PODPOWIEDZI:

Smartfony z Androidem utworzą globalną sieć ostrzegania przed trzęsieniami ziemi

Smartfony z Androidem utworzą globalną sieć ostrzegania przed trzęsieniami ziemi

Firma Google ma zamiar pomóc w stworzeniu globalnego systemu wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi. Do tego celu chce wykorzystać zwykłe smartfony z Androidem. Posiadane przez nie akcelerometry okazują się bowiem idealnymi narzędziami do wykrywania pierwszych fal uderzeniowych, zapowiadających nadejście dużych i groźnych wstrząsów.

Obróbką danych ze smartfonów oraz wysyłaniem sporządzanych na ich podstawie komunikatów ostrzegających przed trzęsieniami zajmie się stworzone przez Google centrum wykrywania zagrożenia. Zasada działania systemu jest dość prosta i oparta została na badaniach przeprowadzonych w Kalifornii.

Akcelerometry montowane w telefonach są na tyle wrażliwe, że są w stanie wykryć pierwsze oznaki wstrząsów, sygnalizowane przez tzw. fale podłużne. Są one względnie niegroźne, ale zazwyczaj w przeciągu kilku minut lub kilkudziesięciu sekund po ich pojawieniu się następują groźne wstrząsy poprzeczne, prowadzące do największych zniszczeń i strat.

Po wykryciu potencjalnych fal podłużnych telefon wysyła informacje na ich temat wraz ze swoją lokacją do centrum operacyjnego. Oprogramowanie Google kompiluje dane z tysięcy urządzeń, określając błyskawicznie potencjalną siłę trzęsienia i jego epicentrum, równocześnie wysyłając ostrzeżenia do wszystkich osób w rejonie wydarzenia. Ponieważ dokonuje tego w czasie kilku sekund, ludzie mają czas, by zareagować, np. chowając się lub ewakuując z niebezpiecznego miejsca.

System ostrzegania Google pozwoli uchronic miliony ludzi przez trzęsieniami ziemii

Aby zagwarantować jak największą skuteczność i dokładność pomiarów, Google wprowadza funkcję wykrywania wstrząsów do wszystkich telefonów z Androidem w wersji 5.0 i wyższej. Oznacza to, że w mobilne sejsmografy zamienione może być nawet 2,5 miliarda urządzeń na całym świecie. Funkcja wykrywania wstrząsów będzie aktywowana automatycznie po wyrażeniu zgody w opcjach systemowych na dzielenie się dokładnymi informacjami o naszej lokacji. W pierwszej kolejności spółka będzie testować alerty w niewielkiej liczbie wybranych lokacji na świecie.

Źródło: Ars Technica

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Smartfony z Androidem utworzą globalną sieć ostrzegania przed trzęsieniami ziemi