PODPOWIEDZI:

Facebook stworzy inteligentne okulary wraz z firmą Ray-Ban

Facebook stworzy inteligentne okulary wraz z firmą Ray-Ban

Facebook, który prowadzi intensywne badania nad technologiami VR i AR, rozszerzył współpracę z liderem branży okulistycznej, włoską spółką Luxottica, do której należy popularna marka Ray-Ban. Partnerzy wypuszczą w 2021 roku pierwsze inteligentne okulary AR.

Firma Marka Zuckerberga zainteresowała się mocniej rynkiem rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej po zakupie Oculusa. Mimo pewnych problemów Oculus cały czas walczy skutecznie z konkurencją, pozostając największym producentem gogli rzeczywistości wirtualnej na świecie, wciąż wprowadzając do sklepów nowe produkty, takie jak zapowiedziany w tym tygodniu Oculus Quest 2.

Laboratoria Facebooka równocześnie prowadzą prace nad własnymi patentami VR i AR. Jednym z efektów pracy ich inżynierów były np. holograficzne gogle wirtualnej rzeczywistości, o których pisaliśmy dwa miesiące temu.

Okulary powstające we współpracy z Włochami będą jednak całkowicie komercyjnym produktem. Trafią one do sklepów już w przyszłym roku. Twórcy urządzenia nie zdradzili żadnych szczegółów technicznych. Stwierdzają tylko, że będzie ono rewolucją na rynku AR.

Proejct Aria będzie testowany przez pracowników Facebooka

Zuckerberg zapowiedział równocześnie, że wybrani pracownicy laboratoriów Facebooka otrzymają testowe okulary, określane kodową nazwą Project Aria. Są one pozbawione wyświetlaczy AR, ale posiadają kamery, które na bieżąco rejestrują obraz oraz dźwięk z otoczenia, śledzą przy tym także ruchy gałek ocznych użytkownika oraz zbierają informacje o jego pozycji.

Dane pozyskane przez testerów posłużą do opracowania aplikacji dla nadchodzącej linii inteligentnych okularów AR, w tym tajemniczego pierwszego modelu z oprawkami Ray-Ban, który zadebiutuje w przyszłym roku.

Źródło: The Verge

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Facebook stworzy inteligentne okulary wraz z firmą Ray-Ban