PODPOWIEDZI:

Owadowy Problem Ulicznego Oświetlenia LED

Owadowy Problem Ulicznego Oświetlenia LED

Już wkrótce w Warszawie wymienione ma zostać oświetlenie uliczne. Tradycyjnie lampy zostaną zastąpione przez niezwykle ekologiczne oświetlenie LED. Grupa pewnych naukowców odkryła jednak pewną wadę tego przydatnego rozwiązania.

Oświetlenie LED przewyższa tradycyjnie praktycznie w każdym elemencie. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Nic dziwnego, że wiele miast decyduje się na zastosowanie diod LED. Takim miastem będzie już niedługo nasza stolica, czyli Warszawa.

Wydaje się to być bardzo dobrym rozwiązaniem, które nie ma w zasadzie żadnych minusów. Jednorazowy koszt wymiany i dalsze korzyści. Nowozelandzcy naukowcy odkryli jednak, że oświetlenie LED ma pewną wadę.

Chodzi konkretnie o owady. Wspomniani naukowcy porównali niebieskie LED-y ze standardowymi, świecącymi na żółto lampami ulicznymi. Okazało się, że diody LED-owe przyciągały aż o 50% więcej owadów niż standardowe lampy.

led

Można uznać, że ta wada to nie wada, bo to przecież tylko owady. Rzeczywiście, dla ludzi nie będzie to miało większego znaczenia, ale dla ekosystemu już tak. Jeśli w przyszłości oświetlenie LED będzie masowe, to liczba niektórych gatunków owadów może się drastycznie zmniejszyć. Wpłynie to z kolei negatywnie na większe zwierzęta, które się nimi pożywiają.

Czy Można Być Za Starym Na Facebooka?

Osobiście wątpię, by sprawa owadów kogokolwiek zniechęciła do wprowadzania na nasze ulice ekologicznego oświetlenia LED, ale warto mieć ten fakt na uwadze. Być może naukowcy w przyszłości rozwiążą ten problem.

blog comments powered by Disqus
Owadowy Problem Ulicznego Oświetlenia LED