PODPOWIEDZI:

Nowe telewizory QLED Samsunga oraz piloty na baterie słoneczne

Nowe telewizory QLED Samsunga oraz piloty na baterie słoneczne

Tuż przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu targami CES 2021 Samsung zaprezentował swoje największe innowacje na rynku telewizorów, które trafią do konsumentów jeszcze w tym roku. Wśród najbardziej interesujących nowości znalazły się ekrany Neo QLED i Micro LED, a także piloty zasilane energią słoneczną.

Mimo ogólnoświatowych problemów wywołanych pandemią, Samsung nie zwalania tempa i w rozpoczynającym się roku ma zamiar zaproponować swoim klientom wiele interesujących nowości w segmencie TV. Wszystkie zostały zaprezentowane podczas specjalnego pokazu przeznaczonego dla prasy branżowej, który poprzedził startujące w przyszłym tygodniu targi elektroniki użytkowej CES 2021.

Ekrany Neo QLED

Koreański gigant chwali się mocno dwiema nowymi metodami konstrukcji ekranów TV, które w tym roku pojawią się we flagowych i najdroższych modelach jego telewizorów. Pierwszą z wprowadzanych technologii jest NEO QLED. Według producenta to przełomowy krok w rozwoju paneli OLED. Opiera się na wykorzystaniu zupełnie nowego rodzaju diod Quantum MiniLED, osiągających bardzo niewielkie rozmiary (1/40 wielkości klasycznej diody LED).

Zamiast soczewki do rozpraszania światła i zestawu do mocowania diody matryca w nowych TV posiada cienkie mikrowarstwy, gęsto wypełnione mini LED-ami. Ma to umożliwiać bardzo precyzyjne sterowanie ich działaniem, co zapobiegnie między innymi efektom rozmazywania się obrazu.

Samsung Neo QOLED to kolejny krok w rozowju paneli OLED

Panele NEO QLED odznaczają się także zwiększoną skalą jasności, znacząco poprawiając kontrast oraz jakość treści wspierających technologię HDR. Ich działanie kontroluje procesor Neo Quantumz udoskonalonymi możliwościami upscalingu. Wykorzystuje sieci neuronowe oraz zaawansowane algorytmy do podwyższania rozdzielczości wyświetlanych treści. Dzięki temu obraz 720p lub 1080p będzie prezentował się znacznie lepiej niż dotychczas na ekranach 4K i 8K.

Ekrany Neo QLED pojawią się w pierwszej kolejności w dwóch flagowych modelach telewizorów - Samsung QN900A 8K oraz Samsung QN90A 4K.

Pierwsze telewizory MicroLED

Telewizor MicroLED z ekranem 110 cali to propozycja dla osób z dużym portfelem

Kolejnym przełomem mają być telewizory wykonane w technologii MicroLED, która po raz pierwszy trafi do zwykłych konsumentów. Na razie znajdzie zastosowanie jedynie w bardzo drogich urządzeniach o przekątnych 99 oraz 110 cali. Dodajmy, że pierwszy komercyjny model TV z panelem MicroLED Samsung pokazał już na początku grudnia.

Panele MicroLED zbudowane są z mikroskopijnych diod LED. Zapewniają nie tylko znaczącą oszczędność zużyciu energii oraz wysoki kontrast, ale także 100-procentowe odwzorowanie naturalnych barw i znacznie dłuższy czas życia niż OLED.

Samsung stawia na ekologię

Co ciekawe, Samsung zobowiązał się również do obniżenia swojego śladu węglowego i korzystania w zwiększonym stopniu z materiałów pochodzących z recyklingu (głównie papieru i plastiku). Dotyczy to zarówno opakowań jego sprzętu elektronicznego, jak i samych urządzeń.

Proekologiczna polityka producenta dla przeciętnego użytkownika będzie najbardziej zauważalna pod postacią nowych pilotów do sprzętu RTV. Zostaną one wyposażone w niewielkie panele słoneczne i akumulatorki ładowane przy pomocy portu USB. Dzięki temu producent wyeliminuje potrzebę kupowania i używania zwykłych baterii AA lub AAA.

Źródło: Samsung

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nowe telewizory QLED Samsunga oraz piloty na baterie słoneczne