PODPOWIEDZI:

Australia nie lubi Huawei, taksówka-dron i nowy Snapdragon - VideoNews #185

Australia nie lubi Huawei, taksówka-dron i nowy Snapdragon - VideoNews #185

Jeśli myśleliście, że w świecie tech wymyślono wszystko, to się grubo mylicie. Zapraszam do 185. odcinka VideoNewsa, w którym zobaczycie między innymi inteligentnego robota w kosmosie.

Krótkie informacje:

  • Niedługo zmieni się wygląd Windowsa - Microsoft pracuje nad zmianą designu swoich produktów. Zaczęli skromnie - od zmiany wyglądu ikon pakietu Office. Firma zapowiada jednak, że do zmian dojdzie we wszystkim, czym się zajmuje.
  • Czy powstanie Samsung z dziwnym notchem? Firma pokazała telefon, który ma nietypowe wcięcie w rogu urządzenia. Przede wszystkim jednak jest funkcjonalnym telefonem obsługującym 5G. Może wcisnęli do niego więcej anten? 

Samsung z nietypowym wcięciem

  • Secret Service testuje system rozpoznawania twarzy. Działa on w okolicach Białego Domu. W tym przypadku chyba nie chcemy doganiać Stanów Zjednoczonych. 
  • Samsung jednak to szalona firma. Ich patent, do którego dotarło LetsGoDigital pokazuje urządzenie, które będzie miało ekran… no cóż, wszędzie.

Samsung z ekranem po bokach urządzenia

  • Microsoft tworzy usługę pozwalającą użytkownikom smartfonów na granie w pozycje z Xboxa w chmurze. Teraz Phil Spencer z Xboxa potwierdził, że na urządzeniach mobilnych pojawi się abonament Xbox Game Pass
  • Jest szansa, że w Polsce pojawi się obsługa kart e-sim. Z wieści ucieszą się przede wszystkim użytkownicy iPhone’ów, ale i właściciele kart w Orange. Jest bowiem szansa na takie rozwiązanie w 2019 roku. 

Rzetelne narzędzie do pomiaru prędkości internetu?

Od 2017 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej dość głośno mówił o tym, że operatorzy przedstawiają niejasno warunki umowy oraz że nie ma narzędzia do ich egzekwowania. Dlatego pojawił się Speedtest Pro. Popularna strona do sprawdzania prędkości łącza otrzymała certyfikat od UKE. Narzędzie testowano od września.

Speeedtest Pro działa od 1 grudnia

Zero lagów dzięki temu błyskawicznemu routerowi! Sprawdź naszą ofertę!

Od teraz, oprócz łączenia się z serwerem sprawdzi działanie naszego systemu i podzespołów, by ocenić ich wpływ na internet. Wyniki będzie można uznać za podstawę do roszczeń wobec dostawców. Nie stanie się tak w przypadku internetu mobilnego. O ten można być spokojnym - Polska ma 5. wynik pobierania za pomocą LTE w Europie z prędkością 18,9 MBPS. Liderem Francja z ponad 21 MBPS, a ostatnia Ukraina z niecałymi 6 megabitami pobierania.

W stanach jeżdżą autonomiczne taksówki

Waymo, które wcześniej była częścią Google, nad autonomicznymi samochodami pracuje od 2009 roku. Po blisko dekadzie otworzyła ona aplikację Waymo One. Działa ona jak Uber i pozwala nam zamówić pod dom samochód. Na ten moment z usługi można skorzystać w obszarze aglomeracyjnym Phoenix w Arizonie, który ma średnicę około 100 mil. Aplikacja jeszcze przed zamówieniem obliczy nam cenę za kurs.

Waymo One będzie pokazywało progres na drodze

W środku może jednak dojść do rozczarowania. Nie będziemy sami, bo za kierownicą usiądą wykwalifikowani piloci, którzy będą kontrolować pojazd i w razie niebezpieczeństwa przejmą stery. W vanach Chryslera znajdują się ekrany, na których możemy uzyskać najważniejsze informacje o przejeździe oraz zobaczyć to, co pojazd rejestruje z pomocą kamer i sensorów. Pierwsi recenzenci donoszą o bezproblemowych przejazdach, choć samochody miały trudności z włączaniem się do ruchu oraz skręcaniem w lewo na ruchliwej drodze. Firma współpracuje też z Jaguarem, by wypuścić w pełni autonomiczny model I-Pace na rynek.

Taksówka będąca jednocześnie dronem?

Pop.up to wspólny koncept Audi, Airbusa oraz ItalDesign. Na razie pokazano pojazd w wersji mini. Składa się na niego kilka części. Pierwsza to moduł przypominający drona, druga to z kolei kabina do niego podczepiana. Ta ma być pozbawiona kontroli sterowania, za to jak widzimy w zwiastunie, ma oferować najwyższe komforty.

