PODPOWIEDZI:
Promocja na sprzęt AGD i RTV

Koronawirus pokonał Huawei i Sony. MWC odwołane?

Koronawirus pokonał Huawei i Sony. MWC odwołane?

Wirus 2019-nCov, zwany też potocznie koronawirusem z Wuhan, sieje niemałe spustoszenie. Z obecności na targach MWC wycofują się kolejni wystawcy. Powodem obawa przed zarażeniem. Organizatorzy targów w Barcelonie ustosunkowali się do tych obaw.

Koronawirus z Wuhan roznosi się w zastraszającym tempie. Aktualizowana na bieżąco mapa pokazuje już 40000 przypadków zarażenia się wirusem. Wśród nich jest już ponad 910 osób, które zmarło. Pocieszająca może być statystyka mówiąca o prawie 3500 osób, które wyzdrowiały. Dzięki temu wiemy, że wirus 2019-nCov ma niższą skuteczność niż epidemia SARS z 2002 roku, także rozpoczynająca się w Chinach. 

Mapa koronawirusa pokazuje, że głównym obszarem zapalnym pozostają Chiny

Nie zmienia to jednak faktu, że globalnie podejmowane są środki ostrożności. Z miasta Wuhan nie można się teraz wydostać, a linie lotnicze rezygnują z lotów do Chin. Podróż jest niewskazana także dla osób z objawami grypy, kaszlu oraz osłabienia organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia wypuściła zbiór praktyk WHO mających zapobiec przekazaniu choroby.

WHO odradza podróżowanie, jeśli czujemy się źle

Nie dziwi więc, że największe targi technologii mobilnej - Mobile World Congress w Barcelonie, stoją pod znakiem zapytania. Chińscy producenci co roku stanowią spory procent wszystkich wystawców. W tym roku sytuacja może ulec zmianie. 

Z udziału na targach wcześniej zrezygnowało LG. Huawei z kolei wydało oficjalne oświadczenie. W nim firma podkreśla, że pracownicy pochodzący z Europy "odegrają znacznie ważniejszą rolę", a przy stoiskach nie znajdziemy osób pochodzących z Chin lub ostatnio tam podróżujących. Mimo tego producent nie zamierza się wycofać. Podobnie jak inny przedstawiciel z Państwa Środka - ZTE.

W poniedziałek rano oficjalny komunikat wydał polski oddział Sony. Po uwzględnieniu wszystkich za i przeciw, Sony całkowicie wycofuje się z targów MWC. Premiera nowych smartfonów zostanie zorganizowana o tej samej porze - 24 lutego o 8:30. Da się ją obejrzeć wyłącznie na kanale Youtube.

Jak widać, koronawirus z Wuhan w świecie technologii spowodował spore zamieszanie. Czy to powód, aby odwołać całe MWC?

Czy MWC zostanie odwołane? Oficjalny komunikat

Do obaw ustosunkowało się GSM Assiociation, organizator targów w Barcelonie. W oficjalnym komunikacie jego przedstawiciele zwracają uwagę na obecność ponad 2800 wystawców z całego świata. Pomimo nieobecności kilku dużych graczy, targi MWC nie zostaną odwołane. Pojawią się jednak pewne restrykcje:

  • Na wydarzenie nie zostaną wpuszczone osoby z prowincji Hubai
  • Wszyscy, którzy podróżowali w ostatnim czasie do Chin, muszą udowodnić, że nie byli tam w ciągu ostatnich 14 dni (wymagany jest zarówno paszport, jak i certyfikat lekarski)
  • Uczestnicy muszą potwierdzić, że nie mieli wcześniej kontaktu z osobą zarażoną

Podczas samego wydarzenia zmieni się także kilka zasad organizacji w trosce o bezpieczeństwo:

  • Uczestnikom zostanie zmierzona temperatura
  • Wszyscy mają unikać uścisku dłoni
  • Strefy kateringowe oraz inne zatłoczone miejsca będą regularnie czyszczone
  • Wystawcy mają zadbać o czystość na swoich stoiskach, także wśród osób tam obecnych 

Do obaw ustosunkowali się także przedstawiciele hiszpańskiego rządu. Minister Zdrowia Alba Vergés podkreślił, że region nie jest zagrożony epidemią. W przypadku jej wybuchu, barceloński szpital epidemiologiczny jest gotowy na przyjęcie zwiększonej liczby pacjentów. Poza tym organizatorzy MWC otworzą 24-godzinną infolinię, na której można dowiedzieć się więcej o zagrożeniu oraz zgłosić swoje objawy.

Redakcja Videotestów niezmiennie planuje wybrać się na targi MWC. Najlepsze smartfony zobaczycie na naszej stronie oraz kanale Youtube. Podejmiemy wszelkie środki ostrożności, by dostarczyć wam najciekawsze informacje i nie przywieźć koronawirusa.

blog comments powered by Disqus
Koronawirus pokonał Huawei i Sony. MWC odwołane?