PODPOWIEDZI:

Bayan Audio Soundbook - i muzyka gra!

Głośniki bluetooth coraz częściej goszczą w naszych domach. Ich niewątpliwe zalety takie jak niewielkie wymiary i możliwość łączności bezprzewodowej to najważniejsze zalety. Jak na tle konkurencji wypada produkt Bayan Audio? Ich flagowy model Soundbook już jest przetestowany!

Bayan Audio Soundbook

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Jakość wykonania
  • Jakość dźwięku
  • Obsługa NFX
  • Wbudowane radio FM
  • Czas pracy na baterii
  • krótki czas ładowania
  • Etui
WADY
  • Brak możliwości sterownia funkcjami multimedialnymi
  • Skokowa regulacja głośności
  • Cena

Wstęp

Bayan Audio Soundbook fot2

Bayan Audio posiada w swojej ofercie dwa produkty z Soundbook w nazwie. Dzisiaj testujemy mniejszy, odrobinę mniej funkcjonalny, ale i tańszy model - po prostu Soundbook. Soundbook x3 to wersja mocniejsza, która dodatkowo posiada port umożliwiający ładowanie telefonów i jest, co logiczne, droższy.

Wygląd, wykonanie i zawartość opakowania

Produkt dociera do klienta w bardzo schludnym opakowaniu. Już sam kartonik robi wrażenie solidności i choć jasne jest, że nie ocenia się książki po okładce, tak nie ocenia się produktu po sposobie jego zapakowania - wrażenie jednak zostaje.

Wnętrze poza samym głośnikiem, do którego przejdziemy za moment, skrywa dodatkowe akcesoria.

Bayan Audio Soundbook fot1

Pierwszym z elementów zestawu jest wielojęzyczna instrukcja obsługi. Przewody jakie są do naszej dyspozycji to jeden miniJack-miniJack, oraz drugi USB-miniUSB. Przewody są wykonane wprost perfekcyjnie. Są dostatecznie długie i sprawiają wrażenie solidnych, a nie pierwszych lepszych kabli z marketu.

Poniżej znajdziemy ładowarkę sieciową z końcówką amerykańską, a osobno jest jeszcze europejska i angielska.

Głośnik posiada wymiary 160x88x38 [mm] wraz z nieodłącznym pokrowcem w kolorze głośnika. Producent informuje, że materiał zastosowany do produkcji etui to nylon balistyczny - cokolwiek by to nie znaczyło. Fakt natomiast jest taki, że da się je łatwo czyścić (wystarczy nawilżona szmatka), nie widać żadnych odstających nitek, a szwy są niemal perfekcyjne. Całość jest oczywiście usztywniana.

Bayan Audio Soundbook fot5

Bayan Audio Soundbook fot9

Waga Soundbooka to aż 530 gram - to dużo zważywszy na wymiary, ale nie ma co się dziwić, bo obudowa głośnika wykonana jest nie z tworzywa, ale z aluminium.

Front zajmuje maskownica z logo producenta, pod którą skrywają się 3 głośniki: 2" niskotonowy oraz dwa 1" średnio/wysokotonowe. W prawym dolnym narożniku za maskownicą ukryty jest również wyświetlacz LCD w kolorze niebieskim dla wersji białej głośnika i czerwonym dla wersji czarnej Soundbook`a.

Bayan Audio Soundbook fot8

Bayan Audio Soundbook wykonany jest niemal perfekcyjnie - i nie boję sie go porównać do produktów z logo nadgryzionego jabłka - bo do perfekcji brakuje tu niewiele.

Przyciski i porty

Zarządzanie urządzeniem umożliwia nam 5 przycisków. Wszystkie zlokalizowane są na górze urządzenia. Strzałki w dół i w górę pozwalają na wyszukiwanie stacji radiowych (strojenie radia), włącznik/wyłącznik pełni poza oczywistą funkcją również przełącznik trybów pracy (radio FM/Bluetooth/LineIN), obok znajdziemy jeszcze dwa przyciski '+' i '-'. Te niestety odpowiedzialne są jedynie za regulację głośności urządzenia.

Bayan Audio Soundbook fot7

Szkoda, że producent w pewnym sensie ograniczył możliwości funkcjonalne głośnika, bo wsparcie dla standardu Bluetooth 4.0 pozwala na zdalne sterownie funkcjami odtwarzacza, czym Soundbook nie może sie pochwalić, a co obsługiwał np. niedawno testowany głośnik Snab:

Snab Jukebox - muzyka w kieszeni

Porty zostały ulokowany z tyłu głośnika na dole, również po prawej stronie 'plecków'. Wersja Soundbooka bez x3 posiada wejście i wyjście liniowe (standardowy miniJack 3,5mm) oraz port miniUSB służący do ładowania głośnika. Wokół portu USB producent umieścił diodę sygnalizującą ładowanie urządzenia (kolor czerwony) oraz pełne naładowanie (kolor zielony).

