PODPOWIEDZI:

Grafika dla gracza - ZOTAC GTX760 AMP!

GTX760 od ZOTACA mieliśmy już okazję testować, ale była to wersja referencyjna. Dzisiaj pod dach mojego mieszkania trafiła wersja AMP!, czyli karta podkręcona i z niereferencyjnym chłodzeniem.

ZOTAC GeForce GTX 760 OC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajność
  • Kultura pracy
  • Wymiary
  • Cena/wydajność
WADY
  • Temperatury

Wstęp

Wraz z premierą nowych kart AMD obniżce uległy ceny produktów Nvidii w tym i GTX760. Ocena ZOTAC GTX760 będzie więc już brana pod uwagę w korzystniejszych warunkach i o tym należy pamiętać przy ocenie opłacalności konstrukcji AMP! względem referencyjnego produktu.

Zotac GTX760 AMP fot6

Parametry techniczne - referent VS. AMP!

Choć największą różnicą jest oczywiście chłodzenie - tak parametry techniczne GTX760 w wersji AMP! nieco różnią sie od tych, jakimi mógł pochwalić sie testowany poprzednik. OC producenta podniosło taktowania pamięci z bazowych 993 na 1111MHz, a odpowiednio w trybie BOOST z 1059MHz na 1176 w wersji z OC. Pamięci również doczekały się przetaktowania. Bazowe efektywne taktowanie pamięci wynosiło 6008MHz, żeby po OC zatrzymać się na 6208MHz. Biorąc pod uwagę fakt, że wersja AMP! mimo wydajniejszego chłodzenia i oczywiście zupełnie odmiennego od referencyjnego, nie posiada chłodzonych kości, przetaktowanie kości o fizyczne 50MHz to i tak dobry wynik.

alt text

Pozostałe parametry nie uległy zmianie. ZOTAC GTX760 AMP! posiada 2GB pamięci GDDR5 z szyną 256bit i przepustowością na poziomie 198GB/s. Na pokładzie konstrukcji Nvidii mamy 1152 jednostki cieniujące, 32ROP oraz 96 TMU.

Karta komunikuje się z komputerem slotem PCI-E x16 3.0, a na czarnym matowym PCB do dyspozycji użytkownika są 2 mostki SLI.

Zotac GTX760 AMP fot4

Do poprawnego działania karta wymaga podpięcia 2 wtyczek 6PIN PCI-E, a zalecany zasilacz to minimum jednostka 500W. Sekcja zasilania karty chłodzona jest niewielkim aluminiowym radiatorem, przymocowanym do karty plastikowymi push-pinami.

Zotac GTX760 AMP fot3

Wyposażenie w porty

Zestaw portów video na śledziu karty wygląda identycznie jak w konstrukcji referencyjnej. Karta posiada:

  • Jeden pełnowymiarowy DisplayPort
  • Pełnowymiarowy port HDMI
  • Dwa wyjścia DVI

Zotac GTX760 AMP fot7

Układ chłodzenia

Podstawę chłodzenia na GTX760 AMP! stanowi aluminiowej konstrukcji radiator wspomagany trzema ciepłowodami o przekroju 6mm. Te niestety nie są niklowane, choć patrząc na całość z pomarańczowymi wentylatorami nie wygląda to tak źle.

Zotac GTX760 AMP fot8

Zotac GTX760 AMP fot1

Proces radiacji ciepła do otoczenia ułatwiają wcześniej wspomniane dwa wentylatory, osadzone w metalowej obudowie chłodzenia. Ta jednak w przeciwności do chłodzenia referenta nie zakrywa szczelnie całego radiatora i tym samym całej karty.

Sam radiator tylko w niewielkim stopniu wystaje poza płytkę PCB, bardziej wychyla się obudowa chłodzenia. Nie ma czym się jednak przejmować, bo karta i tak nie wystaje nawet poza obrys standardowej płyty ATX.

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

Platforma testowa

alt text

Sprzęt pomiarowy

alt textalt text

Metodyka

Testy syntetyczne

Pierwszym z przeprowadzonych testów jest doskonale Wam znany syntetyk 3DMark. Test, który ocenia nam kartę pod względem wydajności to Fire Strike. Pod uwagę bierzemy wynik cząstkowy dla karty, czyli Graphics score.

Gry

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Battlefield 4 - W kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian).

FarCry 3 - rozdzielczość testowa FullHD 1920x1080 pikseli. Jakość tekstur wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX, geometria, roślinność - bardzo wysokie, woda i otoczenie wysokie. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz z początkiem misji "Palenie zioła", a kończy po podpaleniu wszystkich pól marihuany i wyeliminowaniu przeciwników z pól uprawnych.

