PODPOWIEDZI:

RØDE Videomic – Profesjonalny Dźwięk Prosto z Australii

Jesteś vlogerem? A może początkującym producentem filmowym? Nieważne, czy chcesz podbić YouTube, czy Hollywood, z tym sprzętem twoje produkcje nareszcie będą brzmiały profesjonalnie.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Jakość dźwięku
  • Efektywny shockmount
  • Łatwość obsługi
  • 10 lat gwarancji
WADY
  • Brak wbudowanego akumulatora
  • Mikroskopijne przełączniki PAD

RØDE VideoMic to kierunkowy mikrofon pojemnościowy typu shotgun, który został zaprojektowany pod kątem współpracy z wysokiej jakości cyfrowymi kamerami wideo. Został w całości wykonany na antypodach, dzięki czemu producent jest w stanie zachować bardzo wysoki poziom wykonania każdego elementu konstrukcji oraz wszystkich podzespołów. Jako że RØDE specjalizuje się tylko w tworzeniu sprzętu i akcesoriów do nagrywania, możemy być pewni, że jakość produktu nas nie zawiedzie. Oczywiście minusem „zera chińszczyzny” jest cena, która mogłaby być znacznie niższa, gdyby nie koszty produkcji i importu, a wynosi ona ok. 450 zł.

RØDE Videomic

SPECYFIKACJA

Charakterystyka kierunkowości: superkardioidalna

Pasmo przenoszenia: 40 Hz - 20 kHz, załączany filtr górnoprzepustowy 80 Hz / 12 dB/okt.

Impedancja wyjściowa: 200 Ohm

Ekwiwalentny poziom szumów: 20 dBSPL

Czułość: -38 dB, 1 V/Pa [15 mV przy 94 dB SPL] +/-2 dB

Dynamika: 114 dB [IEC651, IEC268-15]

Zasilanie: bateria 9 V [ANSI:1604A lub IEC:6LR61]

Pobór prądu: 5 mA

Złącze: mini-jack stereo 3,5 mm

Waga: 176 g

Wymiary: 250 x 65 x 102 mm

RØDE Videomic

CECHY ZEWNĘTRZNE

Mikrofon, z racji tego, że jest przeznaczony do pracy z lustrzankami i kamerami, jest stosunkowo lekki i poręczny, dzięki czemu podczas nagrywania nie czuć, że przymocowaliśmy do sprzętu nagrywającego kolejny gadżet. Wszystkie podzespoły zamknięte są w kapsule, wykonanej z trwałego, matowego tworzywa, w której mieści się również bateria, zasilająca całe urządzenie. Końcówka, odpowiedzialna wyłącznie za zbieranie dźwięków sprzed siebie, osłonięta jest czarną gąbką, izolującą niepożądane odgłosy z zewnątrz. Z „body” wychodzi spiralny kabel, zakończony uniwersalnym wtykiem mini-jack, pasującym do większości modeli kamer i aparatów. Zasięg przewodu pozwala na nieskrępowaną pracę przy użyciu większości urządzeń, dostępnych na rynku, a dzięki jego sprężystej strukturze, nie plącze się niepotrzebnie między palcami operatora.

Ranking mikrofonów

RØDE Videomic

JAKOŚĆ NAGRYWANIA

Mimo swoich niewielkich gabarytów, Videomic charakteryzuje się szerokim pasmem przenoszenia, co ma wyraźne przełożenie na czystość i głębokość nagrywanego dźwięku. Również czułość i dynamika oraz niski poziom szumów są na przyzwoitym poziomie, dzięki czemu nasze ucho będzie bardzo zadowolone, słuchając nagrań przy użyciu tego „majka”.

RØDE Videomic

DODATKOWE FUNKCJE

Z tyłu urządzenia można zauważyć żółtą diodę, sygnalizującą gotowość do nagrywania, a zmieniającą kolor na czerwony, kiedy 9-woltowa bateria zaczyna niepokojąco słabnąć. Poniżej znajduje się przełącznik, którym aktywujemy mikrofon, a którym dodatkowo możemy włączyć filtr górnoprzepustowy, eliminujący hałasy w tle o niskiej częstotliwości, jak np. pracująca wentylacja, ruch uliczny.

Mikrofon dla Youtubera - Jak Kupić?

Drugą funkcją jest tzw. PAD, czyli opcjonalne osłabianie sygnału wejściowego mikrofonu na poziomie -10dB i -20dB. Przełączniki tego trybu znajdują się w komorze baterii i są tak niewielkie, że jedynie operowanie nimi przy pomocy wykałaczki zdaje egzamin. Mimo wszystko, PAD jest przydatny podczas nagrywania głośnych scen, np. koncertów czy sportów motorowych.

RØDE Videomic

SHOCKMOUNT

Flagową cechą modelu Videomic jest jego zintegrowane „zawieszenie”. Opatentowany przez RØDE system Rycote Lyre jest odpowiedzialny za eliminowanie zmory każdego operatora – niepożądanych dźwięków, wywoływanych ruchem kamery. Czerwona podkładka, zakończona stopką, umożliwiającą szybki montaż w miejscu lampy błyskowej aparatu, jest zrobiona z giętkiego i wytrzymałego tworzywa. Spełnia swoją rolę bardzo efektywnie, co można to zaobserwować na materiale wideo recenzji.

RØDE Videomic

PODSUMOWANIE

RØDE Videomic jest konstrukcją bardzo solidną i wykonaną z ogromną dbałością o szczegóły. Producent jest na tyle przekonany o niezawodności mikrofonu, że daje na niego, uwaga…10 lat gwarancji! Zarówno akustyka jak i poręczność są popisem australijskiej myśli technicznej, znanej na całym świecie. Jedyne, do czego można się przyczepić, to brak wbudowanego akumulatora i filigranowe przełączniki funkcji PAD. Reszta – bez zarzutu.

blog comments powered by Disqus
RØDE Videomic – Profesjonalny Dźwięk Prosto z Australii