PODPOWIEDZI:

Najmocniejsza R9 od AMD w akcji test Gigabyte R9 290X OC

Po niedawnej premierze na naszym portalu jednej z najmocniejszych kart na rynku AMD Radeon R9 290 w wersji referencyjnej od Sapphire, przyszedł czas na konstrukcję jeszcze nieco mocniejszą: R9 290X od Gigabyte. Tym razem karta jaka dotarła do testów to konstrukcja z niereferencyjnym chłodzeniem Windforce 3x oraz po lekkim OC.

Gigabyte Radeon R9 290X

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajność
  • Wysoka kultura pracy
  • Stosunkowo niskie temperatury
  • Wysoka jakość wykonania
  • Zajmuje stosunkowo mało miejsca
WADY
  • Wysoka cena

Słowo wstępu

Testowana karta graficzna będzie przeze mnie porównywana pod względem temperatur, kultury pracy oraz poboru prądu do konkurencyjnej R9 290 w wersji referencyjnej, jaką wcześniej przetestowałem:

Płynna każda gra z Radeon R9 290 od Sapphire

Karty te różnią sie przede wszystkim konstrukcją chłodzenia. Wcześniej testowany Radeon posiadał referencyjne chłodzenie. Turbinowy wentylator osadzony w dość szczelnej obudowie radził sobie całkiem przyzwoicie z tak wydajną kartą. Konstrukcja, którą dzisiaj testujemy posiada znany już Wam doskonale układ Windforce 3x, o którym więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Gigabyte R9 290X OC fot1

Oczywiście karty te różni nie tylko chłodzenie, ale nieznacznie parametry techniczne. To co stanowi o wyższej wydajności, to wyższe taktowanie procesora (wersja referencyjna R9 290 posiada taktowanie na poziomie 947MHz, a R9 290X 1000Mhz) w wersji OC od Gigabyte zatrzymane na poziomie 1040MHz.

Podczas testów pojawił się jeszcze jeden ważny dylemat - AMD Mantle. Technologia ta została udostępniona już po naszej recenzji R9 290 wraz ze sterownikami w wersji beta 14.1. Chcąc porównać wyniki uzyskane we wcześniejszych testach - do porównania nadal wykorzystywany w grze Battlefield 4 będzie tryb DirectX, natomiast równolegle przeprowadzane są testy z wykorzystaniem niskopoziomowego API AMD. Jak zgromadzimy większą ilość tych wyników opublikujemy również takie porównanie z wykorzystaniem właśnie technologii Mantle.

alt text

Parametry techniczne

Testowany Gigabyte R9 290X to karta nie tylko z niereferencyjnym układem chłodzenia, ale także po niewielkim OC producenta.

R9 290X podobnie jak R9 290 to konstrukcja wykonana w 28nm procesie technologicznym. Taktowanie efektywne pamięci wynosi 5000MHz - czyli dokładnie tyle ile w R9 290. Taktowanie rdzenia w wersji referencyjnej ustawione jest na 1000Mhz, natomiast testowana jednostka ma je na poziomie 1040MHz.

alt text

Podobieństw jest oczywiście więcej. Obydwie karty posiadają 4GB pamięci GDDR5 z szyną 512 bitową i przepustowością na poziomie 320GB/s. Ani powierzchnia rdzenia karty, ani ilość tranzystorów nie uległy zmianie. Gigabyte R9 290X posiada jedynie większą ilość jednostek cieniujących, bo nie 2560 jak goła 290, a 2816 w wersji z "X".

Gigabyte R9 290X OC fot2

Choć na samym PCB nie ma mostka CrossFireX, karta wspiera technologię łączenia ich w układy składające się z wielu kart - tyle, że komunikacja jest przez slot PCI-E, a nie mostek.

CrossFireX łączymy dwie karty graficzne

Karta posiada 6 fazową sekcję zasilania, a podłączenie do zasilacza odbywa się poprzez dwa wtyki jeden 8PIN, a jeden 6PIN PCI-E. Producent zaleca zasilacz 600W i moim zdaniem jest to faktycznie wartość minimalna do prawidłowej i stabilnej pracy komputera, zwłaszcza jeżeli łączymy ją z CPU AMD dodatkowo podkręconym.

Na testowanej karcie nie ma niestety przełącznika BIOS, jak na testowanej wcześniej jednostce R9 290 od Sapphire.

Karta komunikuje się z komputerem slotem PCI-E x16 w standardzie 3.0.

Gigabyte R9 290X OC fot4

Wygląd i wymiary

Karta posiada długość niecałych 30cm. Od śledzia do końca układu chłodzenia, który nieznacznie wykracza poza obrys PCB mamy około 27,5cm długości.