Battlefiled 3 - rozgrywka jednoosobowa prowadzona na ustawieniach grafiki predefiniowanych na niskie w rozdzielczości FullHD. Misja pomiarowa to fragment Operacji Gilotyna. Początek momentu pomiarowego rozpoczyna się w momencie początku misji (przed przejściem przez bramę), a kończy wraz z zakończeniem szturmu budynku i dotarciu do reszty oddziałów oczekujących za tym budynkiem.

Metro Last Light - część pomiarowa obejmuje fragment misji "Popioły" od momentu wyjścia z metra aż do końca misji. Pomiar kończymy tuż przed filmem przerywnikowym i zapisem gry. Testowa rozdzielczość to FullHD, ustawienia szczegółowości grafiki wysokie, SSAA wyłączony, filtrowanie tekstur 16x, ustawienia rozmyć i teselacji - normalne.

Pomiary temperatur, głośności pracy oraz pobór prądu przez platformę

Pomiary ciśnienia akustycznego, jak i temperatur pracy przeprowadzane były przy otwartym bocznym panelu obudowy. Taki zabieg ma na celu wyeliminowanie maksymalnie, jak się tylko da w moich warunkach, wpływu potencjału wentylacyjnego samej obudowy. Temperatura otoczenia podczas pomiarów wynosiła 23 stopnie Celsjusza, a głośność tła 34,2dBA. Sonometr podczas pomiarów ustawiony był na statywie. Sonda sonometru umieszczona została w odległości dokładnie 30cm od karty na jej wysokości.

Pobór prądu - obliczany był dla całej platformy. Podczas pomiarów w spoczynku załadowany był system oraz dwa programy diagnostyczne MSI Afterburner, oraz przygotowany do odpalenia FurMark. Testy podczas obciążenia wykonywane były na podkręconym do 4.4GHz procesorze z napięciem 1,4125V i wyłączonymi opcjami pozwalającymi na oszczędzanie energii. Do obciążenia karty graficznej wykorzystany był program FurMark, a procesora Prime95.

Wyniki testów

Testy syntetycznealt textalt text

Gry

alt textalt textalt textalt textalt textalt text

Temperatury

alt textalt text

Pomiar ciśnienia akustycznego

alt textalt text

Pobór prądu (platforma)

alt text

Omówienie wyników

Największą różnicę w wydajności pomiędzy wersją AMP!, a referentem, pokazują oczywiście testy syntetyczne. Te plasują ZOTAC GTX760 AMP! pomiędzy konkurencją. Lepiej wypadają karty Palita z chłodzeniem JetStream oraz konstrukcja Gigabyte ale z 4GB pamięci na pokładzie i sporo wyższą ceną.

Palit GTX760 JetStream - test

Gigabyte GTX760 Windforce 3x 4GB - test

Gorzej natomiast plasują się karty od Asusa z chłodzeniem DCU II oraz MSI z TF.

Asus GTX760 DirectCU II OC - test

MSI GTX760 TwinFrozr OC - test

Różnice w grach (w tych, w których te karty mogę porównać, a to nie wszystkie pozycje ze stawki) też się zarysowują ale są zdecydowanie mniejsze - często na granicy błędu pomiarowego. W efekcie decydująca będzie rozgrywka na temperatury i głośność pracy.

Pomiar ciśnienia akustycznego w zasadzie nie zaskakuje. I tak jak wydajnościowo ZOTAC GTX760 AMP! ustępował konstrukcji Palita i Gigabyte z 4GB GDDR5, tak pod względem głośności pracy cichszy od Palita jest właśnie ZOTAC, a Gigabyte z Windforce 3x wypada identycznie. Pozostałe konstrukcje, czyli Asus i MSI były mniej wydajne, ale i cichsze w przypadku MSI aż o 5dBA - a to już jest różnica dość znaczna.

Wysoka kultura pracy i duża wydajność odbijają się niestety negatywnie na temperaturach i tu karta w wersji AMP! okazała się nawet cieplejsza od referenta! Pozostałe karty wypadły lepiej od ZOTAC.

Zotac GTX760 AMP fot5

Podsumowanie

ZOTAC GTX760 AMP! jest kartą wydajną, niejednokrotnie wydajniejszą od konkurencji, a przy tym prezentuje wysoką kulturę pracy. Niestety odbija się to przede wszystkim na temperaturach, które nie da się ukryć - nie zachwycają.

ZOTAC GTX760 w wersji AMP! pozwoli na płynną zabawę w niemal każdą grę bez większych ścinek. Jest to niewątpliwie karta dla graczy, ale nie tych najbardziej wymagających. Dla nich przewidziane są wersje GTX780 oraz GTX780Ti.

blog comments powered by Disqus
Grafika dla gracza - ZOTAC GTX760 AMP!