PODPOWIEDZI:

Dzieci modyfikowane genetycznie, AdBlock w Polsce, WiFi w PKP - VideoNews #184

Dzieci modyfikowane genetycznie, AdBlock w Polsce, WiFi w PKP - VideoNews #184

W Chinach wyścig technologiczny zaczyna rozgrywać się w DNA ludzi, a w Polsce będziemy mieć Wi-Fi w pociągach. O tym oraz o innych ciekawostkach w 184. odcinku VideoNewsa. Zapraszam do oglądania!

Krótkie informacje

  • Huawei pokaże światu telefon z niecodziennym notchem. Oczko kamery znajdzie się z boku urządzenia i będzie z wszystkich stron otoczone ekranem. Zupełnym przypadkiem Samsung zaprezentował takie rozwiązanie jakiś czas temu. 
     

Huawei pokazuje notcha w rogu

  • LG z kolei się nie patyczkuje i pokazuje patent na telefon z 16 kamerami. Według firmy miałyby one służyć do łączenia kadrów oraz rejestrowania zdjęć w 3D. 
  • Sony może szykować powrót kartridży z grami. Do urzędu patentowego dotarł wniosek, który może sugerować, że pojawi się urządzenie obsługujące małe nośniki z grami.
  • Apple nie jest już najlepiej wycenianą firmą technologiczną na giełdzie. Jego miejsce przejął Microsoft. Jest to jednak bardziej porażka firmy z jabłkiem, bo ta straciła ponad 20% swojej potencjalnej wartości. To pierwsza taka sytuacja od 2010 roku. 
  • Costa Coffee wprowadzi w Wielkiej Brytanii kubek termiczny z modułem NFC do płatności zbliżeniowych. Kubek będzie kosztować 15 funtów i będzie można go doładować maksymalnie 15 funtami.
  • PKP Intercity w końcu z Wi-Fi. Pojawi się ono w pociągach Pendolino. W części z nich jeszcze w tym roku.

LG także ma elastyczne wyświetlacze

Firma na targi Consumer Electronics Show w Las Vegas może przywieźć unikatowe urządzenia. Let’s Go Digital dotarło do patentów na wyginany smartfon. Może on mieć nietypowy ekran, bo oprócz tego, że mógłby się wyginać, jego część znalazłaby się na tyle obudowy.

LG Bendi będzie mieć niecodzienny ekran

Flagowiec od LG w świetnej cenie - zobacz sam!

LG Bendi, bo tak może nazywać się telefon, ma rozpoznawać cztery poziomy odchylenia - dzięki temu będziemy mogli na przykład przerzucać strony w e-booku po zgięciu lub przeskakiwać między witrynami. Wstępne rendery pokazują też, że urządzenie będzie można rozstawić jak laptopa. Jeśli wykorzystamy je jak tablet, z centralnej części ekranu będzie można wysunąć pasek z ikonami najważniejszych aplikacji.

Sztuczna inteligencja reżyserem reklamy

Scenariusz materiału Lexusa w całości stworzyła sztuczna inteligencja. Za reżyserię odpowiada laureat Oscara Kevin Macdonald, przy czym nie mógł on ingerować w treść skryptu. Zaprogramowali go specjaliści z Visual Voice, a pieczę nad projektem sprawowali marketingowcy z The&Partnership; London. To oni dali SI reklamy do analizy. Wybrali te, które przez ostatnie 15 lat dostawały nagrody na festiwalu komunikacji kreatywnej w Cannes.

Minutowy spot przedstawia historię projektanta Takumi, który musi wypuścić swoje dzieło - Lexusa ES - w świat, by ten przeszedł crash test. Samochód dzięki inteligentnym systemom hamowania przeżywa tę próbę. Inteligentne systemy zaaplikowano także do reklamy dzięki superkomputerowi IBM Watson, który przetwarzał dane dla sztucznej inteligencji.

Nikt nie kupuje kart graficznych

Wszyscy wiemy, że w tym roku kryptowaluty namieszały sporo na rynku kart graficznych. Nie wiedzieliśmy tylko, jak bardzo wyraźna jest ta tendencja. Jon Peddie Research opublikowało raport, w którym analizuje trzeci kwartał 2018 roku. Producenci ewidentnie przecenili modę na kopanie walut i wyprodukowali zbyt wiele kart graficznych, których potem nie udało się sprzedać po wysokiej cenie. W rezultacie w trzecim kwartale tego roku sprzedano 16% mniej kart niż w roku ubiegłym.

Najpopularniejszym dostawcą kart graficznych jest Intel

O ponad 19% spadły dostawy kart do komputerów stacjonarnych w porównaniu z ubiegłym kwartałem. W porównaniu z ubiegłym rokiem sprzedano tylko nieco mniej kart zintegrowanych - o 2,2%. Największym sprzedawcą kart na rynku jest Intel zgarniający 68,1% procent przychodów z rynku. Druga jest Nvidia z 17,43%, a trzecie AMD z 14,3%.

