższe użytkowanie, bez jakiegokolwiek serwisu czy wymiany lampy. Według producenta, czas pracy tego projektora to około 30 000h. Możemy więc korzystać z niego na co dzień, zarówno w domu do oglądania telewizji, grania w gry czy przy długich, wieczornych seansach filmowych. Pomimo tego, że producent skategoryzował ten projektor jako urządzenie do kina domowego, to ja nazwałbym go przenośnym i bardzo uniwersalnym projektorem do wszystkiego. 

Optoma GT2000HDR projektor do kina domowego
Projektor jest niesamowicie mały, jego wymiary to jedyne 27cm szerokości, 21cm głębokości i 11cm wysokości. Waga to co prawda ponad 3kg, a więc odczuwalna, ale nie przesadzajmy, nie jest to na tyle dużo aby było uciążliwe w transporcie. Taki sprzęt możemy bez problemu wrzucić do torby od laptopa, zabrać go do znajomych na domówkę, czy wystawić w ogrodzie na plenerowy seans a ostatecznie nawet zabrać do biura i zrobić na nim prezentację.
Pomimo tego, że rozdzielczość matrycy to Full HD, projektor Optoma GT2000 HDR obsługuje obrazy 4K z wysoką rozpiętością tonalną HDR. Dzięki tak dobremu dopracowaniu technologii DLP możemy ujrzeć w tej samej klatce zarówno bardzo mocną czerń jak i wysokie natężenie białego koloru. Jasność lampy to 3500 ANSI Lumenów, jest to duża wartość, dzięki której nawet oglądanie w dzień czy przy zapalonym świetle nie jest specjalnie problematyczne.

Panel starowania Optoma GT2000HDR
Ostatnia sprawa to szerokokątny obiektyw. Już na początku muszę wspomnieć, że należy odróżnić rozwiązanie szerokokątne jak przedstawiany tu GT2000 HDR od projektorów typu Ultra Short Throw (UST). W tym drugim uzyskujemy duży obraz z bardzo małej odległości np. 20-30 cm, czyli projektor stawiamy na szafce telewizyjnej. Jest to ciekawe rozwiązanie, ale zdecydowanie bardziej skomplikowane, co za tym idzie, znacznie droższe.

Sprawdź aktualną cenę projektora Optoma GT2000 HDR

GT2000HDR posiada obiektyw szerokokątny i pozwala np. wyświetlić obraz o przekątnej 100 cali z jednego metra odległości. Przy czym instalacja takiego projektora jest zdecydowanie łatwiejsza niż projektorów UST. Jest to również idealne rozwiązanie dla kogoś, kto np. nie może zainstalować projektora na suficie, na drugim końcu pokoju z powodu dużego żyrandola. GT 2000HDR może powiesić przed tym żyrandolem i sprawa będzie rozwiązana. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które wyjmują projektor tylko na dany seans i np. chowają go później przed dziećmi. Nie trzeba budować do tego specjalnych szafek, kombinować podłączenie do zestawu audio. Wystarczy postawić taki projektor na szafce kawowej i wyświetlać obraz na ścianę, która jest przed nami. Duży obraz gwarantowany.

projektor Optoma GT2000 HDR
Komu polecam zakup projektora Optoma GT2000HDR?

Projektor sprawdzi się także jako urządzenie zabierane na prezentacje, pokazy czy imprezy gdzie szybko chcemy taki sprzęt rozstawić i zabrać po wykonanej pracy. Wszystko jest blisko, zawsze pod naszym okiem, nie przeszkadza uczestnikom i przede wszystkim jest bardzo łatwe w użytkowaniu. Optoma GT2000HDR to kino domowe i projektor do zadań specjalnych w jednym.

Optoma UHD35X- najtańsze 4K UHD, input lag - 4,2ms

Kolejnym projektorem wkraczamy w kategorię projektorów Ultra HD, czyli takich, które nie tylko współpracują, ale i oferują pełen obraz o rozdzielczości 4K. Optoma UHD35X producent określa następującymi słowami:

Projektor do domowej rozrywki oferujący prawdziwą rozdzielczość 4K UHD, wysoką jasność oraz niskie opóźnienie.”

W pełni się z tym opisem zgadzam. UHD 35X posiada matrycę zapewniającą rozdzielczość 4K, co zyskało potwierdzenie organizacji CTA - zapewnia rzeczywiście widoczne 8.3 mln pikseli. Poza tym jest to projektor bardzo jasny, 3600 ANSI lumenów to przy standardowej lampie bardzo dobry wynik.

