PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tanie płyty główne pod AM4 |TOP 5|

Składanie Komputera PC - Poradnik Dla Nowicjuszy

  • Dodano: 3 lata, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (0) (0)
Składanie Komputera PC - Poradnik Dla Nowicjuszy

Problemy ze złożeniem komputera? Nic prostszego! Zaoszczędź pieniądze i miej przy tym rozrywkę składając samodzielnie swój własny pc. Dla tych który nie wiedzą jak się za to zabrać przyda się jakiś poradnik!

Co nam będzie potrzebne?

Zestaw komputerowy składa się z:

  •  Płyty głównej (MB)
  •  Procesora (CPU)
  •  Pamięci RAM
  •  Nośników pamięci (HDD /SSD)
  •  Zasilacza (PSU)
  •  Karty graficznej (GPU)
  •  Obudowy (CASE)
  •  Napędu optycznego (Opcjonalnie)


Przyrządy, które się przydadzą:

Wkrętak

wkrętak 6w1

Nóż
Opaski zaciskowe
(do uporządkowania okablowania)

opaski zaciskowe

Przygotowane części i narzędzia najlepiej połóż w łatwo dostępnym miejscu. Na fotografii poniżej widać mój zestaw.

zestaw

Przygotowanie obudowy

Na początek przygotowujemy obudowę tzn. odkręcamy panele boczne, zakładamy zabezpieczenie portów wejść/wyjść, znajduje się on w zestawie z płytą główną oraz ustawiamy kołki dystansowe zgodnie ze standardem naszej płyty, najlepiej po prostu sobie przyłożyć płytę i dostosować otwory w płycie, do otworów, w które można wkręcić kołki montażowe.

przygotowanie obudowy

Przygotowanie płyty głównej

W tym etapie będziemy instalować: pamięć ram, procesor i chłodzenie procesora.

Montaż procesora Intel

Odbezpieczamy zapinkę gniazda procesora, delikatnie chwytamy CPU i powoli umieszczamy go w sockecie, zwracając uwagę na odpowiednią orientacje. Procesor sam powinien wskoczyć bez użycia siły.

płyta główna

przygotowanie płyty głównej

Zamykamy zapinkę, należy użyć do tego dosyć sporo siły. W tym momencie powinno odskoczyć nam zabezpieczenie tj. czarny plastik chroniący "nóżki" na płycie głównej.

płyta główna

Montaż chłodzenia

Zakładamy chłodzenie w moim przypadku jest to chłodzenie boxowe intela, dostarczone razem z procesorem. Zalecana jest zmiana pasty termo przewodzącej na chłodzeniu, dostarczona razem z chłodzeniem może być wysuszona.

montaż chłodzenia

Umieszczamy cooler, tak aby kołki montażowe pasowały do otworów w płycie głównej. Następnie wciskamy po przekątnej kołki, aż do momentu, gdy poczujemy, że chłodzenie dobrze jest zamontowane. Ostatnią czynnością jest przekręcenie zabezpieczeń w prawo. Na koniec podłączamy zasilanie wentylatora do odpowiedniego miejsca najczęściej jest podpisane  “CPU FAN1”.

płyta główna

Montaż pamięci RAM

Rozchylamy zatrzaski na w slocie, w którym chcemy osadzić pamięć. A następnie montujemy pamięć, należy zwrócić uwagę na wcięcie, które uniemożliwia podpięcie niekompatybilnej pamięci RAM.

pamięć RAM

Montaż płyty głównej do obudowy

Chwytamy gotową płytę główną i umieszczamy w obudowie, zwracając uwagę, aby porty wejść/wyjść były zorientowane w tył obudowy.

montaż

Następnie przykręcamy płytę. Zaleca się najpierw chwycić śrubki w gwintach, a następnie je dokręcić aż poczujemy wyraźny opór.

montaż płyty

Podłączenie przedniego panelu/Front Panel

W manualu (instrukcji) naszej płyty głównej musimy zlokalizować informacje na temat jak podłączyć przedni panel, audio i USB. Należy także zadbać, aby kable nie zakłócały przebieg powietrza w obudowie.

odpowiednie podłączenie

podłączenie

Montaż reszty części

Teraz czas na montaż nośnika danych, czyli dysku. W obudowie SilentiumPc S30 dysk montowany jest u góry w zatoce 5.25 cala zmniejszonej do 3.5 cala. HDD przykręcamy 4 śrubami z grubszym gwintem dostarczonymi razem z obudową. Sprawa dosyć prosta.

montaż dysku

Montaż zasilacza jest tak samo prosty. Po prostu wkładamy go w odpowiednią zatokę i zakręcamy 4 śrubami z grubym gwintem. Lecz należy pamiętać o wypuszczeniu kabli w taki sposób, aby było nam wygodnie je poukładać w obudowie.

montaż zasilacza

zasilacz

Wyprowadzamy przewody, które będą nam potrzebne, czyli kabel zasilający sataEPS (zasilanie procesora), 24 pin do płyty głównej, zasilanie karty graficznej PCI-E, a następnie przepuszczamy kabel w taki sposób, aby było go jak najmniej widać i obieg powietrza nie został zakłócony. Na koniec podłączamy wyprowadzone kable w odpowiednie złącza.

przewody

Teraz należy podpiąć wszystkie nośniki danych i napędy optyczne kablem sata jak i zasilamy nasze urządzenia wtyczkami w wychodzącymi z zasilacza.

montażpodpięcie

Montaż karty graficznej

Wyłamujemy/odkręcamy śledzie w naszej obudowie, umożliwiając zamontowanie karty graficznej.

montaż karty graficznej

Należy w tym celu wyciągnąć zabezpieczenie złącza PCI-E na karcie graficznej i odbezpieczyć slot na płycie głównej. Następnie nie pozostaje nic innego jak po prostu wsunąć kartę w złącze aż do momentu, gdy zabezpieczenie na płycie głównej zostanie zamknięte. Na koniec przykręcamy ją śrubkami dostarczonymi z obudową.

karta graficzna-montaż

Efekt końcowy

efekt końcowy

Na koniec należy podłączyć cały zestaw i sprawdzić czy nasz komputer startuje. Gdy wyskoczy nam napis Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected. Oznacza to, że teraz należy przejść do instalacji systemu.

złożony komputer

Podsumowanie

Złożenie własnego komputera nie jest takie trudne, jakie mogło by się wydawać, ciężko jest tu coś tak naprawdę zepsuć. Wszędzie są oznaczenia, aby czegoś nie włożyć w nieodpowiedni sposób. Zaoszczędzone pieniądze jak i rozrywka gwarantowana! Życzę powodzenia w składaniu komputera!

Zobacz nasze propozycje na polecane zestawy komputerowe! I zainspiruj się do stworzenia własnej maszyny, powodzenia! ;-)

blog comments powered by Disqus
Składanie Komputera PC - Poradnik Dla Nowicjuszy
Autor: Konrad Piech