PODPOWIEDZI:

Naukowcy zamienili zwykłe cegły w baterie

Naukowcy zamienili zwykłe cegły w baterie

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Washingtona z St. Louis odkryli niezwykle prosty sposób na zamienienie zwykłych cegieł w baterie, które z łatwością zasilą niewielkie urządzenia elektryczne, takie jak lampki LED. Technologia opracowana przez inżynierów może mieć potencjalnie niezwykle szerokie zastosowanie i to nie tylko w budownictwie.

Badacze wykorzystali nieskomplikowane procesy chemiczne oraz właściwości fizyczne cegieł. Wiedzieli bowiem, że ich czerwono-brązowa barwa jest zasługą hematytu, który znajduje się w glinie. Minerał ten jest z kolei jedną z naturalnych form tlenku żelaza, który na co dzień wykorzystywany jest w wysokiej klasy bateriach. Postanowili więc obrócić ten fakt na swoją korzyść.

W kilkuetapowym eksperymencie inżynierowie użyli zwykłych cegieł kupionych w markecie budowlanym. W pierwszej kolejności wystawiono je na działanie specyficznego gazu, który został całkowicie wchłonięty przez przypominającą gąbkę strukturę materiału. We wnętrzu cegły gaz wszedł w reakcję z hematytem, tworząc polimer o nazwie PEDOT. Jego zaletą jest to, że bardzo skutecznie przechowuje oraz transmituje energię elektryczną. Na koniec naukowcy włożyli jeszcze cegły do pieca, by zabezpieczyć ich nowe właściwości.

Ceglana bateria

Kolejnym etapem procesu było naładowanie cegieł negatywnym oraz pozytywnym ładunkiem, przy pomocy baterii słonecznych. W ten sposób uzyskano baterię, która mogła zasilić niewielką lampkę LED. Pojedyncze cegły zbierają energię przez około 13 minut i według naukowców wytrzymają do 10 tysięcy ładowań.

W tej chwili ich pojemność jest jednak wciąż bardzo niewielka. Jak wskazują badacze, 50 cegieł jest w stanie obecnie zasilić przez 50 minut standardowe światło ewakuacyjne o mocy trzech watów. Ale nawet w tym przypadku jego intensywność będzie dość szybko maleć z czasem.

Amerykanie wierzą jednak, że to dopiero początek i w przyszłości uda im się zwiększyć wydajność baterii na tyle, że pojedyncza cegła będzie zbliżona do typowego litowego akumulatora. Elektryczne cegły mogą pomagać w domach przechowywać energię zebraną przez panele słoneczne, a także zasilać różnego rodzaju czujniki i oświetlenie lub być podstawą systemów alarmowych.

Źródło: Gizmodo

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Naukowcy zamienili zwykłe cegły w baterie