PODPOWIEDZI:

Sony Xperia Z2 - Tablet samurajskim mieczem cięty

Sony znalazło receptę na udany produkt. Dowodem jest Sony Xperia Z2 – tablet, który zachwyca wyglądem, ergonomią oraz wydajnością. Aktualnie ciężko porównywać owe urządzenie do produktów innych producentów. Czy zachwyty są uzasadnione? Zapraszam na recenzję.

Sony Xperia Z1 Compact

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Norma IP55/58
  • Specyfikacja
  • Ekran
WADY
  • Cena
  • Dość gruba ramka okalająca ekran

Produkty Sony od dwóch lat idą jasno wyznaczoną ścieżką. Wygląd urządzeń ma być nad wyraz elegancki oraz praktyczny. Połączenie szkła, metalu oraz plastiku daje efekt, który w zupełności oddaje owe właściwości. Nie inaczej jest z tabletem Xperia Z2. Wygląd urządzenia, choć już nie szokuje tak jak to było przy premierze poprzednika, nadal stoi na wysokim poziomie. W szczególności uwagę zwraca grubość tabletu.

Xperia Z2 jest cienka niczym żyletka, mierzy zaledwie 6,4 mm, nie jest jednak ostra. Boki urządzenia lekko zaokrąglono, co wymiernie przekłada się na komfort użytkowania. Tablet absolutnie nie męczy dłoni i jest przyjemny w dotyku. Wspomaga to wszystko waga urządzenia wynosząca zaledwie 439 gram, co w przypadku tak dużego tabletu (10.1 cala) jest wynikiem nader przyzwoitym. Nie można zapomnieć o wodoodporności, Z2 posiada normę IP55/58, co pozwala bezproblemowo zanurzyć się wraz z tabletem do metra głębokości. Jedynym zgrzytem całego wyglądu, jest dość spora ramka okalająca ekran dotykowy. Ma to jednak zastosowanie przy samej pracy z tabletem, po prostu mamy gdzie trzymać ręce i przypadkowo nie naciskamy dłońmi samego panelu dotykowego. Nie zmienia to faktu, ze owa rama mogłaby być przynajmniej 2 cm węższa. Niepokojące odgłosy wydobywają się również z wnętrza tabletu. Przy mocniejszym naciśnięciu, Z2 zaczyna nieprzyjemnie skrzypieć. Nie jest to jednak uciążliwe przy codziennym użytkowaniu.

sony xperia z2

Recenzja Sony Xperia Z1 Compact

O specyfikacji, można pisać wiele, ale ograniczymy się do najważniejszych podzespołów. Xperia Z2 została wyposażona w wydajną czterordzeniową jednostkę Snapdragon 800 o taktowaniu 2,3 Ghz oraz 3GB pamięci RAM. Za grafikę odpowiada procesor Adreno 330. Taki zestaw pozwala na swobodne korzystanie z tabletu niemal w każdym jego aspekcie. Nie uświadczymy tutaj absolutnie żadnych spowolnień czy chociażby chwilowego „zamyślenia”. Potężna specyfikacja była by niczym, bez porządnego ekranu.

Sony znacząco poprawiło się z panelami dotykowymi. W recenzowanym urządzeniu dostępny mamy IPSowy ekran Triluminos o przekątnej 10.1 cala przy rozdzielczości 1920x1200 pix co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 240 dpi. Nie jest to wynik oszałamiający, zważywszy, że najnowsze smartfony przy 5 calach i rozdzielczości FullHD uzyskują wyniki podchodzące pod 500 dpi. Mimo wszystko obraz w Xperii to jeden z mocnych punktów. Barwy są bardzo naturalne (funkcja Live Color), kąty widzenia przystępne. Reakcja na dotyk też nie pozostawia złudzeń, że obcujemy z czymś dobrze wykonanym i przemyślanym.

sony xperia z2

Multimedia w wielu tabletach to pięta achillesowa. Osobiście nie narzekałem na nie w recenzowanym urządzeniu. Aparat o rozdzielczości 8 mpix z przetwornikiem ExmorRS to klasa sama w sobie. Już nie raz rozpisywałem się o tej optyce i nadal twierdzę, że jest to jedna z lepszych w mobilnych urządzeniach.

Co ciekawe Xperia Z2 nie posiada diody doświetlającej, co dla niektórych użytkowników może być minusem. Muzyka nie zawiodła mnie absolutnie. Słynny Walkman „robi robotę” , dostarczając nam porządnej dawki czystego dźwięku. W tablecie mamy dostępne dwa głośniki działające w systemie stereo. Na słuchawkach jest bardzo podobnie. Sony oczywiście zasypuje nas nazwami systemów wspomagających odtwarzanie dźwięku typu ClearBass, ClearAudio+, ClearStere, ClearPhase, xLoud i inne! Dla wielu użytkowników te nazwy wiele nie mówią, co nie zmienia faktu, że Sony faktycznie przykłada się w tym aspekcie i dąży do perfekcji.

sony xperia z2

Sony Xperia Z2 wyposażona jest w system operacyjny android 4.4.2 KK. Osobiście nie zauważyłem znaczących różnic w interfejsie w stosunku do poprzedniej wersji 4.3 JB. Wszystko wydaje się dobrze poukładane. Do wszystkich aplikacji mamy łatwy dostęp. Chwali się, spora personalizacja systemu pod względem wbudowanych motywów kolorystycznych. Szybkość to też pozytyw, ale o tym już powiedziałem wyżej.

Czy Tablet Może Zastąpić Laptopa? Polecane Tablety do Nauki i Pracy >>>

sony xperia z2

Łączność tabletu zapewnia złącze kart micrSIM z możliwością „odpalenia” LTE. Nie zapominamy o podstawowym Wi-Fi czy technologii NFC działająca z tyłu jak i przodu. Mamy również wracającą do łask poczciwą Irde, która pozwoli sterować nam telewizorem czy innym urządzeniem działającym na podczerwień. Tablet możemy również podłączyć kablem pod telewizor, jeżeli nie mamy specjalnego kabla nic się nie dzieje. Bezprzewodowa technologia DLNA, również znajduje się na pokładzie.

sony xperia z2

Podsumowując. Tablet Sony Xperia Z2 to bardzo udane urządzenie, które może się pojawić w sekcji rankingów tabletów. Mimo kilku niedociągnięć, sprzęt jest wart uwagi. Wadą może być również cena oscylująca w granicach 2000 zł. Sony jednak w tym aspekcie nigdy nie brylowało i ich produkty były zawsze, po prostu drogie. Za jakość i możliwości jednak trzeba zapłacić, a każda złotówka wydana za Z2 zwróci się w postaci uśmiechu i frajdy. Podwodne fotki z nad morza pozostaną miłą pamiątką podczas długich zimowych wieczorów.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Sony Xperia Z2 - Tablet samurajskim mieczem cięty