PODPOWIEDZI:

Najmniejszy telewizor OLED świata i sprzęt dla graczy? Nowości LG na 2020 rok już w Polsce

Najmniejszy telewizor OLED świata i sprzęt dla graczy? Nowości LG na 2020 rok już w Polsce

Do Polski trafiają wreszcie nowe OLED-y od LG na ten rok. Jak podaje producent, w kraju nad Wisłą pojawi się łącznie pięć nowych serii. Nacisk pada przede wszystkim na ekstremalnie mały model i taki, który ma być na tyle cienki, aby tworzyć iluzję zawieszonego na ścianie obrazu.

W drugim przypadku chodzi o model GX Gallery, na przykład LG OLED77GX3LA. To urządzenie, które przede wszystkim ściśle przylega do ściany. Firma deklaruje, że w niecałych dwóch centymetrach głębokości, była w stanie umiejscowić wszystkie potrzebne podzespoły. To oczywiście zasługa matrycy OLED, która oprócz idealnych czerni, pozwala też usunąć dodatkowe podświetlanie.

Wracając do kwestii małego telewizora - LG jako wyłączny producent ekranów OLED może sobie pozwolić na bicie rekordów pod tym względem. To pierwszy sprzęt z taką matrycą poniżej 50 cali. To oznacza, że powoli wyświetlacze z idealną czernią i lepszą głębią kolorów będą trafiały pod strzechy, obniżając swoją cenę.

Certyfikowany telewizor 8K od LG

Znacznie wyższą cenę będą miały telewizory 8K. Tegoroczny model LG OLED88Z9PLA to jeden z pierwszych sprzętów, który może pochwalić się spełnianiem standardów stowarzyszenia CTA. Nabywcy nie będą musieli się martwić tym, że większość treści nadal nie stoi na tak wysokim poziomie. Sam sprzęt je podbije przy pomocy oprogramowania.

Z okazji premiery firma zorganizowała promocję. Kupując w wybranych sklepach w przedsprzedaży odpowiednie modele OLED na 2020 rok, można otrzymać konsolę Xbox One X 1TB z dwoma kontrolerami, grą Forza Horizon 4 i dodatkiem LEGO Speed Champions. Promocja potrwa do końca maja lub do wyczerpania zapasów.

LG OLED 2020 OLED65CX3LALG OLED 2020 OLED55CX3LALG OLED 2020 OLED55GX3LA     
LG OLED55GX3LA w Media ExpertLG OLED 2020 OLED55CX3LALG OLED55GX3LA w Media Expert

Sercem nowych telewizorów OLED LG jest procesor

Dosyć istotną częścią każdego nowszego telewizora jest oczywiście procesor. Ten zastosowany w tegorocznych sprzętach od LG z matrycami składającymi się z diod organicznych to całkiem mocna jednostka. Alpha 9 trzeciej generacji AI (chociaż seria BX nadal posiada oczko niższy, bo 7) to jednostka wykorzystująca modne ostatnio uczenie maszynowe do lepszego obrazu.

Według LG algorytmy głębokiego uczenia pozwalają mu na przykład rozróżniać twarz, tekst i inne element. Dzięki temu jest w stanie jeszcze lepiej podwyższać ich jakość, do optymalnej dla wybranej rozdzielczości.

Procesor LG 3 generacji

Nowy procesor to też nowe możliwości w świecie dźwięku. Jak podaje firma, Alpha 9 trzeciej generacji może rozpoznać gatunek odtwarzanej treści. Dzieli je na jedną z czterech kategorii - standardowe, filmy, sport i animacje. Przykładem do zobrazowania tematu w praktyce może być na przykład zmniejszanie zawartości niebieskiego światła i podbijanie głosów postaci przy animacji, aby zapewnić pociechom lepszy komfort oglądania.

Sztuczna inteligencja też ułatwia sterowanie inteligentnym domem. Home Dashboard pozwoli monitorować na bieżąco pracę odkurzacza krzątającego się gdzieś w domu lub stanu prania w pralce. Dzięki niemu z poziomu telewizora można też nimi sterować głosowo przez pilota.

Telewizory OLED nareszcie dla graczy?

Firma za jedną z ważniejszych kwestii w tym roku uznaje to, że jej inżynierowie nareszcie uzyskali stosunkowo niski input lag. Ten kreujący się na poziomie 13 milisekund ma zapewnić odpowiedni czas reakcji matrycy na to, co dzieje się w grze i dać przewagę posiadaczowi telewizora. Jest jeszcze kilka innych powodów, dla których można nowe duże ekrany LG uznać za dobre dla graczy:

  • Urządzenia są jedynymi telewizorami, które współpracują z technologiami G-Sync i Freesync. Ona sprawia, że matryca lepiej dopasowuje się do generowanych przez komputer klatek i upłynnia rozgrywkę.
  • Zastosowano w nich tryb HGiG (od HDR Gaming Interest Group). W praktyce to po prostu HDR poprawiający dynamikę jasności, kontrasty i kolory, tylko że dostosowany do działania w specyficznym środowisku gier wideo.
  • Nowe telewizory LG OLED na 2020 rok to też interfejs HDMI 2.1. Ta wersja rozpoznawalnego od lat standardu zapewnia jeszcze wyższe osiągi. Dzięki niej można wyświetlać obraz w 4K nawet ze 120 klatkami na sekundę. Dodaje też szereg innych możliwości, takich jak zmienna częstotliwość odświeżania VRR albo tryb ALLM.

Ludzie oglądający sport na telewizorze LG 2020

Źródło: LG.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Najmniejszy telewizor OLED świata i sprzęt dla graczy? Nowości LG na 2020 rok już w Polsce