PODPOWIEDZI:

Recenzja Chłodzenia Noctua NH-U9L

Szukacie ciche chłodzenia do komputerów biurowych czy HTPC? Bardzo dobrze trafiliście! Zapraszam do przeczytania recenzji Noctua NH-D9L

Noctua NF-F12

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Prosta instalacja
 • Bardzo cicha praca
 • Pełna kompatybilność z pamięciami RAM
 • 6 lat gwarancji
 • Dbałość o szczegóły
 • Znakomicie sprawdza się do komputerów biurowych jak i HTPC
WADY
 • Brak

Noctua NH-D9L to konstrukcja dwuwieżowa, która ma zainstalowany jeden wentylator 92mm. Jest to niezwykle nietypowe rozwiązanie jak na chłodzenie dość budżetowe. Możemy zainstalować dodatkowy wentylator NF-A9 PWM, w konfiguracji push and pull. Jednak korzyść z takiego rozwiązania jest niewielka. Podobnie jak to było w moedelu NH-U9S, NH-D9L dzięki swoim małym wymiarom znakomicie nadaje się do komputerów biurowych czy HTPC.

Noctua NH-D9L 1

OPAKOWANIE

Pudełko jest podobnych rozmiarów, tak jak to było w przypadku poprzedniego recenzowanego chłodzenia Noctua.. Tym razem także nie zabrakło sporej ilości akcesoriów. Należy pochwalić firmę za sposób opakowania samego coolera. W środku dodatkowo był zabezpieczony dość sztywny i grubym kartonem. Urządzenie na pewno nam się nie uszkodzić podczas transportu. Na bokach opakowania znaleźć możemy informacje standardowe jak i pełną specyfikację chłodzenia.

Noctua NH-D9L 4

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W środku znajdziemy tylko dwa mniejsze pudełka. Wcześniej producent opakowywał wszystkie zestawy montażowe osobno. Przy tym modelu jest inaczej, akcesoria jak i zestawy dla procesorów Intel i AMD znajdziemy w jednym miejscu. Chłodzenie kompatybilne ze soketami Intel: LGA2011-0 & LGA2011-3(Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1150 & AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+. Instrukcja obsługi w języku angielskim, śrubokręt, 4 śrubki, 4 gumowe kołki i pasta termoprzewodząca NT-H1. Poszczególne części znajdują się w folii i są dodatkowo opisane.

Noctua NH-D9L 2

Dying Light - Czyli Szkoła Survivalu w Mieście Zombie

DANE TECHNICZNE

Noctua NH-D9L Specyfikacja

Flow Acceleration Channels (A15) – zmniejszenie natężenia dźwięku i przyspieszenie przypływu powietrza

 • AntiStall Knobs (S12A) – zwiększa ilość przepływanego powietrza
 • Stepped Inlet Design – redukcja poziomu głośności
 • Inner Surface Microstructure - niewielkiej wielkości zagłębienia w ramce wentylatora dla ułatwienia przepływu powietrza i redukcja hałasu.
 • Integrated Anti-Vibration Pads – zdejmowane gumowe podkładki, które redukcją drgania w obudowie
 • SSO2 Bearing – wentylator z wbudowanym magnesem dla zwiększenia stabilności oraz długości pracy powyżej 150 000 godzin

TEST

Wszystkie pomiary były dokonywane na komputerze:

 • Procesor: AMD FX-8150 (3.6GHz)
 • Płyta główna: GIGABYTE 990XA-UD3
 • Pamięć RAM: 2x Kingston HyperX KHX1866C9D3/4GX
 • Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

Testy były wykonywane w domowych warunkach, przy temperaturze pokojowej 20C. Do obciążenia procesora wykorzystywałem oprogramowania prime95, temperaturę odczytywałem z programu HWMonitor i pomocny okazał się także CPU-Z. Zacznijmy od pomiaru temperatur podczas spoczynku jak i stresu. Dane są podawane w stopniach celcjusza. Im niższa wartość tym lepiej.

Noctua NH-D9L Wykres 1

Noctua NH-D9L Wykres 2

PODSUMOWANIE

Chłodzenie Noctua NH-D9L podobnie jak Noctua NH-U9S znakomicie nadaje się do komputerów biurowych jak i HTPC. Dzięki konstrukcji dwuwieżowej chłodzenie jest niezwykle ciche. Po środku radiatorów znajduje się jeden wentylator NF-A9 PWM, który można dodatkowo zwolnić, dzięki specjalnemu kablowi. Wtedy cooler praktycznie jest ledwo słyszalny. Kiedy cenimy sobie ciszę jak i dość poprawne temperatury, warto zainteresować się modelem NH-U9L. Instalacja jest niezwykle prosta dzięki dobrze opisanej instrukcji obsługi. W zestawie znajdziemy wszystkie niezbędne narzędzia do zamontowania chłodzenia na płycie głównej. Zdecydowanie polecam te chłodzenie do znacznie mniej wymagających obliczeń, jak np. praca przy komputerze czy oglądanie filmów.

Noctua NH-D9L 3

Recenzja Heroes of Might & Magic III: HD Edition - Skok Na Kasę?

blog comments powered by Disqus
Recenzja Chłodzenia Noctua NH-U9L