PODPOWIEDZI:

Facebook ogranicza reklamy, które sieją panikę i naciągają ludzi

Facebook ogranicza reklamy, które sieją panikę i naciągają ludzi

To było do przewidzenia - Facebook zaczął baczniej przyglądać się reklamom, które żerują na strachu ludzi przed koronawirusem. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie płatnych kampanii reklamowych, ale i bezpłatnych postów.

Janusze biznesu pokazują się nawet w czasie szalejącej pandemii (a może głównie w przypadku takich sytuacji?), próbując wzbogacić się na szerzącej się panice. Plagą są również fałszywe newsy o koronawirusie, które zalewają internet - łącznie z portalami społecznościowymi.

Facebook ma więc twardy orzech do zgryzienia, lecz podchodzi do takich przypadków bezkompromisowo. Według najnowszych wieści Facebook zakazuje reklamowania w płatnych kampaniach poniższych produktów:

  • Chusteczek do dezynfekcji
  • Żeli antybakteryjnych
  • Testów na obecność koronawirusa

Maski ochronne już wcześniej zostały zablokowane pod kątem prowadzenia kampanii reklamowych.

Powód takich zakazów? Sporo produktów z tych kategorii ma zawyżone ceny, a w praktyce wcale dużo nie daje, np. wspomniane testy na obecność koronawirusa. To zwykłe nadużycia, z którymi Facebook ma zamiar walczyć.

To kolejny krok w celu ochrony użytkowników przed zawyżonymi cenami oraz agresywną polityką reklamową – tłumaczy Rob Leathern z Facebook.

Janusze biznesu zareagowali bardzo szybko, bo już jakiś czas temu wspominałem o współpracy rządu z Allegro i Twitterem w celu walki z naciągaczami. Ogłoszenia z cudownymi maseczkami, mydełkami i wieloma innymi produktami - przy wykorzystywaniu fraz z koronawirusem - mogły irytować, ale na szczęście w wielu miejscach są już skutecznie usuwane.

Co istotne, najnowszy zakaz reklam na Facebooku obejmie też bezpłatne posty. Miejmy nadzieję, że januszowych ogłoszeń będzie teraz mniej.

Z drugiej strony - dużo osób i tak się nabierało na reklamy produktów niskiej jakości, które miały rzekomo chronić przed koronawirusem. No cóż, mnie już chyba nic w tym temacie nie zdziwi po tym, jak pisałem o fake aplikacji CovidLock, która miała rzekomo ostrzegać przed zakażonymi osobami, a w rzeczywistości blokowała smartfona, wyłudzając okup za odblokowanie. I pomyśleć, że masa ludzi ściągnęła tę apkę, wierząc w jej skuteczność...

Źródło: the-frist.pl

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Facebook ogranicza reklamy, które sieją panikę i naciągają ludzi