PODPOWIEDZI:

Projektory do Oglądania Sportu – Podpowiadamy Czym Się Kierować Podczas Zakupu

Projektory do Oglądania Sportu – Podpowiadamy Czym Się Kierować Podczas Zakupu

Marzy Ci się oglądanie ulubionych rozgrywek na dużym ekranie? Nie musisz wymieniać telewizora na nowy. Najwyższy czas zainwestować w porządny projektor. Oglądanie meczy piłki nożnej, siatkówki, koszykówki czy jakiegokolwiek innego sportu na dużym ekranie, pozwoli Ci poczuć prawdziwe emocje. Mając wysokiej klasy projektor, spędzisz wraz ze znajomymi emocjonujące chwile, a dzięki świetnej jakości obrazu nie umkną Wam nawet najmniejsze szczegóły.

Rozdzielczość

Wysoka rozdzielczość to podstawa dobrej jakości obrazu. Pamiętajmy, że obraz z projektora może mieć nawet 300 cali, więc liczba pikseli ma tutaj ogromne znaczenie. Najlepiej zdecydować się na jakość Full HD (1920 x 1080 pikseli). To obecnie maksimum, jakie możemy uzyskać w rozsądnej cenie. Owszem, istnieją projektory 4K, lecz ich cena póki co jest duża i sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy. Dodatkowo, większość nagrań i tak jest realizowanych w Full HD, więc nie ma sensu inwestować w nadprogramowe możliwości. Absolutnym minimum jest rozdzielczość WXGA (1280 x 800 pikseli), która pozwoli nam wygodnie oglądać obraz o rozmiarze około 60-80 cali. Jeśli pragniesz większego obrazu – celuj w Full HD.

projektor

Jasność

Zapewne pamiętasz pierwsze projektory, które wymagały pełnej ciemności w pomieszczeniu, aby móc cokolwiek zobaczyć. Miały one niską jasność i słabo sprawdzały się w codziennym użytkowaniu. Projektor do oglądania wydarzeń sportowych powinien mieć dużą jasność. Co prawda, większość meczów odbywa się wieczorem, lecz wiele wydarzeń przyjdzie nam obejrzeć w pełnym słońcu. Niestety, to nie film, który możemy włączyć w dowolnej chwili – sportowe zmagania oglądamy na żywo. Wtedy tradycyjne zasłony mogą nie wystarczyć i przepuszczać dużą ilość światła. Rozwiązaniem jest projektor z lampą o jasności 2500-3000 lumenów (lm). Umożliwi oglądanie relacji sportowych nie tylko wieczorem, ale i za dnia.

Żywotność lampy

Projektor to idealny sposób na oglądanie filmów, sportu albo granie w pasjonujące gry. Niestety, dość kiepsko sprawdza się w roli alternatywy dla telewizora. Jeśli lubisz oglądać telewizję non stop, śledząc serwisy informacyjne bądź słuchając programów muzycznych, lepszym wyborem będzie tradycyjny telewizor. Żywotność lampy projektora to przeciętnie około 2-3 tysiące godzin. Używana zaledwie kilka godzin dziennie, wystarczy na 2-3 lata. Jeżeli jednak projektor ma Ci służyć jedynie do oglądania Ligi Mistrzów i meczów polskiej ligi, nie masz się czym przejmować.

dobry projektor

Wielkość obrazu

Aby ujrzeć najwięcej szczegółów i poczuć się jak w sali kinowej - wszak po to kupujemy projektor - potrzebny jest duży obraz. Wyświetlanie obrazu o przekątnej 60 cali nie ma większego sensu – lepiej kupić telewizor. Prawdziwe możliwości projektora ukazują się dopiero przy obrazie wielkości 100, 200, a nawet 300 cali. By było to możliwe, musimy dysponować sporym pokojem. Chodzi tu nie tylko o powierzchnię ściany, na której będzie wyświetlany obraz, ale o odległość od niej. Większość projektorów trzeba umieścić min. 3-4 metry od ściany. Z tego też powodu umieszcza się je pod sufitem, aby nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, dostępne są projektory o krótkiej ogniskowej (Short-Throw), umieszczane zaledwie metr od ściany. Łatwo je ukryć np. w podwieszanym suficie, albo pod stolikiem kawowym. Obiektywy z ultrakrótką ogniskową (Ultra Short-Throw) można zaś położyć bezpośrednio na szafce przy ścianie. Są w stanie wyświetlić obraz 100 cali nawet z kilkudziesięciu centymetrów.

Nagłośnienie

Czym byłby pasjonujący mecz, bez dobrego nagłośnienia? Wybierając projektor, nie zapomnij o głośnikach. Najlepsze będą te, które nie wymagają zbędnego okablowania – czyli z bluetooth. Należy je umieścić w okolicach ekranu. Jeśli mamy głośniki podłączone do tunera TV albo odtwarzacza Blu-ray, trzeba rozwiązać problem podłączenia zestawu do projektora. Tutaj sprawdzi się mały nadajnik, podłączany do projektora, który skutecznie rozwiąże problem kabli.

nagłośnienie

Ekran

Kolejnym elementem, który warto dokupić, jest ekran. Przed zakupem sprawdź, czy Twój projektor będzie w stanie wyświetlić obraz o takiej wielkości. Ekrany mogą być montowane na stałe, zwijane ręcznie bądź elektrycznie. To ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Możemy ukryć ekran w suficie i rozwijać za pomocą pilota tylko w razie potrzeby. Obraz z projektora można, rzecz jasna, wyświetlać także na zwykłej ścianie. Trzeba zadbać jedynie o to, by była ona w kolorze białym lub ewentualnie jasno szarym. Wtedy odwzorowanie kolorów będzie najlepsze. Na rynku dostępne są specjalne farby, które idealnie odbijają światło projektora.

Złącza

Nie zapomnij o rzeczy równie ważnej – o gniazdach. Czym więcej, tym lepiej. Wiele gniazd HDMI pozwoli Ci na podłączenie kilku źródeł obrazu, dzięki czemu nie będzie trzeba za każdym razem przełączać kabli. Przyda się też USB do podłączenia chociażby nośnika danych. Dodatkowe złącza jak np. S-video, Komponent czy RJ45 raczej nie przydadzą Ci się w codziennym użytkowaniu, jednak umożliwią Ci podłączenie starego magnetowidu czy odtwarzacza DVD bez HDMI – tak w razie czego.

projektor

Jest wiele wyznaczników jakości i możliwości projektorów, jednak pamiętajmy o tym, że najważniejsze są nasze odczucia. Obraz musi nam się po prostu podobać. Czasem decydują o tym szczegóły, jak np. zbyt płytka czerń, efekt tęczy czy nieodpowiedni kontrast. Potrafią one zepsuć całą przyjemność oglądania filmu lub meczu. Najlepiej więc samemu sprawdzić jaki projektor spełnia nasze oczekiwania i najlepiej odpowiada wyobrażeniu o perfekcyjnym obrazie. Takim, który da nam namiastkę kina. Zachęcamy do przejrzenia naszego rankingu najciekawszych projektorów.

blog comments powered by Disqus
Projektory do Oglądania Sportu – Podpowiadamy Czym Się Kierować Podczas Zakupu