PODPOWIEDZI:
Zapraszamy do świata Götze & Jensen / Setti+ wraz z Małgorzatą Rozenek-Majdan

CD Projekt Red padł ofiarą hakerskiego ataku ransomware

CD Projekt Red padł ofiarą hakerskiego ataku ransomware

Polskie studio CD Projekt Red, odpowiedzialne za gry Cyberpunk 2077 oraz Wiedźmin 3, ogłosiło w oficjalnym komunikacie, że padło ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcom udało się wykraść z komputerów dewelopera cenny kod źródłowy jego największych produkcji, a także wrażliwe dokumenty firmowe.

Hakerzy wykorzystali oprogramowanie typu ransomware, które nie tylko pozwoliło im wykraść pliki z serwerów studia, ale również zaszyfrować wszystkie znajdujące się na nich dane. Jak zwykle w takich przypadkach pozostawili oni swojej ofierze ultimatum, które zostało zapisane w dokumencie tekstowym,dając CD Projektowi 48 godzin na odpowiedź. Co ciekawe, zostało ono opublikowane przez CD Projekt w mediach społecznościowych wraz z informacją o ataku.

Jeżeli studio nie skontaktuje się z przestępcami, ci grożą, że opublikują wszystkie zdobyte dane. Wśród nich znalazł się pełen kod źródłowy Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3 i Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej, a także wrażliwa wewnętrzna dokumentacja związana ze sprawami kadrowymi, finansowymi oraz inwestycyjnymi. CD Projekt Red jest przekonane, że wśród przechwyconych danych nie znajdują się żadne osobiste dane graczy oraz jego klientów i partnerów biznesowych.

Komunikat od hakerów, któzy zaatakowali serwery CD Projekt Red

Deweloper zdecydowanie odmawia jakichkolwiek negocjacji z hakerami. W oświadczeniu studio stwierdza, że nie ma zamiaru płacić okupu i nie złamie się pod żadnymi groźbami. Poważnym problemem nie są dla niego także zaszyfrowane dane na serwerach, bowiem odzyska je z łatwością, korzystając z aktualizowanych na bieżąco kopii zapasowych.

Z drugiej strony, hakerzy są pewni, że publikując posiadane dokumenty, będą w stanie zniszczyć reputację studia, która została już i tak mocno nadwątlona po nieudanej premierze Cyberpunka 2077. Wierzą również, że w ten sposób podkopią zaufanie inwestorów do CD Projektu, a przez to obniżą jego giełdowy kapitał i perspektywy na przyszłość.

Źródło: CD Projekt Red

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
CD Projekt Red padł ofiarą hakerskiego ataku ransomware