PODPOWIEDZI:

Starsze Huawei z Google Play jednak zostaną z aktualizacjami

Starsze Huawei z Google Play jednak zostaną z aktualizacjami

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwa. Jej największą ofiarą jak na razie okazał się Huawei. Bez dostępu do technologii wytwarzanych w USA oraz bez współpracy z amerykańskimi firmami jego sytuacja nie była taka zła. Teraz szanse na aktualizacje w telefonach z Google Play zmalały niemalże do zera. Aktualizacja: Mamy oficjalne oświadczenie Huawei.

Aktualizacja 17.08. 13:00: Oryginalny tytuł brzmiał: Twój smartfon Huawei z Google Play najpewniej bez aktualizacji. Zamiana tytułu nastąpiła w wyniku poinformowania przez Huawei o planach wydawniczych. Poniżej publikujemy oficjalne oświadczenie polskiego oddziału Huawei: 

Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa od Android poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń.

Od 16 maja 2019 roku Huawei wydawał poprawki bezpieczeństwa dla ponad 200 modeli. Częstotliwość wydawania poprawek jest na takim samym poziomie, jak w przypadku całej branży.

Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla modeli Huawei jest dostępny na stronie internetowej: https://consumer.huawei.com/en/support/bulletin/

Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.

Decyzja amerykańskiego Departamentu Handlu i prezydenta Donalda Trumpa podjęta w poprzednim roku wiązała się z zerwaniem międzynarodowej współpracy z Huawei. Oberwało się nie tylko firmom oryginalnie założonym w Stanach Zjednoczonych, ale i tym, które wykorzystują patenty tam wygenerowane. Jedynym sposobem, by utrzymać ciągłość aktualizacji, były tymczasowe licencje na współpracę. 

Huawei przez pewien czas utrzymywał dobry kontakt z największymi amerykańskimi korporacjami. Dzięki temu na testowanym Huawei P40 Pro preinstalowano pakiet Office oraz inne aplikacje Microsoftu. Także poprzez nadanie licencji starsze telefony, objęte certyfikacją Google, mogły dostawać poprawki bezpieczeństwa i pełnoprawne aktualizacje Androida. 

Huawei P30 Pro nie dostanie najpewniej aktualizacji systemu

13 sierpnia Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nie przedłużył licencji Google na współpracę z Huawei'em. Nie tak dawno chiński producent ogłosił, że nowe smartfony Huawei pojawią się bez szybkich procesorów Kirin. O ile chińscy producenci procesorów w pocie czoła wypełniają lukę, tak nie wszystkie dziury da się załatać. Aktualizacje dla w dalszym ciągu popularnych urządzeń opartych o usługi Google Play nie będą dostępne dla starszych urządzeń.

Co oznacza koniec współpracy Huawei ze Stanami Zjednoczonymi? Przede wszystkim zmartwieni powinni być właściciele ostatnich smartfonów z usługami Google Play - Huawei P30 i P30 Pro oraz Nova 5T i Y6S, a także Honorów 20. Te telefony miały szansę na otrzymanie aktualizacji do Androida 11 oraz poprawek bezpieczeństwa. Jednocześnie Huawei w ramach nakładki EMUI sam zapewnia oprogramowanie oraz zabezpieczenia, które nakłada na czystego Androida.

Także marka Honor straci dostęp do aktualizacji

Czy starsze smartfony Huawei stracą dostęp do usług Google Play? O ile Google nie wymyśli fundamentalnej aktualizacji, bez której jego rozwiązania przestaną działać, to nie. Rozwiązanie to cechowało się sporą kompatybilnością w przeszłości i nie podejrzewam, by to miało się zmienić. 

Jeśli mimo to martwicie się o los waszych Huawei'ów, zajrzyjcie do porównywarki smartfonów i znajdźcie urządzenie dla siebie. Dla tych, którym brak usług Google Play niestraszny, odkrywamy Huawei App Gallery z jego funkcjami i promocjami dla nowych użytkowników.

Źródło: Washington Post 

Obserwuj Videotesty.pl na Google News!

blog comments powered by Disqus
Starsze Huawei z Google Play jednak zostaną z aktualizacjami