PODPOWIEDZI:

PS5 nie będzie tanie! Sony przestrzega fanów

PS5 nie będzie tanie! Sony przestrzega fanów

Już w najbliższy czwartek poznamy szczegóły na temat Playstation 5. Sony być może powie, ile będzie kosztować ich najnowsza konsola. Fani taniej rozgrywki w nowej generacji powinni obniżyć swoje oczekiwania albo wybrać konsolę Microsoftu.

Sony stoi w komfortowej sytuacji. Wygrało obecną generację wiele lat temu i to mimo faktu, że ich sprzęt w wersji Pro jest słabszy od konkurencyjnego Xboxa One X. Gracze otrzymali bogatą bazę gier oraz tytuły ekskluzywne, które zdefiniowały tę generację. Microsoft starał się nadrobić negatywny PR zyskany jeszcze przed premierą w 2013 roku, ale skutek był taki, że Playstation 4 sprzedało się o 68 milionów lepiej niż Xbox One

Nowa generacja może jednak być nowym otwarciem. Gracze spragnieni lepiej wyglądających gier i rozdzielczości 4K, chętnie przeniosą się na nowe konsole. Zwłaszcza, jeśli te będą wstecznie kompatybilne. W bitwie o to, którą konsolę wybrać - Playstation 5 czy Xbox Series X w przypadku podobnych możliwości może zaważyć cena. 

DualSense będzie nowym padem do gier

Rozmowa z szefem Sony Interactive Entertainment ostudzi entuzjazm tych, którzy spodziewali się tanich konsol nowej generacji. Jim Ryan na łamach Gameindustry.biz oświadczył wyraźnie, że:

Sądzę, że najlepszym, co możemy zrobić [w obliczu kryzysu - red.] jest zapewnienie najlepszej możliwej wartości sprzętu. Niekoniecznie chodzi mi o najniższą cenę

W wywiadzie szczególną uwagę zwraca się na niełatwą sytuację ekonomiczną, która może wymusić podnoszenie cen. Już wcześniej zastanawialiśmy się, czy Xbox Series X tańszy od PS5 jest realną opcją. Microsoft ma prężnie działające inne gałęzie swoich biznesów, podczas gdy Sony łączy dział telewizorów z działem smartfonów, tracąc na sprzedaży w obydwu kategoriach. Microsoft może zbijać cenę oraz kusić abonamentem Game Pass, czyli czymś, czego Sony nie ma w swojej ofercie. 

PS5 poznamy za kilka dni

W wywiadzie z Jimem Ryanem pojawił się jeszcze jeden, dość istotny wątek. Chodzi o wsteczną kompatybilność. Microsoft zagwarantował, że każda gra z Xbox One zadziała na Xbox Series X. Sony takich deklaracji nie proklamowało, jednocześnie zapewniając ustami swoich inżynierów, że część gier powinna działać. Jednak najpewniej pełnoprawnej wstecznej kompatybilności nie dostaniemy:

Zawsze wierzyliśmy w generacje. Wierzymy, że kiedy już przejdziemy przez wszystkie trudności związane z tworzeniem nowej generacji konsol, to powinna ona mieć funkcje i korzyści, jakich nie zobaczymy na poprzedniej. I naszym zdaniem ludzie powinni tworzyć gry, które są w stanie wycisnąć jak najwięcej z tych funkcji.

To uczciwe podejście z perspektywy firmy, która chce zarobić. Pokaz Unreal Engine 5 na PS5 rozpalił wyobraźnię wielu graczy, ale nie byłby możliwy na sprzęcie projektowanym jeszcze kilka lat temu.

Inna sprawa, że Playstation 5 na pewno otrzyma zapas mocy, który pozwoliłby uruchomić gry z PS4. Odcinanie użytkowników od całkiem szerokiej bazy dobrze wyglądających i bogatych w funkcje tytułów będzie bolesne. Być może na tyle, by przejść na stronę Microsoftu.

Źródło: Gameindustry.biz via TechRadar

Czekasz na PS5? Obserwuj Videotesty.pl na Google News!

blog comments powered by Disqus
PS5 nie będzie tanie! Sony przestrzega fanów