PODPOWIEDZI:

CD Projekt jest wart już więcej niż PKO, PKN Orlen i PGNiG

CD Projekt jest wart już więcej niż PKO, PKN Orlen i PGNiG

Z powodu globalnej pandemii warszawska Giełda Papierów Wartościowych obserwuje duże spadki. Zamieszanie sprawiło, że obecnie najwięcej wartą spółką notowaną na polskim rynku został CD Projekt. Deweloper gier takich jak Cyberpunk 2077 czy Wiedźmin 3: Dziki Gon prześcignął tym samym gigantyczne rodzime spółki energetyczne oraz ubezpieczeniowo-bankowe.

CD Projekt, który jest w tej chwili wyceniany na ponad 27 miliardów złotych, przegonił o kilkaset milionów dotychczasowego lidera warszawskich indeksów – bankową spółkę PKO. Tuż za nią plasuje się PZU (25,6 mld zł), PKN Orlen (25,55 mld zł) oraz PGNiG (18,9 mld zł). To pierwsza tego typu sytuacji w historii.

Od dłuższego czasu CD Projekt odnotowywał gwałtowne wzrosty wartości swoich akcji. Największy miał miejsce w lutym tego roku, kiedy przedstawiono nowe materiały z Cyberpunka 2077 oraz plany rozwoju spółki. Gamingowa firma wyceniana była wówczas na ponad 31 miliardów. Suma ta nie wystarczała jednak wtedy, by prześcignąć PKO. Przed kryzysem i zamieszaniem wywołanym przez koronawirus PKO było bowiem warte ponad 40 miliardów złotych.

Dodajmy, że kapitalizację spółki, a więc przytaczaną tutaj wartość giełdową firmy, oblicza się poprzez pomnożenie liczby jej wyemitowanych akcji przez ich aktualną cenę. Jeżeli ta druga wartość drastycznie spadnie, tak jak miało to miejsce w przypadku państwowych gigantów, wpływa to w równie dużym stopniu na ich kapitalizację.

Żródło: Buisness Insider

Przeczytaj także:

  1. Kolejna gra za darmo - Rayman Legends!
  2. Tak się nie robi Sony! PS5 nie zostało pokazane światu!
  3. Silent Hill prędzej na ulicach niż wirtualnie - Kolejnych gier raczej nie będzie

blog comments powered by Disqus
CD Projekt jest wart już więcej niż PKO, PKN Orlen i PGNiG