PODPOWIEDZI:

CD Projekt Red padł ofiarą hakerskiego ataku ransomware

CD Projekt Red padł ofiarą hakerskiego ataku ransomware

Polskie studio CD Projekt Red, odpowiedzialne za gry Cyberpunk 2077 oraz Wiedźmin 3, ogłosiło w oficjalnym komunikacie, że padło ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcom udało się wykraść z komputerów dewelopera cenny kod źródłowy jego największych produkcji, a także wrażliwe dokumenty firmowe.

Hakerzy wykorzystali oprogramowanie typu ransomware, które nie tylko pozwoliło im wykraść pliki z serwerów studia, ale również zaszyfrować wszystkie znajdujące się na nich dane. Jak zwykle w takich przypadkach pozostawili oni swojej ofierze ultimatum, które zostało zapisane w dokumencie tekstowym,dając CD Projektowi 48 godzin na odpowiedź. Co ciekawe, zostało ono opublikowane przez CD Projekt w mediach społecznościowych wraz z informacją o ataku.

Jeżeli studio nie skontaktuje się z przestępcami, ci grożą, że opublikują wszystkie zdobyte dane. Wśród nich znalazł się pełen kod źródłowy Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3 i Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej, a także wrażliwa wewnętrzna dokumentacja związana ze sprawami kadrowymi, finansowymi oraz inwestycyjnymi. CD Projekt Red jest przekonane, że wśród przechwyconych danych nie znajdują się żadne osobiste dane graczy oraz jego klientów i partnerów biznesowych.

Komunikat od hakerów, któzy zaatakowali serwery CD Projekt Red

Deweloper zdecydowanie odmawia jakichkolwiek negocjacji z hakerami. W oświadczeniu studio stwierdza, że nie ma zamiaru płacić okupu i nie złamie się pod żadnymi groźbami. Poważnym problemem nie są dla niego także zaszyfrowane dane na serwerach, bowiem odzyska je z łatwością, korzystając z aktualizowanych na bieżąco kopii zapasowych.

Z drugiej strony, hakerzy są pewni, że publikując posiadane dokumenty, będą w stanie zniszczyć reputację studia, która została już i tak mocno nadwątlona po nieudanej premierze Cyberpunka 2077. Wierzą również, że w ten sposób podkopią zaufanie inwestorów do CD Projektu, a przez to obniżą jego giełdowy kapitał i perspektywy na przyszłość.

Źródło: CD Projekt Red

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
CD Projekt Red padł ofiarą hakerskiego ataku ransomware