Gigabyte R9 290X OC fot7

Karta zajmuje na naszej płycie wraz z chłodzeniem dwa sloty na karty rozszerzeń, oczywiście dla poprawy wentylacji warto pozostawić wolnym również trzeci.

Gigabyte R9 290X OC fot5

PCB karty jest lakierowane na czarno, ale niestety na połysk. Tył karty nie jest chroniony żadnym backplat`em, za to karta przez całą długość posiada wzmocnienie po przeciwnej stronie złącza PCI-E x16.

Gigabyte R9 290X OC fot6

Układ chłodzenia

Z konstrukcją WindForce 3x mieliśmy już okazję się dobrze zapoznać. Zastosowany na R9 290X układ składa się z dwóch radiatorów. Pierwszy solidniejszy chłodzi pamięci i sam rdzeń procesora. Drugi o zdecydowanie "delikatniejszej" konstrukcji umieszczony jest nad sekcją zasilania i poza schłodzeniem tyłu karty, pomaga również w odprowadzeniu ciepła z radiatora chłodzącego sekcję zasilania karty.

Gigabyte R9 290X OC fot8

Przez konstrukcję przebiega sześć 6mm ciepłowodów z tym, że jeden z nich nie przechodzi przez cały układ, a jedynie przez jego pierwszą część. Ciepłowody posiadają kontakt z rdzeniem karty poprzez dodatkową miedzianą płytkę.

Wymianę ciepła z otoczeniem ułatwiają trzy niskoprofilowe wentylatory o lekko przeźroczystych łopatkach. Co ważne - obudowa chłodzenia jest wykonana z aluminium, a nie plastiku. Całość lakierowana na czarno jest matowa.

Sam układ chłodzenia lekko wykracza poza obrys PCB karty.

Wyposażenie w porty

Gigabyte R9 290X OC fot9

Zestaw portów video na karcie jest identyczny jak we wcześniej testowanej R9 290. Ten standardowy układ składa się z dwóch portów DVI, jednego DisplayPort (DP) oraz jednego HDMI. Podłączenie karty do starszych monitorów wyposażonych jedynie w złącze D-SUB możliwe jest po zastosowaniu przejściówki. Karta umożliwia konfigurację wielu monitorów z wykorzystaniem technologii AMD Eyefinity, jednak wtedy do pracy należy zaprząc złącze DP:

AMD Eyefinity konfiguracja na 3 monitory

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

Platforma testowa

alt text

Sprzęt pomiarowy

alt text

alt text

Metodyka i ustawienia

Testy syntetyczne

Pierwszym z przeprowadzonych testów jest doskonale Wam znany syntetyk 3DMark. Test, który ocenia nam kartę pod względem wydajności to Fire Strike. Pod uwagę bierzemy wynik cząstkowy dla karty, czyli Graphics score.

Gry

Grid 2 - to nowa gra w naszym zestawieniu. Testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - ta gra po krótkiej przerwie powraca do naszego zestawienia. Rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Battlefield 4 - wyniki z tej gry przedstawione na wykresach, zarówno podczas kampanii jak i multi playera, dotyczą wersji pod DirectX. Karta była również przetestowana w trybie Mantle, jednak zestawienie wyników opublikujemy w następnych testach, żeby możliwe było porównanie tej karty z innymi konstrukcjami. W *kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian). W przypadku rozgrywki wieloosobowej wybierane są mapy duże, takie gdzie dostępny jest również sprzęt bojowy. Rozdzielczość FullHD i również średnie detale grafiki. Z uwagi jednak na bardzo małą powtarzalność pomiarową, wyniki nie są ze sobą zestawiane, a prezentowany jest jedynie wykres szczegółowy.

FarCry 3 - rozdzielczość testowa FullHD 1920x1080 pikseli. Jakość tekstur wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX, geometria, roślinność - bardzo wysokie, woda i otoczenie wysokie. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz z początkiem misji "Palenie zioła", a kończy po podpaleniu wszystkich pól marihuany i wyeliminowaniu przeciwników z pól uprawnych.

Battlefiled 3 - rozgrywka jednoosobowa prowadzona na ustawieniach grafiki predefiniowanych na niskie w rozdzielczości FullHD. Natomiast podczas kampanii szczegóły detali grafiki zostały podniesione na ultra. Misja pomiarowa to fragment Operacji Gilotyna. Początek momentu pomiarowego rozpoczyna się w momencie początku misji (przed przejściem przez bramę), a kończy wraz z zakończeniem szturmu budynku i dotarciu do reszty oddziałów oczekujących za tym budynkiem.