Optoma UHD35X

Obraz jest jasny i mocno nasycony nawet w niesprzyjających warunkach. Ten sprzęt po prostu daje świetną czerń i bardzo mocny kontrast. Dzięki temu nie trzeba budować specjalnej sali kinowej do wyświetlania dużego obrazu o fantastycznych parametrach. Wystarczy ściana albo zwykły ekran projekcyjny, połączenie z odtwarzaczem multimedialnym i już można cieszyć się serialami czy filmami w wysokiej rozdzielczości. Zobaczcie zresztą sami recenzję projektora Optoma UHD35X.

Optoma UHD35X jako projektor Gamingowy

Optoma UHD35X świetnie sprawdza się także jako projektor Gamingowy - jego input lag to tylko 4.2ms. Jest to wartość, której mógłby pozazdrościć niejeden profesjonalny monitor gamingowy. Dodatkowo Optoma współpracuje z technologiami HDR oraz HLG. Wysoka rozpiętość tonalna jest bardzo dobrze widoczna. Ciemne jak i bardzo rozjaśnione sceny wyglądają tak żywo, jak nigdy dotąd - biorąc pod uwagę bardzo przyjazną półkę cenową tego projektora.

Sprawdź cenę Optoma UHD35X:

Optoma UHD35X w sklepie


Optoma UHD 35X korzysta też z technologii Amazing Colour, co tradycyjnie już w Optomie, pozwala na odwzorowanie palety barw REC 709, zapewniając dobrze nasycone, naturalne i mocne kolory.
Optoma UHD35 jest projektorem nieco większym niż dwa poprzednie, uznałbym go już za urządzenie w pełni stacjonarne. Wygodne w instalacji lub ustawieniu na półce, posiada korekcję trapezu w pionie i poziomie co pozytywnie wpływa na elastyczność w wyborze miejsca ustawienia sprzętu.

Złącza projektora Optoma UHD35X

UHD35X to projektor dla osób szukających czegoś więcej niż duży obraz. Jest to projektor do każdego rodzaju rozrywki domowej na wysokim poziomie obrazu Ultra HD pod każdym względem. Świetnie też zachowuje balans pomiędzy jakością a ceną.

Optoma UHD55 -  wyjątkowy projektor 4K UHD z funkcją upłynniania obrazu

Kolejny projektor - Optoma UHD55, który według producenta jest modelem do rozrywki domowej. Racja, chociaż dodałbym, że z większym naciskiem na kino domowe. Optoma UHD wygląda właściwie tak samo jak UHD35X.

Optoma UHD55

Oba posiadają identyczne obudowy w białym kolorze. Wprawne oko znajdzie jednak dodatkowy regulator przy obiektywie, obsługujący funkcję Lens Shift.

Podobnie jest także pod względem danych technicznych, ta sama jasność 3600 ANSI Lumenów, nieco większy kontrast, ta sama moc lampy oraz żywotność. Niech Was jednak parametry nie zmylą. Optoma UHD55 to projektor zdecydowanie bardziej dopracowany pod kątem obrazu. Znam ten sprzęt bardzo dobrze, zrobiłem na nim kilkanaście instalacji kin domowych. UHD 55 to bardzo dobry projektor do filmów, seriali, telewizji czy gier. Posiada nie tylko fantastyczny kontrast, cenię go za wysoką ostrość obiektywu, idealnie odwzorowuje nawet najdelikatniejsze przejścia tonalne.

Góra  Optoma UHD55

Optoma wyświetla szerszą paletę kolorów DCP-P3, korzysta z technologii Pure Motion (poprawa płynności ruchu). Dzięki temu nie tylko gry czy sport, ale nawet najbardziej wymagające filmy wyglądają bardziej naturalnie, po prostu lepiej. 

złącza projektora Optoma UHD55
Od dłuższego czasu, szukając z moimi klientami projektorów w przedziale cenowym do 10 000 zł ciężko znaleźć projektor o lepszych parametrach oraz ładniejszym obrazie niż właśnie UHD55. 

Sprawdź cenę Optoma UHD55:

cena projektora Optoma UHD55

Projektor Optoma UHD55 oferuje bogate wyposażenie i mnóstwo możliwości: 

  • tryb game, obniżający input lag, 
  • dwa złącza HDMI,
  • system Smart z aplikacjami VOD,
  • Korekcja trapezu pion/poziom,
  • Lens Shift,
  • HDR, HLG.

Optoma postawiła poprzeczkę wysoką i myślę, że długo poczekamy aż ktoś ją przebije. 

Jak widzicie, projektory Optoma to urządzenia dostępne praktycznie w każdym przedziale cenowym. Cechuje je spore zróżnicowanie więc z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Od lat nie zmieniło się jedno - świetny obraz, prostota użytkowania.

blog comments powered by Disqus
Projektory Optoma do użytku domowego