PODPOWIEDZI:

Obracające się anteny i 16 Gb/s - TP-Link na CES 2022

Obracające się anteny i 16 Gb/s - TP-Link na CES 2022

Wśród nowości od TP-Link na CES 2022 modele z różnych półek. Wiele z nich pracuje w standardzie Wi-Fi 6E, który gwarantuje nie dwa pasma (2,4 GHz i 5 GHz), ale trzy. Dodatkowy, to znaczy pasmo 6 GHz, zapewnia wyższe prędkości. Dzięki temu - dla przykładu - router Archer AXE300 oferuje przepustowość na poziomie łącznie 16 gigabitów na sekundę!

TP-Link na CES 2022 pokazał wśród nowości między innymi trzy routery. Dwa bardzo szybkie i jeden podobno przystępny cenowo. Są też systemy mesh w standardzie Wi-Fi 6E, tańsze i droższe, a także takie rozwiązania jak sufitowy punkt dostępowy, wzmacniacz lub kartę sieciową. Kiedy można się tego wszystkiego spodziewać na naszym rynku? W drugiej połowie 2022 roku.

Szybkie, drogie i niedrogie routery

Chyba najciekawszym routerem zaprezentowanym przez TP-Link na CES 2022 jest TP-Link Archer AXE200 Omni. Przede wszystkim, dzięki wsparciu standardu Wi-Fi 6E, jest w stanie osiągnąć przepustowość o prędkości do 10 gigabitów na sekundę. W dodatku są tu też porty ethernet 10- i 2,5-gigabitowe. 

Nie to jest jednak szczególnie interesujące. Producent wyposażył ten sprzęt w nietypowe anteny. Nie chodzi nawet o ich ilość. Zazwyczaj, chcąc uzyskać wyższe prędkości, ustawialiśmy manualnie anteny w odpowiednim kierunku. Te z AXE200 Omni ustawiają się same, mechanicznie obracając się w stronę urządzeń podpiętych do sieci lokalnej. Ma to zaowocować mocniejszym sygnałem, więc pewnie też wyższymi prędkościami.

Szybki router TP-Link Archer AXE300

Dla osób, które - na przykład ze względu na sporo podłączonych urządzeń - potrzebują jeszcze wyższych prędkości bezprzewodowych, powstał TP-Link Archer AXE300. To model czterozakresowy, osiągający prędkości na poziomie 16 gigabitów na sekundę. Ma dwa pasma 5 GHz (4,8 GB/s) i po jednym 2,4 (1,15 GB/s) oraz 6 GHz (4,8 GB/s). Są tu też porty 10-gigabitowe. Sprzęt skierowany jest dla wymagających graczy i do stawiania NAS-ów.

Ostatnim wartym uwagi routerem jest TP-Link Archer AXE75. Zdaniem producenta będzie to sprzęt niedrogi, z niezłym stosunkiem wydajności do ceny. Jak z tą wydajnością? Przepustowość na poziomie 5,4 gigabitów na sekundę. 

Jest tu Wi-Fi 6E, więc będzie można skorzystać, zakładając posiadanie odpowiednich sprzętów, z pasma 6 GHz. To raczej wciąż jest w większości sąsiedztw niezagospodarowane, a co za tym idzie mniej zakłócane. Router jest też kompatybilny z systemem OneMesh, pozwalający inteligentnie pokryć cały dom zasięgiem sieci bezprzewodowej.

Systemy Mesh oraz inne kurioza

 Skoro o systemach mesh mowa, warto też napisać coś o modelach z serii Deco. Producent chwali się przede wszystkim niedrogim Deco XE75. Podobnie, jak omawiany wyżej router osiąga prędkości na poziomie 5,4 gigabitów na sekundę. Sprzęt również obsługuje standard Wi-Fi 6E.

Szybki Deco XE200

Ciekawiej jest przy Deco XE200. To model z wyższej półki i z większymi prędkościami. Każda jednostka ma 10-gigabitowy port ethernet. Pracując w standardzie AXE11000, Deco XE200 osiąga łącznie do 11 gigabitów na sekundę przepustowości. Dzięki temu może z niego wygodnie korzystać wielu użytkowników - zdaniem producenta nawet do 200 urządzeń przy pokryciu do 600 metrów kwadratowych. To system dla całych biur - przyszłościowy.

Archer TXE75E z Wi-Fi 6E

Firma pokazała też kilka innych nowości. Między innymi kartę sieciową Archer TXE75E, pozwalającą łączyć się z Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.2, a także wzmacniacz RE815XE sięgający prędkościami do 5,4 megabitów na sekundę. Na polski rynek trafi też sufitowy punkt dostępowy EAP690E HD. Przeznaczony dla budynków wielkopowierzchniowych osiąga prędkość do 11 gigabitów na sekundę i obsługuje pasmo 6 GHz.

Źródło: TP-Link.

Sprawdź również inne informacje związane z CES 2022:

blog comments powered by Disqus
Obracające się anteny i 16 Gb/s - TP-Link na CES 2022