PODPOWIEDZI:

Test ASUS H81M-E

ASUS H81M-E jest jedną z najtańszych płyt głównych dla procesorów Intel Haswell. Jak można się więc domyślić jest ona skierowana dla niezbyt wymagających osób, które chcą na zaoszczędzić parę groszy na mobo. Jednakże może ma ona jednak drzemiący we wnętrzu chipsetu potencjał? O tym przekonacie w tym teście.

MSI H81M-E33 s1150 H81 2DDR3 USB3/GLAN/HD-audio uATX

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Jedno z najtańszych rozwiązań w swojej klasie
  • Odpowiednia ilość złączy, slotów i portów
  • Dobra jakość użytych komponentów
  • Technologie ASUSa wspierające prace płyty
  • Przyjazny dla użytkownika ASUS UEFI BIOS
  • Dobry stosunek cena/jakość
WADY
  • Ograniczenia chipsetu H81

Wstęp

ASUS H81M-E to płyta oparta na chipsecie Intel H81. Jest to płyta w formacie mATX, którą wyposażono w gniazdo 1150, toteż wspiera ona procesory Intel Core i3, i5 i i7 oraz Pentium i Celeron najnowszej generacji. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną.

ASUS H81M-E_specyfikacja

Jak przystało na miniaturową płytę, niewielka jest również sekcja zasilania – trójfazowy układ ASUS DIGI+ VRM. Oczywiście przy takim budżecie nie ma co liczyć na chłodzenie.

ASUS H81M-E

ASUS H81M-E

» Zobacz również test karty graficznej!

Konstrukcja jest naprawdę tania, dlatego zdecydowano się tutaj umieścić zaledwie dwa sloty DIMM na kości pamięci, niemniej jednak obsługują one architekturę dwukanałową. Jednakże w tej kwestii istnieją spore ograniczenia – maksymalnie 16 GB i do 1600 MHz częstotliwości pamięci niebuforowanej Non-ECC. Co ciekawe płyta obsługuje profil Intel Extreme Memory Profile (XMP), jednak ze względu na wyżej wymienione ograniczenia moduły pamięci DDR3 1600 MHz i szybsze będą działały w trybie XMP z maksymalną wartością transferu DDR3 1600 MHz.

Do dyspozycji mamy jedynie 3 sloty na karty rozszerzeń. Jest to konfiguracja dość wybrakowana, ale w tej cenie to zrozumiałe. Zintegrowano jeden port PCI-E x16 i 2 x PCIe 2.0 x1. Szkoda, że nie zastosowano tutaj jednego slotu PCI – sam posiadam bardzo dobrą kartę dźwiękową podpinaną właśnie pod PCI.

ASUS H81M-E

Na płycie zintegrowano dwa porty SATA 6Gb/s w kolorze żółtym i również dwa SATA 3Gb/s barwy ciemnobrązowej. Wszystkie względem płyty głównej ułożone są wertykalnie.

ASUS H81M-E

Komunikację sieciową zapewnia chip Realtek 8111G, a zintegrowana karta dźwiękowa to natomiast Realtek ALC887. Oba układy nie są wysokiej jakości, jednak tak czy siak różnicy w pracy sieci przeciętny Kowalski specjalnie nie odczuje, a audiofile i tak kupią osobną kartę dźwiękowa. Dyskusja o jakości zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania przy płycie do 200 zł i tak nie ma sensu.

ASUS H81M-E

Jeśli chodzi o tylne porty wejścia/wyjścia to ich liczba jest, jak na tak małą płytę całkiem w porządku. Znajdziemy tutaj: 2x USB 3.0, 4x USB 2.0, 2x PS/2 dla myszy i klawiatury starego typu, dwa gniazda wideo – DVI i D-Sub, jedno złącze LAN (RJ45), oraz trzy gniazda karty dźwiękowej mini-jack. Warto także wspomnieć o złączach, które znajdują się na samym PCB. Są to bowiem dwa dodatkowe USB 2.0, które w sumie obsługują 4 porty, dwa 4-pinowe gniazda wentylatorów, jedno wyjście S/PDIF, wyjście audio na panel przedni oraz zworka kasująca CMOS.

ASUS H81M-E

ASUS UEFI BIOS

UEFI to system, który zastąpił przestarzały już BIOS. Jego rola jest taka sama, ale możliwości – znacznie większe. Co ciekawe, pomimo tego, że system ten to 100-procentowy następca BIOSu, to jednak większości producentów wykorzystuje nadal starą nazwę – tak jak ASUS UEFI BIOS. Tajwańska firma umożliwia pracę z UEFI w dwóch trybach - EZ Mode, czyli prostym oraz Advanced -zaawansowanym. Pierwszy z nich daje dostęp do podstawowych informacji i funkcjonalności i generalnie nie pozwala na „popsucie” czegokolwiek przez laika, podczas gdy opcja Advanced umożliwia nam kontrolę każdemu parametru.

