PODPOWIEDZI:

Nowy wygląd i inne duże zmiany w Windows 10 tej jesieni

Nowy wygląd i inne duże zmiany w Windows 10 tej jesieni

Jesienią użytkownicy Windowsa 10 otrzymają dużą aktualizację o numerze 21H2, która przez deweloperów określana jest kodową nazwę SunValley. System otrzyma wówczas kompletnie odświeżony wygląd oraz wiele nowych opcji konfiguracyjnych.

Update Sun Valley zaoferuje zmiany, które dekadę temu byłyby sprzedane w postaci kolejnej numerowanej edycji Windowsa. Microsoft od lat stoi jednak wciąż mocno na stanowisku mówiącym o tym, że Windows 10 będzie jego ostatnim systemem operacyjnym. Jeszcze przed premierą OS-a, w 2015 roku, firma obiecywała jego bezterminowe wsparcie pod postacią regularnych aktualizacji.

Pierwszym, co rzuci się nam w oczy po zainstalowaniu Sun Valley, to nowy wygląd okienek. Zmiany te są zapowiadane już od dłuższego czasu i zostaną w części skopiowane ze specjalnej wersji OS-a (Windows 10X), która przygotowywana jest z myślą o nowych tabletach Microsoft Surface ze składanymi ekranami.

Wyglada odświezonego Windowsa 10 inspirowany jest zmianami wprowadzonymi przez Windows 10X

Deweloperzy stawiają na kompleksowe odświeżenie interfejsu użytkownika oraz jego ergonomii. Istotnych zmian doczeka się konstrukcja menu start, a także wygląd wszystkich przycisków systemowych i okienek, których brzegi zostaną teraz lekko zaokrąglone. Na użytkowników czekać mają także nowe płynne animacje, widoczne podczas startu Windowsa oraz używania poszczególnych menu systemu.

Co ważne, po raz pierwszy wszystkie elementy interfejsu oraz okienka z narzędziami systemowymi zyskają jednolity, nowoczesny wygląd. Dotychczas wiele z nich nie zmieniło się od czasów Windowsa XP, a nawet poczciwej 98-ki. Poza zmodyfikowanym eksploratorem plików, kalendarzem i zegarem, w systemie pojawią się również zupełnie nowe aplikacje do zarządzania dźwiękiem, dyskami oraz kartami graficznymi.

Aktualizacja wprowadzi nowe opcje systemowe

Programiści szykują także szereg opcji ułatwiających korzystanie z wielu programów równocześnie. Na tabletach oraz monitorach dotykowych skorzystamy dodatkowo z systemu gestów, umożliwiających np. szybkie przełączanie się pomiędzy oknami. Kolejnym ukłonem w stronę posiadaczy laptopów i urządzeń mobilnych jest wcześniej nieobecna zakładka w menu opcji, pozwalająca wygodnie sprawdzić ogólne zużycie baterii przez poszczególne aplikacje.

Aktualizacja SunValley docelowo udostępniona zostanie na przełomie października i listopada tego roku. Znając problemy Microsoftu z zabugowanymi update'ami, termin ten może ulec jeszcze dużej korekcie.

Źródło: Windows Central

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nowy wygląd i inne duże zmiany w Windows 10 tej jesieni