Składanie Komputera PC - Poradnik Dla Nowicjuszy

Składanie Komputera PC - Poradnik Dla Nowicjuszy

Problemy ze złożeniem komputera? Nic prostszego! Zaoszczędź pieniądze i miej przy tym rozrywkę składając samodzielnie swój własny pc. Dla tych który nie wiedzą jak się za to zabrać przyda się jakiś poradnik!

Co nam będzie potrzebne?

Zestaw komputerowy składa się z:


Przyrządy które się przydadzą:
 

Wkrętak

Nóż
Opaski zaciskowe
(do uporządkowania okablowania)

Przygotowane części i narzędzia najlepiej połóż w łatwo dostępnym miejscu. Na fotografii poniżej widać mój zestaw.

Przygotowanie obudowy

Na początek przygotowujemy obudowę tzn. odkręcamy panele boczne, zakładamy zabezpieczenie portów wejść/wyjść, znajduje się on w zestawie z płytą główną oraz, ustawiamy kołki dystansowe zgodnie ze standardem naszej płyty, najlepiej po prostu sobie przyłożyć płytę i dostosować otwory w płycie, do otworów w które można wkręcić kołki montażowe.

Zobacz Rewelacyjne Laptopy LENOVO >>

Przygotowanie płyty głównej

W tym etapie będziemy instalować: pamięć ram, procesor i chłodzenie procesora.

Montaż procesora Intel

Odbezpieczamy zapinkę gniazda procesora, delikatnie chwytamy CPU i powoli umieszczamy go w sockecie, zwracając uwagę na odpowiednią orientacje. Procesor sam powinien wskoczyć bez użycia siły.

Zamykamy zapinkę, należy użyć do tego dosyć sporo siły. W tym momencie powinno odskoczyć nam zabezpieczenie tj. czarny plastik chroniący "nóżki" na płycie głównej.

Montaż chłodzenia

Zakładamy chłodzenie w moim przypadku jest to chłodzenie boxowe intela, dostarczone razem z procesorem. Zalecana jest zmiana pasty termo przewodzącej na chłodzeniu, dostarczona razem z chłodzeniem może być wysuszona.

Wymiana pasty Termo przewodzącej - Zobacz poradnik i zrób to sam!

Umieszczamy cooler tak aby kołki montażowe pasowały do otworów w płycie głównej. Następnie
wciskamy po przekątnej kołki, aż do momentu gdy poczujemy że chłodzenie dobrze jest zamontowane. 
Ostatnią czynnością jest przekręcenie zabezpieczeń w prawo. Na koniec podłączamy zasilanie wentylatora do odpowiedniego miejsca najczęściej jest podpisane  “CPU FAN1”.

Montaż pamięci ram


Rozchylamy zatrzaski na w slocie w którym chcemy osadzić pamięć. A następnie montujemy pamięć, należy zwrócić uwagę na wcięcie które uniemożliwia podpięcie niekompatybilnej pamięci ram.

Montaż płyty głównej do obudowy

Chwytamy gotową płytę główną i umieszczamy w obudowie, zwracając uwagę aby porty wejść/wyjść były zorientowane w tył obudowy.

Następnie przykręcamy płytę. Zaleca się najpierw chwycić śrubki w gwintach, a następnie je dokręcić aż poczujemy wyraźny opór.

Podłączenie przedniego panelu/Front Panel


W manualu(instrukcji) naszej płyty głównej musimy zlokalizować informacje na temat jak podłączyć przedni panel, audio i USB.Należy także zadbać aby kable nie zakłócały przebieg powietrza w obudowie.
 

Montaż reszty części

Teraz czas na montaż nośnika danych czyli dysku. W obudowie SilentiumPc S30 dysk montowany jest u góry w zatoce 5.25 cala zmniejszonej do 3.5 cala. HDD przykręcamy 4 śrubami z grubszym gwintem dostarczonymi razem z obudową. Sprawa dosyć prosta.

Montaż zasilacza jest tak samo prosty. Po prostu wkładamy go w odpowiednią zatokę i zakręcamy
4 śrubami z grubym gwintem. Lecz należy pamiętać o wypuszczeniu kabli w taki sposób, aby było nam wygodnie je poukładać w obudowie.

Wyprowadzamy przewody które będą nam potrzebne czyli kabel zasilający sataEPS (zasilanie procesora), 24 pin do płyty głównej, zasilanie karty graficznej PCI-E, a następnie przepuszczamy kabel w taki sposób aby było go jak najmniej widać, i obieg powietrza nie został zakłócony. Na koniec podłączamy wyprowadzone kable w odpowiednie złącza.

Teraz należy podpiąć wszystkie nośniki danych, i napędy optyczne kablem sata jak i zasilamy nasze urządzenia wtyczkami w wychodzącymi z zasilacza.

Montaż karty graficznej


Wyłamujemy/odkręcamy śledzie w naszej obudowie, umożliwiając zamontowanie karty graficznej.

Należy w tym celu wyciągnąć zabezpieczenie złącza PCI-E na karcie graficznej i odbezpieczyć slot na płycie głównej. Następnie nie pozostaje nic innego jak po prostu wsunąć kartę w złącze, aż do momentu gdy zabezpieczenie na płycie głównej zostanie zamknięte. Na koniec przykręcamy ją śrubkami dostarczonymi z obudową.

Efekt końcowy

Na koniec należy podłączyć cały zestaw, i sprawdzić czy nasz komputer startuje. Gdy wyskoczy nam napis Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected. Oznacza to że teraz należy przejść do instalacji systemu.

Zobacz poradnik jak zainstalować Windows 8.

Podsumowanie

Złożenie własnego komputera nie jest takie trudne jakie mogło by się wydawać, ciężko jest tu coś tak naprawdę zepsuć. Wszędzie są oznaczenia aby czegoś nie włożyć w nieodpowiedni sposób. Zaoszczędzone pieniądze jak i rozrywka gwarantowana! Życzę powodzenia w składaniu komputera!

Zobacz nasze propozycje nagotowe zestawy komputerowe! I zainspiruj się do stworzenia własnej maszyny, powodzenia! ;-)

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more