PODPOWIEDZI:

Alexa świadkiem w sądzie, Samsung Galaxy F i Black Friday - VideoNews #182

Alexa świadkiem w sądzie, Samsung Galaxy F i Black Friday - VideoNews #182

Kolejny tydzień, kolejne podsumowanie. W tym VideoNewsie porozmawiamy o przyszłości naprawy oka, przyszłym procesorze Samsunga i o tym, które gadżety nie szanują naszej prywatności. Zapraszam do obejrzenia VideoNewsa #182!

Krótkie informacje

  • Netflix testuje tańszą subskrypcję tylko dla urządzeń mobilnych w Malezji. Miesiąc dostępu kosztuje 17 ringgitów, czyli około 15 złotych, a to ponad 2 razy taniej niż podstawowy dostęp do usługi. Ciekawe, czy netflix zablokuje strumieniowanie ze smartfonów na duże ekrany.

  • Amerykańska sieć Verizon mówi, że udało jej się przetestować sieć 5G na zmodyfikowanej Motoroli Z3. Wszystko to z pomocą dodatkowego modułu do telefonu.

  • Sony nie będzie na E3 w 2019 roku. Co jak co, ale coś czuję, że to może oznaczać nową konsolę.

  • Walter Ji, wysoko postawiony pracownik Huaweia zdradził, że w przyszłym roku na rynku pojawi się telefon z poczwórnym aparatem. Ma on pozwolić na 10-krotny, bezstratny zoom. Szaleństwo

  • Twitter może dostać przycisk edycji tweetów. Szef firmy powiedział jednak, że dojdzie do tego dopiero, gdy funkcja zostanie zrobiona w słuszny sposób. 

Nowy procesor Samsunga napędzany sztuczną inteligencją

Samsung chyba nie chce dać o sobie zapomnieć. Pokazał w końcu swojego flagowca przed Huaweiem i Apple, więc musi jakoś zwrócić na siebie uwagę. I robi to z pomocą nowego procesora mobilnego. Exynos 9820 będzie motorem napędowym nowego Samsunga Galaxy S10 oraz najpewniej Galaxy F. I to motorem wydajniejszym o 20 procent, przynajmniej jeśli chodzi o pojedyncze rdzenie, a łącznie szybszym o 15% od poprzednika. Jako, że rdzenie będą wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym, mają pobierać o 40% mniej energii.

Exynos 9820 stworzony w 7-nanometrowym procesie technologicznym

Zobacz Samsunga Galaxy S9 ze zwrotem 500 zł!

Najciekawiej zapowiada się jednak to, że oprócz dwóch wydajnych rdzeni Cortex A75 i czterech energooszczędnych A55, ma pojawić się miejsce na dwa rdzenie o nieznanej specyfikacji. W standardzie jest jeszcze LTE kategorii 20. dające internet o prędkości 2 gigabitów na sekundę oraz układ graficzny Mali G76 MP12.

Wycieka druga generacja Google Glass

Już nie jako Google Glass, ale po prostu Glass Enterprise Edition. Druga edycja okularów została wypatrzona w federalnym urzędzie patentowym Stanów Zjednoczonych. Z raportu dowiadujemy się jednak niewiele. Istotnym brakiem jest pominięcie modułu 4G. Urządzenie ma tylko Wi-fi i bluetooth. Wiadomo też, że mają niezmieniony wygląd.

Google Glass Enterprise Edition

Wszystkie podzespoły znajdują się w zauszniku i jednej z oprawek. Tam też znajdzie się niewielki projektor, który będzie wyświetlał na szkiełku informacje. W wersji przemysłowej deweloperzy mogą programować je według własnych upodobań. Wydajność pracowników jest dzięki okularom lepsza o 15 procent - tak przynajmniej po swoim pilotażowym projekcie mówiło DHL. Okulary dotrą na rynek najwcześniej w przyszłym roku.

Głośnik Amazona świadkiem morderstwa

Kogo wezwać na świadka, gdy nikt nie zaobserwował sceny morderstwa? Sąd w New Hampshire powołuje się na Alexę. Sędzia tamtejszego sądu nakazał, by Amazon dołączył do sprawy nagrania zarejestrowane w trakcie podwójnego morderstwa. W styczniu 2017 roku 32-letnia Jenna Pellegrini oraz 48-letnia Christine Sullivan zostały zadźgane we własnym domu. Podejrzanym jest trzydziestosześcioletni Timothy Verrill. Nie przyznał się on do winy, a do tej pory w sprawie brakowało dowodów.

