PODPOWIEDZI:
JVC LT-55VAO9200 55" OLED TELEWIZOR

iPhone 7 z Ultraszybką Technologią Li-Fi Zamiast Wi-Fi...?

iPhone 7 z Ultraszybką Technologią Li-Fi Zamiast Wi-Fi...?

Czy to koniec bolączek Wifi? Apple testuje ultraszybką technologię Li-Fi dla iPhone’a 7, która może 100-krotnie zwiększyć prędkość transmisji danych

Plotki o zamiarach pozbycia się gniazda słuchawkowego minijack w przyszłych iPhone’ach zdążyły wywołać niemałą burzę, lecz okazuje się, że Apple planuje jeszcze bardziej rewolucyjny skok technologiczny - LiFi. Użytkownik Twittera ujawnił zrzut ekranu prawdopodobnie świadczący o testach technologii Li-Fi dla iPhone’a 7, która polega na transmisji danych za pomocą fal światła widzialnego zamiast fal radiowych. Li-Fi jest podobno 100 razy szybsze od Wi-Fi i ma być znacznie bezpieczniejsze.

Więcej informacji o Apple iPhone 7 ► 

Użytkownik Twittera o nicku @kyoufujibaya dodał niedawno post, w którym twierdzi, że testy Li-Fi nadchodzą wielkimi krokami. Według niego technologia LiFI ta może pojawić się w przyszłym iPhonie 7, o czym świadczą informacje zawarte w kodzie systemu iOS 9.1

Li-Fi iPhone 7
 
Zrzut ekranu dołączony do tweeta przedstawia fragment kodu z zaznaczonym napisem: „LiFi Capability”, który sugeruje zamiar testowania Li-Fi dla następnej generacji iPhone’ów.

Naukowcy ostatnimi latami zaczęli testować technologię Li-Fi poza laboratoriami, by w pełni poznać jej możliwości. Obecnie testy odbywają się w biurach i środowiskach przemysłowych w stolicy Estonii - Tallinnie.

Sprawdź Ranking najlepszych Telefonów ►

Ten nowy system bezprzewodowy osiągnął prędkość 224 gigabitów na sekundę w laboratorium i ma potencjał, by zrewolucjonizować użytkowanie Internetu.

Harald Haas z Uniwersytetu Edynburskiego wynalazł Li-Fi w 2011 roku. W trakcie pierwszego pokazu swojej technologii zademonstrował, że potrafi przekazać więcej danych niż wieża transmisyjna sieci komórkowej, mrugając tylko światłem pojedynczej diody.


System działa w podobny sposób do alfabetu Morse’a, używając światła widzialnego, ale operując na szybkościach, które są zbyt duże, by można było dostrzec je gołym okiem. 
Technologia Li-Fi używa fal świetlnych o częstotliwościach pomiędzy 400 a 800 teraherców (THz)i transmituje wiadomości za pomocą kodu binarnego, dając w testach laboratoryjnych prędkość wystarczającą, by pobrać 18 półtoragigabajtowych filmów w ciągu sekundy.

Deepak Solanki, CEO estońskiej firmy technologicznej Velmenni wyjawia, że zajmuje się kilkoma projektami pilotażowymi w obrębie różnych gałęzi przemysłu, gdzie może eksploatować technologię VLC (komunikacja światłem widzialnym). Jego firma zaprojektowała system inteligentnego oświetlenia dla środowiska przemysłowego, gdzie komunikacja danych odbywa się poprzez światło. Zajmuje się także projektem pilotażowym dla prywatnego klienta, w którym konstruuje sieć LiFi dla dostępu do Internetu w przestrzeni biurowej.

Sprawdź aktualną cenę Apple iPhone 6S  |► 

Jako że światło nie jest w stanie przechodzić przez ściany, LiFi mogłoby być także bezpieczniejszą i bardziej odporną na zakłócenia od innych urządzeń alternatywą dla WiFi.

System Li-Fi prawdopodobnie nie zastąpi całkowicie Wi-Fi w nadchodzących latach, głównie z powodu istnienia rozwiniętej infrastruktury WiFi, której nie będzie opłacało się pozbywać. Jednakże oba rozwiązania mogą być używane wspólnie, by tworzyć szybsze i bezpieczniejsze sieci. Zamiast nad tworzeniem nowych urządzeń sieciowych, badacze pracują nad modernizacją bieżących, by były kompatybilne z Li-Fi.

PureLifi, firma stworzona przez Haasa i jego zespół oferuje instalacje gotowe do użytku od razu po podłączeniu, z których można korzystać dla zabezpieczonego bezprzewodowego dostępu do sieci. Francuska firma Oledcomm również pracuje nad Li-Fi i instaluje swoje systemy w lokalnych szpitalach.

Podsumowując, zgodnie z tym, co powiedział Haas, Li-Fi łączy oświetlenie z bezprzewodową transmisją danych, by stworzyć świetlaną przyszłość.

Zobacz również pozostałe plotki nt. wyglądu Apple iPhone 7

blog comments powered by Disqus
iPhone 7 z Ultraszybką Technologią Li-Fi Zamiast Wi-Fi...?