EZ Mode podaje użytkownikowi w sposób prosty i czytelny informacje dotyczące modelu płyty głównej, wersji firmware, zainstalowanego procesora oraz ilości i taktowania pamięci RAM. Dostrzec można także aktualizowane w locie temperatury CPU i chipsetu, aktualne napięcia oraz prędkości obrotowe wentylatorów. Istnieje również możliwość zmiany ustawień wydajności, do wyboru mamy trzy funkcje: oszczędzanie energii, tryb normalny oraz ASUS Optimal, który minimalnie podkręca sprzęt. Co moim zdaniem najważniejsze jest także przyjazna dla użytkownika opcja określenia kolejności bootowania urządzeń za pomocą przeciągania myszką.

Wciskając klawisz F7 zostaniemy przeniesieni do rozbudowanej wersji systemu. Tutaj zarządząć możemy każdym aspektem pracy podzespołów zainstalowanych w naszym komputerze. Na samym początku nawet ja poczułem się lekko zagubionym, gdyż przwyczajony byłem do interfejsu firmy MSI, toteż początkujący też mogą mieć problem. Jednakże parę „przekliknięć” przez UI i mamy wszystko w małym palcu. Całość trybu zaawansowanego została podzielona na siedem kart: My Favorites, gdzie możemy dodawać najczęściej używane funkcje, aby mieć do nich szybszy dostęp, Main, które zawiera podstawowe informacje o platformie oraz ustawienia daty i godziny, Ai Tweaker czyli pole do popisu dla over-clockerów, Advanced, gdzie możemy zarządzać urządzeniami SATA, USB innymi oraz zmieniać ustawienia związane z iGPU procesora, Monitor, w którym dzięki różnym czujnikom obserwować możemy temperatury, prędkości obrotowe i napięcia, Boot, na tej karcie znajdziemy wszystkie ustawienia związane z uruchamianiem płyty głównej i priorytetem urządzeń oraz Tool – tutaj znajdziemy przydatne narzędzia, które docenią przede wszystkim osoby lubujące się w podkręcaniu, gdyż możemy zapisać aktualne ustawienia jako osobny profil. Mi spodobała się także opcja pozostawiania notatek – jeśli np. naprawiamy lub podkręcamy komuś komputer może okazać się to bardzo przydatne.

Galeria UEFI

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

Platforma testowa

Procesor

Intel Core i5 4670K @ 3,4 GHz

Chłodzenie procesora

Thermalright HR-02 Macho 120 / Box Intel

Pamięci

Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1866MHz CL9 NON-ECC

Płyta główna

ASUS H81M-E

Karta graficzna

Asus GeForce GTX 780

Dysk twardy

Plextor M5S 128 GB

Zasilacz

Corsair CX Series 500W

Obudowa

BitFenix Shinobi Core

System operacyjny

Windows 7 Ultimate 64bit

ASUS B85M-G

Metodyka testowa

Jako, że jest to test płyty głównej i to jeszcze niskobudżetowej nie powinniśmy przywiązywać zbyt dużej uwagi do wyników testów. Jednakże do sprawdzenia platformy posłużył nam 3Dmark, który ocenił nasz zestaw głównie pod kątem przydatności w grach. Pod uwagę braliśmy wynik końcowy całej platformy z testu Fire Strike. Parametry pracy płyty obserwowane były dzięki programowi HWMonitor.

Stabilność pracy zestawu po OC sprawdzaliśmy programem Prime95. Do monitorowania temperatur posłużył program HWMonitor oraz RealTemp, a do identyfikacji parametrów CPU wykorzystany został program CPU-Z.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

3Dmark Fire Strike

ASUS H81M-E

Parametry pracy płyty (obciążanie programem Prime95)

ASUS H81M-E

Podkręcanie

Płyta ASUS H81M-E nie jest zdecydowanie konstrukcją przeznaczoną do podręcenia podzespołów. Mimo to na boxowym chłodzeniu udało nam się uzyskać 4 GHz przy napięciu Vcore 1.232V. Komputer nie pracował jednak w 100% stablinie, a temperatury były dosyć wysokie. Jednakże po zamontowaniu niestandardowego coolera dało sie ustabilizować pracę CPU i uzyskać nawet wyższe wyniki. Jesteśmy mile zaskoczeni takim obrotem spraw.

ASUS H81M-E

Podsumowanie i wnioski

Płytę główną ASUS H81M-E można zakupić już za około 180 zł. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań pod platformę Intel Haswell, dlatego mając to na uwadze trzeba przyznać, że ten produkt jest naprawdę solidny i godny polecenia. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą posiadać najnowszy procesor od Intela i jednocześnie zaoszczędzić sporo pieniędzy na płycie głównej, a jak pokazały testy – mogą nawet pobawić się nieco w o/c. Naszym zdaniem budżetowemu MOBO od Asusa nic nie brakuje, a jego stosunek jakości i wydajności do ceny jest zaskakująco wysoki.

ASUS H81M-E

blog comments powered by Disqus