PODPOWIEDZI:

Czy Jedzenie Z Mikrofalówki Jest Zdrowe? Obalamy Mity.

Czy Jedzenie Z Mikrofalówki Jest Zdrowe? Obalamy Mity.

Podgrzanie czy przyszykowanie jedzenia w mikrofali jest bardzo wygodne i bardzo szybkie. Ale zapewne nie raz obiło Ci się o uszy, że jedzenie z mikrofalówki traci na wartości, a nawet szkodzi zdrowiu. Jak jest naprawdę i czy zalety urządzenia przyćmią wady? W naszym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania i parę ciekawostek na temat używania mikrofali.

Żyjemy coraz szybciej, a czas jest dla nas bardzo cenny. Szukamy rozwiązań dzięki, którym zaoszczędzimy czas i taki rezultat uzyskujemy dzięki mikrofalówce. W marketach jest dostępnych wiele gotowych dań, które wystarczy włożyć na chwile do urządzenia i po chwili mamy danie gotowe do jedzenia. Wszystko to brzmi bardzo fajnie, ale czy są jakieś ukryte mankamenty urządzenia, o których się słyszy, ale do końca nie wiadomo o co chodzi? Oto cała prawda na temat urządzenia!

Ranking mikrofalówek

Wartość odżywcza 

Istnieje wiele teorii na temat zachowania wartości odżywczych w potrawach, które przygotowuje się w mikrofali. Jedni twierdzą, że mikrofala pozbawia kompletnie witamin i wszystkiego co dobre z produktów spożywczych, a jeszcze inni twierdzą, że nie ma żadnego wpływu. Natomiast prawda leży gdzieś po środku. Owszem pokarmy tracą na swojej wartości, ale nie bardziej niż po gotowaniu tradycyjnym. 

smak

Smak potraw z mikrofali różni się od tych przyrządzonych w piekarniku, czy po gotowaniu. Wszystko przez to, że urządzenie działa na zasadzie poruszenia ciekłych cząsteczek zawartych w produkcie spożywczym przez co tworzy się ciepło. Także im bardziej płynne danie tym jesteśmy w stanie uzyskać większą ciepłotę. Struktura jest również zmieniona, gdyż wiązania międzycząsteczkowe są ułożone inaczej. Właśnie przez to nie uzyskamy nigdy efektu chrupkości. 

naczynia/pojemniki do podgrzania

Najlepiej do podgrzania dań nadają się naczynia szklane oraz porcelanowa, a wszystko ze względu na to, że w małym stopniu się nagrzewają. Jeśli chodzi o pojemniki z tworzywa sztucznego to nadają się tylko takie, które mają wyraźnie napisane, iż nadają się do mikrofalówki. Niektóre pojemniki plastikowe mogą zawierać toksyczne substancje, które uwalniają się w urządzeniu. Do mikrofalówki z pewnością nie nadają się garnki, a to z prostej przyczyny, iż odbijają mikrofale i uniemożliwiają wytworzenie ciepła. Naczynia ze złotą lub srebrną dekoracją też warto oszczędzić i nie wkładać ich do urządzenia - istnieje duże prawdopodobieństwo, że się zniszczą. 

rozmrażanie 

Gotowe, zamrożone dania na opakowaniu powinny mieć napisane jak przygotować je w mikrofalówce. Jeśli nie mamy takiej informacji na opakowaniu damy wam kilka cennych wskazówek. Po pierwsze najlepiej rozmrażać w oryginalnym opakowaniu typu foremki aluminiowe, czy woreczkach polietylenowych, specjalnych kartonach spożywczych. Natomiast jeśli chodzi o rozmrażanie mięsa i warzyw istnieją specjalne ruszty, które umożliwiają swobodne ściekanie wody. 

jak zachować czystość urządzenia 

Niestety mikrofalówka ma to do siebie, że bardzo łatwo się brudzi od tryskającego jedzenia. Jednak wystarczy kilka minut i domowy sposób, by wyczyścić ją do połysku. Oto sprawdzony przez nas i zarazem najlepszy sposób na czyste urządzenie: 

1. Ruchome elementy wyjmij z mikrofali i umyj je płynem do mycia naczyń.

2. Oczyść środek ręcznikiem papierowym z okruchów i resztek jedzenia.

3. Wsadź miseczkę/kubek z wodą z rozpuszczoną sodą oczyszczoną i zagrzej ją w mikrofali przez 3 min. 

4. Urządzenie z zewnątrz potraktuj płynem odtłuszczającym, a drzwiczki płynem do mycia szyb.

5. Zagotowaną wodą z sodą oczyszczoną umyj mikrofalówkę wewnątrz.  

6. Wytrzyj mikrofalę do sucha ręcznikiem papierowym. 

KILKA CIEKAWYCH MODELI MIKROFALÓWEK :

AMICA AMG20E70GSV Kuchenka mikrofalowa

WHIRLPOOL Kuchnia mikrofalowa GT286SL

ZELMER Kuchnia mikrofalowa 29Z022

ZELMER Kuchnia mikrofalowa MW4063DS

SAMSUNG Kuchnia mikrofalowa GE 89 MST

blog comments powered by Disqus
Czy Jedzenie Z Mikrofalówki Jest Zdrowe? Obalamy Mity.