PODPOWIEDZI:

Sony T900 [TEST]

Sony T900 to płaski aparat kompaktowy, którego autorzy postawili na elegancki wygląd, wysokiej jakości wykonanie, łatwość obsługi i możliwość nagrywania filmów HD

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • metalowa obudowa
  • optyczna stabilizacja obrazu
  • filmy w rozdzielczości HD
WADY
  • częste zasłanianie obiektywu palcem
  • szumy przy wysokiej czułości
  • brak osłony gniazda stacji dokującej

Sony T900 to płaski aparat kompaktowy, którego autorzy postawili na elegancki wygląd, wysokiej jakości wykonanie, łatwość obsługi i możliwość nagrywania filmów HD. Najbardziej charakterystyczną cechą urządzenia jest 3,5-calowy panoramiczny ekran dotykowy, który zastąpił niemalże wszystkie przyciski sterujące. Sprzęt jest w sprzedaży od kwietnia 2009 roku, a w skład zestawu z T900 wchodzą akumulator, ładowarka, pasek, płyta CD z oprogramowaniem, instrukcja obsługi oraz stacja dokująca i kable USB i A/V.

Sony T900

Aparat jest bardzo elegancki, metalowa obudowa nadaje mu bardziej szlachetny wyraz, a konstrukcja bez wysuwanego obiektywu powoduje, że urządzenie cały czas wygląda równie dobrze. Sony T900 nie jest najmniejszym kompaktem, jeśli chodzi o wysokość i szerokość, ale jego grubość - nieco ponad 16 mm - imponuje. Ekran dotykowy jest dostatecznie i zarazem nieprzesadnie czuły, a układ ikon na wyświetlaczu został przystosowany do wygodnej obsługi za pomocą obu dłoni.

Najlepsze aparaty fotograficzne na rynku >>>

T900 ma matrycę Super HAD CCD o fizycznej wielkości 1/2,3 cala, efektywnej rozdzielczości 12,1 megapiksela.i czułości zmiennej w przedziale od 100 do 1600 ISO, a w trybie wysokiej czułości do 3200 ISO. Obiektyw aparatu to Carl Zeiss Vario-Tessar, którego ogniskową można ustawić od 35 do 140 mm (4-krotny zoom optyczny; ekwiwalent dla filmu 35 mm) przy otworze względnym z przedziału f/3.5-4.6. Obszar głębi ostrości może rozpoczynać się od 8 cm. Czas naświetlania może być regulowany w przedziale od 1/1000 s do 2 s.

Sony T900

Sony T900 rejestruje obrazy wyłącznie w plikach JPEG o maksymalnej rozdzielczości 4000 x 3000 pikseli (w sumie do wyboru jest 7 różnych wielkości). Zdjęcia oprócz proporcji 4:3 mogą mieć stosunek boków 16:9. Z kolei sekwencje wideo mogą mieć jedną z dwóch rozdzielczości: 1280 x 720 lub 640 x 480 (30 kl./s). Pliki są zapisywane na kartach Memory Stick w odmianach Duo, PRO Duo, PRO Duo High Speer i PRO-HG Duo lub w wewnętrznej pamięci aparatu o pojemności 11 MB.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Aparat jest oferowany w czterech wersjach kolorystycznych: srebrnej, czarnej, czerwonej i w kolorze brązu. Cały korpus T900 wykonany jest z metalu, co czyni go odpornym na zarysowania, lecz lakier go pokrywający nie chroni przed pozostawianiem odcisków palców. W sposób naturalny dużo odcisków zostaje tez na ekranie LCD. Zwarta konstrukcja przełożyła się na gabaryty: 97,9 x 57,8 x 16,3 mm przy masie (bez akumulatora i karty pamięci) 123,7 g, a z akcesoriami - 147 g.

Sony T900

Przód aparatu wygląda inaczej w zależności od tego, czy urządzenie jest włączone, czy nie. Dzieje się tak dlatego, że w T900 obiektyw jest zasłaniany przez przesuwaną z góry na dół pokrywę, która stanowi ok. dwóch trzecich powierzchni czołowej. Gdy kompakt jest wyłączony, to widać wyłącznie metal obudowy, natomiast po odsłonięciu zobaczymy umieszczony w narożniku obiektyw o niewysuwalnej konstrukcji, lampę błyskową, diodę wspomagającą autofokus i dwa mikrofony (można nagrywać dźwięk stereofoniczny). Całą tylną ściankę zajmuje natomiast panoramiczny ekran dotykowy Xtra Fine LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów i imponującej przekątnej 3,5 cala.

Lewy bok aparatu jest pozbawiony jakichkolwiek elementów, natomiast na prawym umieszczono bardzo masywne ucho do zamocowania paska na nadgarstek. Na spodzie T900 znajdziemy gwint do mocowania statywu, gniazdo do podłączania stacji dokującej (niestety nie jest niczym osłonięte, więc łatwo je zabrudzić) i klapkę, pod którą są gniazdo akumulatora i slot na karty pamięci.

Sony T900

Górna część obudowy kryje wszystkie elementy sterujące: przyciski włącznika i przełączania między trybem rejestracji i odtwarzania, głośnik oraz spust migawki, pod którym od góry umieszczono dźwignię zoomu, a od dołu przełącznik wyboru zapisu zdjęć lub filmu.
Aparat korzysta z technologii optycznej stabilizacji obrazu oraz Clear RAW Noise Reduction, które zapewniają mniejsze rozmycie obrazu przy zdjęciach z ręki w słabym oświetleniu i ogólnie wyższą jakość rejestrowanych fotografii. Trzeba przyznać, że mimo malutkiej matrycy o dużej rozdzielczości, jakość uzyskiwanych zdjęć jest zaskakująco dobra, choć pod warunkiem korzystania z niewysokich wartości ISO. Wadą T900 jest częste zasłanianie - umieszczonego praktycznie w narożniku - obiektywu palcem. Trzeba sobie wyćwiczyć odpowiedni uchwyt.

Porównywarka aparatów fotograficznych >>>

Zaletą natomiast są udoskonalone funkcje rozpoznawania twarzy (w tym nadawanie priorytetu dzieciom lub dorosłym) i wykrywania uśmiechu (można ustawić próg czułości). To w połączeniu z technologią inteligentnego rozpoznawania sceny umożliwia dobór optymalnych ustawień dla każdego kadru. Z kolei optymalizacja zakresu dynamicznego (D-Range Optimiser) z nowym trybem Plus pozwala na korygowanie ekspozycji i kontrastu przy planach o dużym kontraście czy zdjęciach wykonywanych pod światło.

Sony T900

Użytkownicy dostają do dyspozycji dziewięć programów tematycznych, tryb automatyczny z możliwością regulacji części parametrów oraz tryb w 100% podejmujący decyzję o wszelkich zmiennych decydujących o jakości zdjęcia. Unikatową funkcją jest możliwość ręcznego ustawienia odległości ostrzenia. Pozwala to częściowo na sterowanie głębią ostrości, co praktycznie w innych kompaktach jest niemożliwe. Zarejestrowane zdjęcia można poddać pewnej obróbce. Oprócz elementarnych funkcji, takich jak kadrowanie, mamy możliwość redukcji czerwonych oczu, wyostrzenia, rozmycia czy dodania efektu rybiego oka albo jakiejś ramki.

blog comments powered by Disqus