Pop.Up będzie mógł stać się taksówką po wylądowaniu

Po wylądowaniu ma łączyć się zarówno bezprzewodowo, jak i mechanicznie z podwoziem. W ten sposób powstanie z kolei autonomiczna taksówka. Dowiezie nas ona już bez żadnego kierowcy, a następnie pojedzie do stacji ładowania albo po kolejną osobę. Projekt to przede wszystkim popis możliwości firmy Italdesign, która obchodzi 50-lecie działalności. Ciekawe, czy takie rozwiązanie zobaczymy w przeciągu 50 lat.

Kosmiczny robot rozmawia z astronautami

Stoi za nim Europejska Agencja Kosmiczna. Robot nazywa się CIMON, czyli Crew Interactive Mobile Companion. Jest on maszyną z wbudowanym inteligentnym asystentem, który reaguje na komendy głosowe. Służy on do dwóch celów. Pierwszym jest wyświetlanie astronautom instrukcji dotyczących napraw na pokładzie statku, drugim zaś rozmowa z nimi, która ma według twórców imitować ludzkie zachowanie.

CIMON ma być zdolny do ludzkich interakcji

Sam robot posiada bowiem na ekranie narysowaną twarz, która próbuje naśladować ludzką mimikę. Poza głośnikami i mikrofonami ma także wyloty powietrza, które pozwalają mu się poruszać w statku. Na filmie widać, że urządzenie ma nieco problemów z rozpoznawaniem mowy. Nie ma więc co się bać, że przejmie władzę nad światem.

Oto procesor, o którym będziecie dużo słyszeć

A imię jego… Snapdragon 855. Nowy procesor Qualcomma przede wszystkim zaoferuje dostęp do sieci 5G dzięki wcześniej pokazanym antenom X50. Pozwoli przy tym na korzystanie z internetu o prędkości 2 gigabitów w sieciach LTE. Sama jednostka ma rdzenie Kryo 485 w wersji Gold oraz zwykłej. Jeden ma taktowanie 2,8 GHz, trzy mają 2,4 GHz, a energooszczędne Kryo 1,8 GHz. W rezultacie wydajność ma wzrosnąć nawet o 45% względem Snapdragona 845.

Snapdragon 855 ma być lepszy o 45% od poprzednika

Wszystkie wykonane są w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Nowszy będzie też układ graficzny. Adreno 640 zaoferuje coś na wzór GPU Turbo. Funkcja Elite Gaming ma optymalizować pracę układu pod kątem rozgrywki. Ponadto nowy ma być procesor sztucznej inteligencji, który pozwoli nagrywać video w standardzie HDR10+. Na testy będziemy musieli poczekać do 2019 roku. Szef OnePlusa sugeruje, że ceny telefonów będą mogły wzrosnąć nawet o 200-300 dolarów przez obsługę sieci 5G.

Czy twój telefon jest radioaktywny?

W Unii Europejskiej do sprzedaży nie mogą być dopuszczone urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne z prędkością 2 watów na kilogram. We Francji przebadano więc 51 smartfonów pod kątem dopasowania do tych limitów. Aż 8 z nich emitowało go za dużo. Wśród nich Honor 8 oraz TP-Link Neffos X1.

Neffos X1 emituje za dużo fal i został wycofany ze sprzedaży

O ile ten pierwszy po aktualizacji zmniejszył swoją wartość, dzięki czemu stał się bezpieczny, o tyle Neffos X1 został wycofany z francuskiego rynku. Francuska agencja do spraw częstotliwości jest pod tym względem mocno wyczulona. W czerwcu opublikowała informację, z której wynika, że 9 na 10 urządzeń na rynku emituje więcej fal niż mówi o tym producent. Nie dziwi więc, że we Francji dzieci nie mogą korzystać ze smartfonów w szkołach.

Huawei ma problemy w kilku miejscach naraz

Najpierw kłopoty z Mate 20 Pro, teraz z infrastrukturą. Firma ma problem, bo chce rozwijać sieci 5G, ale jej na to nie pozwalają. W Australii zabroniono im budowy przekaźników, ponieważ, jak mówi rząd, może to naruszyć bezpieczeństwo narodowe. Problemem dla Australijczyków jest fakt, że Huawei ma własny komitet polityczny. Firma ma na pieńku nie tylko tu, ale i w USA, gdzie od 2012 roku ma zakaz sprzedaży telefonów.

Huawei ma problemy nie tylko w Australii

Wesprzyj Huaweia i kup Mate 20 Lite z opaską gratis!

Teraz do kompletu wrażeń dochodzi aresztowanie dyrektor finansowej firmy w Kanadzie. Meng Wanzhou została oskarżona o naruszenie sankcji USA zastosowanych wobec Iranu. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób do tego doszło. Huawei w oświadczeniu mówi, że do zatrzymania doszło bezprawnie i że firma nie widzi żadnej winy w postępowaniu jej pracowniczki. W Polsce natomiast Huawei otworzy autorski sklep podobny do Mi Store, więc jak to mówią: psy szczekają, karawana jedzie dalej.

Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
Australia nie lubi Huawei, taksówka-dron i nowy Snapdragon - VideoNews #185