PODPOWIEDZI:

Nowy iOS zepsuł ekrany? iPhone'y z poważną wadą

Nowy iOS zepsuł ekrany? iPhone'y z poważną wadą

Problemy z aktualizacjami to domena nie tylko Microsoftu i Google. Apple zaliczył wpadkę, która odbije się szerokim echem wśród użytkowników ich systemu. Co ciekawe, usterka może być spowodowana nie oprogramowaniem, a wadą matryc OLED.

Swego czasu Huawei zaliczył mało widowiskową wpadkę, która przyjęła nazwę #gluegate. Problem dotyczył Huawei Mate 20 Pro. Smartfon w wersji z ekranami dostarczanymi przez LG Display rozświetlał się na zielono, co psuło wrażenia wizualne. Powodem było odklejanie się matryc od reszty urządzeń. Firma zmieniła dostawcę i problem już więcej się u niej nie pojawił. 

Zaskakująco, miłością do zieleni zapałało Apple. Macrumors informuje o problemie, który dotyczy użytkowników aktualizacji do iOS 13.4.1, iOS 13.5 oraz iOS 13.5.1. Objawia się on na urządzeniach z matrycami Retina OLED, które Apple od trzech lat implementuje w najdroższych wariantach smartfonów. 

Problem w najnowszej wersji iOS czyni ekran zielonym (źródło:forum Macrumors)

Na czym polega usterka? Użytkownicy skarżą się na zieloną poświatę widoczną w trybie ciemnym oraz przy najniższej jasności ekranu. Niektórzy zwracają też uwagę na włączony tryb Night Shift. Nie jest to efekt stały i nie przytrafia się wszystkim użytkownikom. Część z nich po zresetowaniu smartfonów wróciła do normalnego stanu. W moich testach smartfonów nie widziałem jeszcze podobnej sytuacji. 

Użytkownicy iOS na Reddicie zwracają uwagę także na zażółcenie kolorów, choć ta sytuacja zdarza się znacznie rzadziej. U niektórych telefon wraca do stanu normalności po kilku sekundach - inni narzekają na powtarzalność. Jednocześnie problemu pozbawieni są użytkownicy iPhone'a XR oraz iPhone'a 11. Niektórzy z sytuacją borykają się od miesięcy. 

iPhone 11 Pro to jedno z zagrożonych błędem urządzeń (fot: Damian Romero)

Apple nie odniosło się do kwestii, ale według Forbes firma podejmuje się naprawy błędu w ramach gwarancji. Możliwe, że powodem jest zmiana ustawień kalibracyjnych ekranu. Być może część z nich uległa usunięciu przy podmianie plików w najnowszych wersjach systemu. Przypominamy, że jeszcze w ubiegłym roku przestrzegaliśmy przed kupnem iPhone'a 11. Jeśli jednak już posiadacie najnowszy smartfon Apple, warto zaczekać z aktualizacjami na iOS 13.5.2.

Przeczytaj także:

Źródło: Macrumors via Forbes

Obserwuj Videotesty.pl na Google News!

blog comments powered by Disqus
Nowy iOS zepsuł ekrany? iPhone'y z poważną wadą