DJI osmo Pocket dla fanów stabilizacji wideo

To prawdziwe maleństwo waży zaledwie 119 gramów i ma około 10 centymetrów długości. Mimo tego ma mu wystarczać baterii na 140 minut kręcenia filmów. A te kamera 12 megapikseli uwieczni w 4K przy 30 klatkach na sekundę. Audio zarejestrują dwa mikrofony. Zabraknie jednak mini-jacka - producent będzie sprzedawał adapter.

Dji Osmo pocket to kompaktowe urządzenie

Urządzenie otrzyma też 1-calowy ekran z podglądem video, a poza nim kabel Lightning. Dzięki temu będziemy mogli je podłączyć do telefonu i uzyskać jeszcze większy ekran oraz dodatkowe funkcje w aplikacji, takie jak Story Mode, w którym będziemy mogli nałożyć ciekawe filtry. To wszystko w cenie 349 dolarów - w Polsce 1649 złotych. Do zestawu będzie można dokupić chociażby specjalny selfie stick oraz etui do nagrywania pod wodą. Koniecznie sprawdźcie naszą ofertę: 

Oferta dla ciebie rtv euro agd

W Chinach urodziły się bliźniaki odporne na Aids

Wyścig o technologiczną dominację na świecie może przybierać różne formy. MIT dotarło do informacji, według których w Chinach rekrutowano matki, by urodziły dzieci ze zmodyfikowanymi genami. Ich pociechom zmieniono strukturę genu CCR5. W rezultacie nie zachorowałyby na HIV ospę i cholerę. Pierwszy raz o możliwościach wykorzystania metody CRISPR/Cas9 mówiono w 2015 roku.

Metody modyfikowania genomu stają się coraz tańsze, ale nie precyzyjniejsze

Wtedy naukowcy prosili o zaniechanie takich praktyk ze względu na niską precyzję i niestabilność genomu. Teraz profesor He Jiankui (pokaż jego twarz) z Politechniki Południowej w Shenzen chwali się narodzinami bliźniaków. Nie wiadomo jednak, w którym szpitalu zostały poczęte, wiadomo jednak, że na 7 par embrionów tylko jedna została wprowadzona w ciążę.

Zwolnienia chorobowe tylko elektronicznie

Zniknie obowiązek fizycznego dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni. Przede wszystkim jednak na e-zwolnieniu skorzystają lekarze. Dotychczas musieli oni dostarczać wszystkie wypisane zwolnienia do siedzib ZUSu. Teraz będą mieć trzy dni od wizyty na zwolnienie pacjenta z pracy w Platformie Usług Elektronicznych ZUSu.

Platforma Usług Elektronicznych pozwoli załatwić e-zwolnienie na SMSa

Sprawdź ofertę na skuteczny ciśnieniomierz!

Dodatkową opcją będzie możliwość uzyskania elektronicznego zwolnienia na opiekę nad innym chorym, np. dzieckiem. Co ważne, aby móc skorzystać z tych opcji, musimy je włączyć na platformie zakładu. Jeśli mamy problem, to możemy zadzwonić do centrum obsługi telefonicznej. W tygodniu od 20 do 26 listopada 17,5% zwolnień było wydawanych papierowo. Od 1 grudnia pożegnamy się z papierkami na zawsze.

Google ma problemy z prywatnością

Google w Stanach Zjednoczonych jest oskarżone o śledzenie aktywności użytkowników nawet wtedy, gdy sobie tego nie życzyli. Tymczasem europejska agencja konsumencka szykuje pozwy w siedmiu krajach Unii. Wśród nich Polska. Google jest podejrzane, ponownie, o śledzenie lokalizacji użytkowników map, nawet gdy wyłączymy zapisywanie historii lokalizacji.

Użytkownicy telefonów z Androidem nie mogą czuć się bezpiecznie

Firma broni się tym, że nigdzie nie powiedziało, że funkcja śledzenia historii pozbawia ich prawa do śledzenia lokalizacji. W przypadku Europy sprawa może jednak zostać rozstrzygnięta na korzyść konsumentów ze względu na RODO, w którego ramach wyraźnie zaznaczone musi być, co dzieje się z danymi użytkowników.

AdBlock w Polsce ma się dobrze

Pod koniec 2017 roku Polaków blokujących reklamy na stronach internetowych było 42%. Dodatkowo 14% osób, które ich nie mają, planuje je zainstalować. Takie dane zdobyła agencja IAB Polska. Wyniki dotyczą ludzi powyżej 15. roku życia. 42% oznacza ponad 8,8 miliona internautów.

Blokowanie reklam jest w Polsce normą

Liczba ta rośnie szybko, bowiem w 2012 roku takich osób były tylko 3 miliony. Co ciekawe, w porównaniu z 2016-tym znacząco wzrosła liczba użytkowników adblokców w smartfonie. 30% użytkowników urządzeń mobilnych zainstalowało w nich blokady. Dla twórców złą wiadomością jest to, że coraz częściej opuszczamy strony, gdy te proszą nas o włączenie reklam. Dzieje się tak w 43% przypadków.

Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
Dzieci modyfikowane genetycznie, AdBlock w Polsce, WiFi w PKP - VideoNews #184