PODPOWIEDZI:

Czy Procesor Ogranicza Kartę Graficzną? Obalamy Teorię!

Czy Procesor Ogranicza Kartę Graficzną? Obalamy Teorię!

O ograniczaniu karty graficznej przez procesor mówi się wiele. Czy jednak takie zjawisko w ogóle istnieje? Bottleneck GPU wydaje się być tak pewny, że z teorii przerodziło się to w prawdę objawioną. Czy jednak wąskie gardło nie jest niedomówieniem? Złą interpretacją faktów albo pomyleniem pojęć? Zapraszamy do naszego testu!

Czy procesor ogranicza kartę graficzną? Bottleneck GPU w ogóle istnieje? W tym filmie obalam mity, zapraszam do oglądania! ;-)

Platforma testowa:

 • Procesor

AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz

procesor

 • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Fera PRO 1224

fera

 • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

 • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

 • Karta graficzna

TESTOWANE

 • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB

wd

 • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550

tesla

 • Obudowa

Fractal Design Define R4

r4

 • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Procedura testowa i założenia

Aby potwierdzić lub obalić teorię ograniczania karty graficznej przez procesor użyliśmy prostego i dobrze znanego benchmarka 3DMark Vantage. Program w wersji trial pozostał ustawiony na wartościach domyślnych, tak aby każdy czytelnik mógł zweryfikować uzyskane wyniki u siebie. W teście wzięły udział 3 karty graficzne:

 • Zotac GT640
 • MSI GTS450
 • Zotac GTX650Ti

Do wyniku ostatecznego dołączony został wynik jeszcze mocniejszej konstrukcji testowanej wcześniej przez naszą redakcję konstrukcji Gigabyte GTX660Ti. Karta była testowana dokładnie na takiej samej platformie testowej, tak więc jej wyniki są jak najbardziej porównywalne i mogą zostać użyte we wnioskach mimo iż karta nie była testowana razem z wcześniej wymienionymi. Każda z kart była testowana na wersji sterowników 306.97 pobranych ze strony Nvidii.

W teście pojedyncze karty wykonały pełny test programem 3Dmark a następnie został zanotowany ich wynik. Pod uwagę brane są wyniki cząstkowe GPU oraz CPU, a także wynik ostateczny całej platformy.

Zobacz też: Polecane zestawy komputerowe

Według założeń teorii bottleneck procesor powinien ograniczyć wydajniejsze z testowanych przez naszą redakcję kart graficznych. Jeżeli tak będzie w rzeczywistości to zgodnie z złożeniami po przekroczeniu pewnego progu wydajności karty graficznej, który powinien wyznaczyć procesor CPU to wynik cząstkowy kolejnych kart powinien być tylko nieznacznie, a najlepiej wcale, wyższy od poprzedniej karty. Innymi słowy to procesor powinien wyznaczyć granicę wydajności karty graficznej i w założeniach teorii wąskiego gardła zakup mocniejszych kart graficznych nie ma sensu. Ich potencjał nie zostanie wykorzystany.

Wyniki testów

Zotac GT 640

GT 640

MSI GTS450 Cyclone

gts450

Zotac GTX650 Ti

gtx650ti

Gigabyte GTX660 Ti - wynik archiwalny

Wykres przedstawiający wynik cząstkowy GPU oraz CPU

cpu i gpu

Wyniki z uwzględnieniem wyniku platformy testowej

z platformą

Wnioski

Po analizie wyników, wniosek może być tylko jeden - zjawisko ograniczania karty graficznej przez procesornie istnieje. Teorię Bottleneck GPU przez CPU możemy wsadzić między bajki. Wykresy wyników cząstkowych wyraźnie pokazują, iż podzespoły te działają niezależnie od siebie. Dodatkowo wykres wydajności GPU rośnie i to zdecydowanie niezależnie od nie zmieniającego się wyniku CPU. Mało tego, im instalujemy mocniejszą konstrukcję wzrost ten jest większy. W przypadku potwierdzenia teorii bottleneck GPU wykres wydajności karty graficznej powinien wyraźnie zwolnić, przyrost nie powinien być tak znaczny a najlepiej całkowicie zatrzymany. Procesor CPU nie wyznaczył granicy wydajności karty graficznej i jak pokazuje doświadczenie i testy - nie wyznaczy nigdy.

Polecamy: Ranking kart graficznych

Inaczej wygląda sprawa ograniczania całej platformy testowej przez najsłabsze ogniwo - jakim w testowanym zestawie był bez wątpienia procesor. Drugi z wykresów pokazujący oprócz wyników cząstkowych wynik końcowy pozwala na wyciągnięcie wniosku oczywistego. Dobranie podzespołów o zgoła różnej wydajności wpływa negatywnie na wynik całej platformy testowej. Krzywa wydajności platformy nie idzie współmiernie do wyniku GPU, mało tego wraz z instalacją wydajniejszych kart wykres zwalnia swój wzrost. Oznacza to nie mniej nie więcej fakt ograniczenia wydajności zestawu. Wraz z instalacją mocniejszych jednostek wzrost wydajności karty graficznej pozostaje stały. Jednak nie dzieje się tak z wydajnością całej platformy, ta nie rośnie już tak szybko.

Aby pozbyć się wąskiego gardła platformy testowej należało by wymienić procesor na wydajniejszy, wtedy wzrost wyniku platformy dogoni wzrost wyniku cząstkowego karty graficznej. Nie może natomiast być mowy o ograniczaniu GPU przez CPU bo są to dwa różne podzespoły.

Czy więc zjawisko wąskiego gardła GPU w ogóle może istnieć? Tak może i istnieje, ale ograniczenia te są ulokowane w samych kartach nie innych podzespołach komputera. Najlepszym przykładem bottleneck z ostatnich lat jest konstrukcja GTX670 oraz 660Ti - technicznie są to praktycznie te same karty. Ograniczeniem 660Ti względem 670 jest węższa szyna pamięci. 670 posiada przepustowość pamięci 256bit a 660Ti tylko 192bit. Różnica w wydajności kart wynika właśnie głównie z tej różnicy konstrukcyjnej.

Natomiast na koniec, należy dodać jeszcze jedną ważną informację. Tak samo jak CPU może ograniczyć wydajność platformy testowej, tak tym ograniczeniem może być zupełnie inny podzespół - pamięci, płyta główna czy nawet dysk twardy.

blog comments powered by Disqus
Czy Procesor Ogranicza Kartę Graficzną? Obalamy Teorię!