PODPOWIEDZI:
72 godziny promocji w RTV Euro AGD

Wyciekły numery telefonów użytkowników WhatsApp

Wyciekły numery telefonów użytkowników WhatsApp

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa zauważyli, że wyszukiwarka Google indeksuje numery telefonów osób korzystających z komunikatora WhatsApp. Tak powstała baza numerów może zostać wykorzystana przez spamerów lub oszustów.

Potencjalne zagrożenie zostało zauważone przez Athula Jayarama. Google wyszukuje i zapisuje linki z domeny wa.me, generowane za każdym razem, gdy używamy opcji „kliknij i czatuj”. Pozwala ona na szybkie rozpoczęcie rozmowy z osobami, których numer telefonu nie znajduje się w naszej książce adresowej. Linki przyjmują formę – https://wa.me/ooooooooo, gdzie "o" to pełny numer użytkownika wraz z kodem kraju, w którym jest zarejestrowany.

To jednak nie wszystko, po kliknięciu w link, mogliśmy przekonać się, kiedy właściciel numeru był ostatnio aktywny, a także zobaczyć jego zdjęcie lub profilowego awatara. Dodatkowo wpisując w okno wyszukiwarki odpowiednią frazę, taką jak np. "site:https://wa.me/ +48", otrzymywaliśmy za jednym zamachem ogromną listę polskich numerów telefonów, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane przez różnej maści oszustów.

Serwis Niebezpiecznik skontaktował się nawet z niektórymi znalezionymi w ten sposób użytkownikami WhatsAppa pytając, czy wiedzą, że ich numer jest dostępny publicznie w sieci. Większość z nich była zaskoczona taką informacją.

Specjaliści nie są zgodni co do tego, czy sytuacja jest wynikiem błędu ze strony Facebooka, właściciela WhatsApp, czy też wynika bezpośrednio z konstrukcji aplikacji. Pewne jest jednak, że po nagłośnieniu sprawy strony z domeny wa.me na razie zniknęły z indeksu Google i nie można ich już dłużej znaleźć po wpisaniu odpowiedniej komendy.

Indeksowane przez Google numery uzytkowników WhatsApp. Źródło: Niebezpiczenik

Źródło: Niebezpiecznik

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Wyciekły numery telefonów użytkowników WhatsApp