Medla Of Honor Warfighter - rozdzielczość nie ulega zmianie 1920x1080 pikseli. Jednak podczas kampanii jakość detali grafiki ustawiona była na wysoką, a podczas multi player na ultra, podobnie jak w przypadku BF3. Moment pomiarowy to początek misji "Przypływ zmian". Pomiar zaczyna się w momencie zabicia przeciwnika nożem na początku misji, a kończy wraz z dotarciem do bram szturmowanego osiedla.

Pomiary temperatur, głośności pracy oraz poboru prądu

Pomiary ciśnienia akustycznego, jak i temperatur pracy przeprowadzane były przy otwartym bocznym panelu obudowy. Taki zabieg ma na celu wyeliminowanie maksymalnie, jak się tylko da w moich warunkach, wpływu potencjału wentylacyjnego samej obudowy. Temperatura otoczenia podczas pomiarów wynosiła 23 stopnie Celsjusza, a głośność tła 34,4dBA. Sonometr podczas pomiarów ustawiony był na statywie. Sonda sonometru umieszczona została w odległości dokładnie 30cm od karty na jej wysokości.

Pobór prądu - obliczany był dla całej platformy. Podczas pomiarów w spoczynku załadowany był system oraz dwa programy diagnostyczne MSI Afterburner, oraz przygotowany do odpalenia FurMark. Testy podczas obciążenia wykonywane były na podkręconym do 4.4GHz procesorze z napięciem 1,4125V i wyłączonymi opcjami pozwalającymi na oszczędzanie energii. Do obciążenia karty graficznej wykorzystany był program FurMark, a procesora Prime95.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

alt text

alt text

Gry

  • Kampania

alt text

alt text

alt text

alt text

alt text

alt text

  • Multi player i wykresy szczegółowe

alt text

alt text

alt text

Temperatury

alt text

Głośność pracy

alt text

Pobór prądu

alt text

Omówienie wyników

Karta Gigabyte Radeon R9 290X OC w zasadzie spełniła pokładane w niej przeze mnie oczekiwania.

Konstrukcja była zdecydowanie chłodniejsza i cichsza od referencyjnej 290tki (ale pamiętajcie 290, a nie 290X!). Na tle konkurencji głośność pracy wypadła na bardzo dobrym poziomie (aktywny profil cichy podczas całych testów). Temperatury były niższe niż w referencie o dokładnie 10 stopni, co jest bardzo dobrym wynikiem tym bardziej, że porównujemy wynik do karty o niższych taktowaniach rdzenia.

Co najmniej zaskakująco wypadł natomiast test poboru prądu dla platformy. Wynik jaki uzyskaliśmy podczas pomiarów to tylko 453W. Wynik jest co najmniej dziwny, bo podczas testów referencyjnego R9 290 watomierz wskazywał wartości powyżej 550W! Przy okazji testów kart innych producentów wartość ta zostanie zweryfikowana.

Wydajność karty plasuje ją na poziomie pomiędzy GTX780 a GTX780Ti. Ta pierwsza najczęściej przegrywa z produktem Gigabyte, ta druga jest często od niej wydajniejsza. Wraz z wprowadzeniem do testów nowych gier mamy nadzieję na szersze spektrum wyników nie tylko w FPSach, co pozwoli nam w przyszłości powiedzieć coś więcej o wydajności w samych grach. Oczywiście oceniając to jak karta sprawuje się w grach, należy pamiętać o optymalizacji samej gry. Jak różne wyniki można uzyskać nawet w grach opartych o ten sam silnik, ale różnie zoptymalizowanych, doskonale pokazuje porównanie FB3 z MOHW. Jeżeli macie więc swoją ulubioną grę, warto szukać takich testów, gdzie gra ta została przetestowana. W przeciwnym wypadku punktem odniesienia powinny być testy syntetyczne.

Podsumowanie

Gigabyte Radeon R9 290X w wersji OC to konstrukcja wydajna, cicha i stosunkowo chłodna. Karta wykazuje umiarkowany apetyt na energię elektryczną i co najważniejsze, zadowoli każdego gracza. Konstrukcja z chłodzeniem Windforce 3x nie zajmie dużo miejsca w naszej obudowie, co też można uznać za plus. W zasadzie jedynym minusem karty może być jej nie najniższa cena.

Karta do nabycia w naszym sklepie:

https://sklep.videotesty.pl/podzespoly-pc,k200/karty-graficzne,l349/gigabyte-radeon-r9-290xoc-4gb-ddr5-pci-e-512bit-2dvi-hdmi-dp,p147479.html

blog comments powered by Disqus
Najmocniejsza R9 od AMD w akcji test Gigabyte R9 290X OC