PODPOWIEDZI:

Porównanie Mio Moov S505 i S555

Nowoczesne urządzenia nawigacyjne przeznaczone zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Intuicyjne oprogramowanie i dokładne mapy to nie jedyne zalety nawigatorów.

MIO Moov S555

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • intuicyjne i bogate oprogramowanie
  • duży czytelny ekran
  • wbudowany przewodnik turystyczny
WADY
  • czasami przyciski ekranowe nie reagują na dotyk
  • brak ładowarki sieciowej

Firma Mio wprowadziła na rynek dwa modele nowej serii Moov S500 oznaczone symbolami S505 oraz S555. Nie przypominają one niczym swoich poprzedników. Nowoczesny design oraz innowacyjne oprogramowanie to tylko jedne z wielu wprowadzonych zmian.

Mio Moov S505 i S555

Wygląd / obudowa

Wygląd nowych Mio sprawia pozytywne wrażenia. Wysoka jakość plastików, solidne wykonanie, dobrze dobrana kolorystyka to tylko początek. Najważniejsze są rozmiary – Mio Moov S505 oraz S555 mierzą sobie 85mm wysokości, 131mm szerokości oraz, uwaga, zaledwie 13.95mm grubości. Takie gabaryty sprawiają, że urządzenie idealnie zmieści się zarówno w aktówce jak i w kieszeni spodni.

Większość przedniej części nawigacji wypełnia dotykowy wyświetlacz LCD-TFT o przekątnej 4.7” oraz rozdzielczości 480x272 pikseli. Jego wysoki kontrast oraz jasność sprawiają, że wyświetlane informacje są czytelne nawet w bardzo słoneczne dni.
Zaraz obok wyświetlacza projektanci umieścili przycisk, którego główną funkcją jest cofanie się do wcześniejszego poziomu w menu. Przycisk ten jest swego rodzaju ciekawostką, gdyż nie jest to typowy mechaniczny mikroprzełącznik lecz przycisk dotykowy – wystarczy najechać na niego palcem aby zadziałał. Warto jeszcze wspomnieć, że na obudowanie znajdziemy znany ze wcześniejszych urządzeń serii Moov włącznik zasilania, czytnik kart pamięci w standardzie microSD oraz złącze interfejsu USB 2.0.

Mio Moov S505 i S555

Akcesoria jakie znajdziemy w kartonie razem z nawigacją to ładowarka samochodowa, uchwyt na szybę, kabelek USB oraz płyta CD z oprogramowaniem i instrukcją obsługi. Szkoda tylko, że Mio nie dorzuciło do zestawu chociaż ładowarki sieciowej – przydało by się wreszcie zmienić typowe wyposażenie dostępne z każdym Moovem.

Podzespoły / Funkcje

Mio Moov S505 oraz S555 zbudowane są w oparciu o procesor Samsung 2450 taktowany zegarem 400MHz, 128MB pamięci RAM oraz 2GB pamięci FLASH służącej do przetrzymywania baz danych mapowych. Oba urządzenia wyposażono w czuły 20to kanałowy moduł GPS oparty o chipset SiRF Star III z technologią InstatFix II, dzięki czemu czas wyszukiwania satelit ograniczony jest do minimum. Szkoda tylko, że zabrakło złącza na zewnętrzną antenę GPS, która może okazać się koniecznością w niektórych samochodach. Dopełnieniem GPSu jest system TMC – jego zadaniem jest odbieranie komunikatów drogowych i ostrzeganie o ewentualnych przeszkodach na wyznaczonej trasie, dzięki czemu nawigacja może zaproponować szybszą, alternatywną drogę. Niestety system ten jeszcze nie działa w Polsce. Jedyną różnicą sprzętową pomiędzy opisywanymi urządzeniami jest wbudowany moduł Bluetooth w modelu Moov S555.

Mio zdecydowało się na zamontowanie w swoich najnowszych produktach zintegrowaną baterię Li-Ion o pojemności 720mAh. Pozwala ona na ok. 2.5 godziny ciągłej pracy bez konieczności doładowywania – taki czas sprawia, iż nawigację można bez przeszkód zabrać na piesze wycieczki. Wraz z nowymi urządzeniami pojawiło się nowe oprogramowanie o nazwie Mio Spirit. Jest to zupełnie inne rozwiązanie niż we wcześniejszych wersjach serii Moov – głównym założeniem było zapewnienie maksymalnej prostoty obsługi bez utraty funkcjonalności i tak też jest w rzeczywistości. Nowoczesna aplikacja Mio Spirit jest bardzo intuicyjna w obsłudze, działa szybko i precyzyjnie, aczkolwiek można mieć pewne uwagi do działania przycisków ekranowych – czasami trzeba je dotknąć kilkukrotnie aby zadziałaby. Miejmy nadzieje, że takie niewielkie niedogodności zostaną niebawem poprawione. Mapa ekranowa jest czytelna i działa bez zarzutów zarówno w trybie 2D jak i 3D.

Mio Moov S505 i S555

Baza danych map obejmuje 44 państwa Europy a dodatkową atrakcją są trójwymiarowe modele budynków dostępne w większych państwach – szkoda, że opcja dostępna jest tylko w Mio Moov S555. Oba opisywane modele mogą pochwalić się asystentem pasa ruchu, funkcją przewodnika, który może podpowiedzieć jakie atrakcje turystyczne warto zwiedzić na wybranej trasie, czy trybem oszczędnej jazdy przeliczającym trasę tak aby zminimalizować liczbę zakrętów, świateł i innych przeszkód mogących zwiększyć zużycie paliwa. W oprogramowaniu znajdziemy również znaną z poprzednich wersji funkcję NaviPix umożliwiającą przypisanie do danego miejsca na mapie rzeczywistego zdjęcia.

W lepiej wyposażonym modelu Mio Moov S555 dodano funkcjonalność zestawu głośnomówiącego Bluetooth, który pozwala również na łączenie się z internetem i wyszukiwanie oraz pobieranie dodatkowych POI poprzez wbudowaną wyszukiwarkę Google. Znajdziemy w nim również odtwarzacz plików audio, który z pewnością ucieszy wielu użytkowników. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o oprogramowaniu MioMore Desktop 2 dostępnego na komputery klasy PC. Dzięki niemu jesteśmy w stanie synchronizować pliki z komputerem, aktualizować mapy, punkty POI oraz fotoradary. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość zaplanowania sobie trasy przy pomocy komputera na następnie jednym kliknięciem przenieść ją do nawigacji.

Mio Moov S505 i S555

Podsumowanie

Mio Moov S505 i S555 to nowoczesne urządzenia nawigacyjne przeznaczone są zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Dzięki wielu dodatkowym funkcjom planowanie trasy czy wyszukiwanie punktów POI staje się dziecinnie proste. Bogate i dokładne bazy danych map umożliwią nam dojechanie do najdalszych zakątków kontynentu.

blog comments powered by Disqus
Porównanie Mio Moov S505 i S555