PODPOWIEDZI:
Maraton okazji w RTV Euro AGD

Koronawirus. Polski respirator z drukarki 3D może uratować tysiące ludzi

Koronawirus. Polski respirator z drukarki 3D może uratować tysiące ludzi

Liczba ofiar COVID-19 przekroczyła już 15 tysięcy osób. Wśród nich 8 jest z Polski. Aby przetrwać rekonwalescencje chorzy w ciężkim stanie potrzebują urządzeń do wspomagania oddechu. Z pomocą przychodzi VentilAid - tani respirator, który powstaje w drukarce 3D.

Respiratorów w Polsce według Ministerstwa Zdrowia jest 10 100. Wszystkie z nich mają być dostępne wewnątrz szpitali. Niektóre z nich są w stałym użytku, a reszta - rozproszona po placówkach w całym kraju. Gdybyśmy mierzyli się z wirusem rozprzestrzeniającym się w tempie włoskim, byłoby to zdecydowanie za mało. 

Tym bardziej cieszy projekt taniego w produkcji urządzenia do podtrzymywania oddechu. Jest to dzieło krakowskich inżynierów ze startupu Urbicum. VentilAid to respiratory, które z łatwością da się wydrukować na drukarce 3D.

Proces zajmuje około 15 godzin i wystarczy do niego prosty filament. Potem wystarczy dodać do niego powszechnie dostępną aparaturę przemysłową: siłownik pneumatyczny oraz wyłącznik krańcowy - ten może być pneumatyczny lub elektryczny. Potrzebny jest także stały dostęp do sprężonego powietrza.

Respirator od Urbicum da się stworzyć za mniej niż 200 złotych

Pomysłodawcy zapewniają, że projekt jest bezpieczny i został przetestowany. Jednocześnie zaznaczają, że korzystanie z niego powinno być ostatecznością. Najlepsza wiadomość to niski koszt wykonania. Naukowcy zakładają, że nie powinien on przekroczyć 200 złotych za jedno urządzenie.

Krakowscy inżynierowie nie zamierzają zarobić na projekcie ani grosza. Licencje oraz niezbędne do druku pliki znajdziemy za darmo na stronie VentilAid. Jednocześnie naukowcy nie zwalniają tempa i pracują nad respiratorami, które możemy podłączyć do akumulatora lub bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Respiracja za pośrednictwem VentilAir ma przebiegać jak w profesjonalnym sprzęcie

To nie jedyne pozytywne działanie w walce z koronawirusem. Huawei pomaga polskim szpitalom, a w walkę z zagrożeniem angażują się nawet superkomputery. Nawet Yanosik po aktualizacji jest nastawiony na walkę z koronawirusem.

Tymczasem twórcy VentilAid apelują o pomoc. Jeśli chcecie, możecie przekazać informację inżynierom, pracownikom medycznym albo dyrektorom pobliskich szpitali. 

blog comments powered by Disqus
Koronawirus. Polski respirator z drukarki 3D może uratować tysiące ludzi