Bayan Audio Soundbook fot6

O trybie pracy oraz stanie naładowania informuje nas komunikat na wyświetlaczu:

Blu - tryb bluetooth

In -aktywne wejście liniowe

Fm - radio FM

Lo - niski poziom naładowania baterii.

W momencie pojawienia się komunikatu Lo oznaczającego niski poziom naładowania baterii, w zależności od warunków pracy głośnik może nam umilać czas nawet przez jeszcze 2 godziny.

Parametry techniczne

Bayan Audio Soundbook posiada moc skuteczną RMS 15W. Za generowanie dźwięku odpowiedzialne są 3 głośniki - 1x 2" niskotonowy oraz 2x 1" średnio/wysoktonowe z neodymowymi magnesami. Pasmo przenoszenia głośników wynosi od 40Hz do 20 000Hz.

Bayan Audio Soundbook fot4

Soundbook wspiera standard Bluetooth 4.0 i oferuje możliwość parowania z wykorzystaniem NFC (wystarczy zbliżyć zgodne urządzenie do podkładki etui oznaczonej NFC, aby sparować urządzenia).

Regulacja głośności odbywa się skokowo, o czym informuje nas komplet diod na górze głośnika, tuż pod przyciskami.

Obok diod znajduje się niewielki otwór, w którym zlokalizowany jest mikrofon - Soundbook umożliwia również pracę w trybie zestawu głośnomówiacego.

Czas pracy na baterii podawany jest przez producenta na powyżej 10h. W praktyce jest to parametr bardzo trudno mierzalny i często nie można go odnieść do informacji producenta, bo nie mamy dokładnych danych o metodyce testu podczas pomiaru. Rozbieżność uzyskiwanych czasów nawet w moim przypadku była bardzo duża. W trybie pracy Bluetooth na dużej głośności urządzenie trzeba było ładować już po ~8h gry. W trybie radia oraz podłączenia liniowego przy głośności poniżej 50% Soundbook wytrzymywał nawet ~16,5h! Czas ładowania produktu Bayan Audio jest relatywnie krótki i wynosi około 3h od pełnego rozładowania do pełnego naładowania.

Wrażenia z odsłuchu

Jasne jest, że jeden głośnik o mocy 15W nie zagra nam tak dobrze, jak zwykły zestaw stereo, nawet sporo tańszy od Saoundbooka. Pamiętajcie jednak, o przeznaczeniu różnych konstrukcji. Soundbook oferowany jest osobom, które przede wszystkim oczekują mobilności oraz niemal perfekcyjnego wykonania. Tym bardziej zaskoczył mnie bardzo dobry dźwięk - oczywiście, jak na urządzenie tych rozmiarów i mocy. Testy odbywały się wraz z podłączonym przewodowo i bezprzewodowo telefonem Nokia Lumia 520.

Nokia Lumia 520 - recenzja

Tony niskie w zależności od rodzaju muzyki ujawniają się dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu głośności - najczęściej około 50% jak Soundbook gra ciszej basu po prostu nie ma.

Głośnik Bayan Audio gra głównie średnicą, a zaraz za nią mamy górę. Wokal jest wyraźnie odseparowany, jednak pozostałe instrumenty, w tym gitary i perkusje potrafią już się ze sobą pomieszać. Scena muzyczna nie należy do najszerszych, jednak na tle konkurencji jest bardzo dobrze. Tony niskie mają metaliczny podźwięk i są sprężyste, ale za płytkie - brakuje im głębi.

Najgorszą jakość dźwięku, co jasne, prezentuje radio. W przypadku porównania Bluetooth i wejścia liniowego - tutaj różnice są niewielkie, zupełnie inaczej jak w przypadku głośnika Snab, który zdecydowanie lepiej grał po kablu.

Pdosumowanie

Bayan Audio Soundbook to produkt dla osób ceniących nowoczesny design, świetną jakość wykonania, mających swój styl i ... niestety bardziej zasobny portfel. Głośnik od pudełka, poprzez akcesoria, na głośniku skończywszy, wykonany jest niemal perfekcyjnie, z wysokiej jakości materiałów. Dźwięk jaki wydobywa się z głośnika ma wystarczającą moc jak na urządzenie tych rozmiarów. Jakość dźwięku również jest bardzo dobra - do tej pory słyszałem tylko jeden głośnik grający lepiej: Bose SoundLink Mini, ale ten ceną dorównuje produktowi Bayan, przy czym nie obsługuje NFC, nie ma wbudowanego radia i nie pokazuje poziomu głośności na obudowie. Szkoda że producent nieco ograniczył funkcjonalność urządzenia pozbawiając go możliwości sterowania funkcjami multimedialnymi odtwarzacza.

blog comments powered by Disqus
Bayan Audio Soundbook - i muzyka gra!