Amazon Echo jest podejrzane o nagrywanie morderstwa

Amazon powiedział wprost, że bez nakazu oraz uzasadnienia nie pozwoli na przekazanie prywatnych danych użytkowników. Jest jednak ryzyko, że Alexa nagrała z tamtego momentu ważne wątki rozmowy. Jak się bowiem okazuje, asystentka Amazonu zaczyna nagrywać nawet w momencie, gdy powiemy słowo zbliżone do komendy wywołującej, takiej jak Alexa, Computer czy Amazon. Jeśli okaże się, że Amazon posiada kompletne nagrania z tamtego zajścia, będzie trzeba się zastanowić, ile tak naprawdę zostało nam prywatności w czasach asystentów głosowych.

Które gadżety szanują naszą prywatność?

Dobrze byłoby wiedzieć przed zakupem, które urządzenie szanuje waszą prywatność, a które mniej. I naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi Mozilla. Ta sama firma, która robi przeglądarkę wypuściła także raport dotyczący bezpieczeństwa elektronicznych gadżetów. Przejrzano ponad 70 urządzeń, które często stają się świątecznymi prezentami. Nie ma urządzeń, które są idealnie bezpieczne, ale jednym z bardziej bezpiecznych jest Nintendo Switch.

Raport mozilla sprawdza bezpieczenstwo gadzetow

Następne jest PS4, a potem Xbox One. Wśród bezpiecznych smart urządzeń znalazło się też Apple TV, czytnik Kindle czy iPad. Nieco gorzej radzą sobie Google Chromecast czy Apple Watch. Najmniej zaufanym prezentem są jednak głośniki - zarówno te od Amazonu, jak i od Google nie radzą sobie z zarządzaniem danymi i lubią nas podsłuchiwać. Najgorzej jest w przypadku kamerki do pilnowania dzieci, która nie może sobie poradzić z wyciekami danych.

Czy poznaliśmy cenę wyginanego Samsunga?

Ile byście zapłacili za telefon z dwoma ekranami, z czego jeden jest elastyczny i duży, a drugi nie tak duży?  2 miliony wonów, albo okolice 1770 dolarów - tyle ma kosztować urządzenie o nazwie Galaxy F. Będzie to pierwszy smartfon Samsunga z elastycznym ekranem. Według koreańskiej agencji Yonhap Galaxy F będzie mieć dwa ekrany - 7,4 cala i 4,6 cala.

Samsung Galaxy F z Infinity Flex

Jaką cenę ma najdroższy iPhone w historii? Sprawdź!

Cena nie uwzględnia polskich podatków, więc za wyginaną nowość przyjdzie nam zapłacić pewnie ponad 7000 złotych. To więcej niż najtańsza wersja Flexpai - innego wyginanego urządzenia, które w najtańszej opcji ma kosztować około 1300 dolarów. Koreańczycy planują wypuścić na rynek milion egzemplarzy przez cały 2019 rok. Pierwsze modele mają do użytkowników dotrzeć w marcu, jednak nie obsłużą sieci 5G. Ta najprawdopodobniej pojawi się w Samsungu Galaxy S10, który będzie zapowiedziany gdzieś w lutym.

Leczenie oka z pomocą igieł?

Leczenie chorób oka i technologia to dwa idealnie pasujące do siebie tematy. Nie oznacza to, że macie sobie porazić oczy prądem. Ale już na przykład wbić sobie opaskę z malutkimi igiełkami? Brzmi jak tortura, ale może mieć sensowne zastosowanie. W singapurskim uniwersytecie Nanyang testują niewielki plasterek, jaki będzie można zamontować na oku. Stworzony z plastiku ma zawierać standardowo stosowany przy leczeniu oka kwas hialuronowy.

nakladka z iglami na oko moze pomoc w walce z jaskra

Dzięki elastycznej konstrukcji ma on dopasować się do kształtu gałki. Co więcej, pacjenci będą mogli go sami założyć i zdjąć. A jacy pacjenci? Ci chorzy na jaskrę oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Z reguły stosują oni krople do oczu. Singapurskie rozwiązanie przetestowano już na myszach i spowolniło ono tworzenie się nowych naczyń krwionośnych na oku o 90%. Zwykłe krople mają natomiast skuteczność 15%.

Ile wydamy na Black Friday i Cyber Monday?

87% Polaków słyszało o Black Friday i Cyber Monday. Tak wynika z badań TNS sporządzonych na zlecenie eBaya. Łącznie w długi weekend promocji wydamy 7 miliardów złotych. Na promocjach zostawimy średnio 340 złotych, a więcej mężczyźni niż kobiety. Panowie wydadzą średnio 408 złotych, a panie - około 271. ⅔ osób korzystających z promocji będzie ich szukać w internecie. Ale elektronika nie musi być najpopularniejszym tematem. Najczęściej, bo w 57% szukaliśmy tańszych ciuchów i butów, a w 43% sprzęt. Black Friday już 23 listopada - zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem jak kupować w zagranicznych sklepach podczas Black Friday.

Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
Alexa świadkiem w sądzie, Samsung Galaxy F i Black Friday - VideoNews #182