PODPOWIEDZI:

Harmony OS to nieco zmieniona kopia Androida

Harmony OS to nieco zmieniona kopia Androida

Mimo szumnych zapowiedzi Huawei nowy system operacyjny firmy o nazwie Harmony OS jest według raportów jedynie alternatywną wersją Androida, która stara się ukryć ten fakt przed deweloperami. OS chińskiego giganta ma teoretycznie pomóc mu w walce z konkurencją ze strony Google'a oraz Apple'a.

O Harmony OS usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2019 roku. Producent zapowiedział wówczas prace nad własnym systemem operacyjnym, mającym w zamierzeniach uniezależnić go od Google'a, z którym współpraca została zerwana przez narzucone na firmę amerykańskie sankcje. Oficjalnie zadebiutuje on jeszcze w tym roku w wybranych telefonach Huawei.

Raport serwisu ArsTechnica rzuca jednak nieco inne światło na dotychczasowe zapewnienia chińskiej spółki o rewolucji, jaką zwiastować ma nadejście nowego OS-a. Dziennikarz witryny zapisał się bowiem do programu testowego Harmony OS, w którym system dostępny jest w wersji 2.0, przeznaczonego dla twórców nowych aplikacji.

Aby wziąć w nim udział, musiał jednak podać całą masę szczegółowych informacji na temat swojej osoby, w tym skany dokumentów tożsamości, co jest niespotykaną praktyką w przypadku np. Google'a.

Harmonu Os to bliźniak Androida 10

Harmony OS przypomina na pierwszy rzut okaz Androida 10 z nakładką EMUI. Nie jest to tylko wrażenie, bowiem poza drobnymi zmianami, w tym wymazaniu z kodu źródłowego jakichkolwiek wzmianek o Androidzie, systemy nie różnią się w żadnym istotnym stopniu. Ich struktura, interfejs oraz używane biblioteki plików pozostają identyczne. Dzięki temu na nowym OS-ie uruchomione mogą zostać po drobnych modyfikacjach nawet kilkuletnie androidowe aplikacje.

Autor raportu podkreśla, że Huawei stara się bezskutecznie zamaskować ten fakt w niezrozumiałej i bełkotliwie napisanej dokumentacji. Podkreślmy jednak, że postępując w taki sposób, spółka nie łamie w żaden sposób prawa, bowiem Android pozostaje oprogramowaniem typu open source. Swoją wersję systemu w przeciągu lat przygotował np. Amazon (Fire OS) oraz wiele innych firm technologicznych. Żaden z tych podmiotów nie ukrywał jednak tego faktu przed konsumentami i deweloperami.

Harmony OS miał być jednak alternatywą dla iOS-a i Androida. Przy wprowadzaniu nowych funkcji do systemu Huawei będzie musiał jednak polegać w dalszym ciągu na innowacjach Google'a. Biorąc pod uwagę ich dotychczasowe dokonania, nie jest bowiem jasne, czy programiści chińskiego giganta będą w stanie pociągnąć system w zupełnie nowym i unikalnym kierunku, który pozwoli mu zyskać znaczące udziały w rynku poza Chinami.

Dodajmy, że Huawei przedstawił nawet swoje obszerne stanowisko dotyczące całej sprawy w oficjalnym oświadczeniu, choć nie odniósł się  w nim bezpośrednio do szczegółów związanych z architekturą nowego systemu w odniesieniu do Androida.

HarmonyOS korzysta z wielu różnych, zewnętrznych źródeł otwartego oprogramowania, co umożliwia przyspieszenie prac związanych z budową kompleksowej architektury systemu. Ściśle przestrzegamy przy tym wszystkich obowiązujących reguł korzystania z oprogramowania open source.

Mimo że, obecna wersja beta systemu zawiera niektóre elementy interfejsu użytkownika z nakładki EMUI 11, HarmonyOS zostanie zaprezentowany z całkowicie nowym interfejsem wraz z nadchodzącymi, nowymi smartfonami Huawei. Deweloperski program beta wciąż trwa i jesteśmy otwarci na wszelkie opinie ze strony programistów i współpracujących z nami partnerów, tak aby jak najlepiej zrealizować naszą wizję stworzenia kompleksowego oprogramowania.

HarmonyOS to zupełnie nowy system operacyjny oparty na rozproszonej architekturze opracowanej przez Huawei. Został on zaprojektowany z myślą o potrzebach przyszłości, w której będziemy pracować w ramach złożonego systemu połączonych ze sobą urządzeń IoT. System ten będzie mógł być wdrażany na wielu różnych urządzeniach i będzie elastycznie dostosowywał się do odmiennych zasobów sprzętowych i wymagań aplikacji.

Źródło: ArsTechnica

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Harmony OS to nieco zmieniona kopia Androida