PODPOWIEDZI:

Huawei powalczy z Androidem - Pierwszy smartfon z Harmony OS już niebawem

Huawei powalczy z Androidem - Pierwszy smartfon z Harmony OS już niebawem

Współpraca z Google przez lata odpowiadała Huawei'owi. To dzięki niej firma wzbiła się na szczyt, walcząc o prym z Samsungiem oraz Apple. Czasy się zmieniły, a Chińczycy bardziej niż kiedykolwiek muszą polegać na sobie. Efektem tej samowystarczalności ma być smartfon z systemem Harmony OS.

Nie da się powiedzieć, że Huawei przez ostatnie miesiące sobie nie radził. Dzięki skierowaniu swoich wysiłków ku Chinom, gdzie wszystkie usługi producenta działają prawidłowo, udało się zachować dynamiczne wzrosty sprzedaży. Jednocześnie pod nogami firmy rzucane są coraz grubsze kłody.

O ile nakaz zerwania współpracy z firmami ze Stanów Zjednoczonych był bolesny, tak dało się żyć dzięki technologiom wyprodukowanym w innych miejscach globu. Stąd też USA zaostrzyły przepisy, a Huawei bez usług Google'a przynajmniej do maja 2021 nie ma też dostępu do rozwiązań i patentów opierających się o amerykański łańcuch produkcyjny. 

Huawei P40 Pro pracuje w oparciu o Androida, ale to się może zmienić

Ponadto bycie zdanym na łaskę i niełaskę Android Open Source Project, z którego producent musi czerpać aktualizacje i samodzielnie dostarczać je do urządzeń, też nie jest najdogodniejszą sytuacją. Co prawda firma zapewnia, że starsze smartfony Huawei z Google Play jednak zostaną z aktualizacjami, ale nie wiemy, na jak długo i czy będzie to w 100% bezpieczne. Stąd jeszcze w 2019 roku pojawiły się pogłoski na temat HongMeng OS.

System Huawei'a jest oparty na mikrojądrze. To oznacza, że jego architektura z powodzeniem może być skalowana między małe i duże urządzenia o różnym zapotrzebowaniu na pamięć i moc podzespołów. Naturalnym zdaje się więc stworzenie konstrukcji, która mogłaby wywrócić ranking smartfonów do góry nogami, wolna od ograniczeń dotychczasowych platform.

Richard Yu z Huawei wierzy w przyszłość Harmony OS

Jak donosi MyFixGuide, które dotarło do rozmów z Richardem Yu, w 2021 roku na rynku pojawi się smartfon Huawei'a z Harmony OS. System trafi na rynek z oznaczeniem 2.0. Pierwszą generację mogli zobaczyć użytkownicy. Ponad rok temu w VideoNewsie 215 pisałem, że przesiadka na własny system powinna odbyć się bez większych trudności.

Yu podzielił się także informacją o przedstawicielach serii Mate 40. Będą to ostatnie smartfony z procesorami Kirin wyprodukowanymi przez TSMC. Tajwański producent po zakazie nałożonym przez USA może bowiem zrealizować zamówienia do 15 września. Kiriny 9000 będą jednak godnym pożegnaniem - dzięki nim smartfony Mate 40 jako pierwsze otrzymają jednostki wykonane w 5nm procesie litograficznym. W porównywarce smartfonów najmocniejsze urządzenia oferują "tylko" 7nm.

Najbliższe miesiące będą ciekawe dla firmy. W Chinach trudno o następcę, który dostarczy procesory o tak wydajnym procesie, a Mediatek zapewne nie otrzyma zgody na współpracę z Huawei'em od Stanów Zjednoczonych. Firma polega na linii produkcyjnej TSMC, więc nawiązanie kontaktu wydaje się być niemożliwe. 

Źródło: Phonearena

Obserwuj Videotesty.pl na Google News!

blog comments powered by Disqus
Huawei powalczy z Androidem - Pierwszy smartfon z Harmony OS już niebawem