Noctua NH-D9L to konstrukcja dwuwieżowa, która ma zainstalowany jeden wentylator 92mm. Jest to niezwykle nietypowe rozwiązanie jak na chłodzenie dość budżetowe. Możemy zainstalować dodatkowy wentylator NF-A9 PWM, w konfiguracji push and pull. Jednak korzyść z takiego rozwiązania jest niewielka. Podobnie jak to było w moedelu NH-U9S, NH-D9L dzięki swoim małym wymiarom znakomicie nadaje się do komputerów biurowych czy HTPC.
OPAKOWANIE
Pudełko jest podobnych rozmiarów, tak jak to było w przypadku poprzedniego recenzowanego chłodzenia Noctua.. Tym razem także nie zabrakło sporej ilości akcesoriów. Należy pochwalić firmę za sposób opakowania samego coolera. W środku dodatkowo był zabezpieczony dość sztywny i grubym kartonem. Urządzenie na pewno nam się nie uszkodzić podczas transportu. Na bokach opakowania znaleźć możemy informacje standardowe jak i pełną specyfikację chłodzenia.
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
W środku znajdziemy tylko dwa mniejsze pudełka. Wcześniej producent opakowywał wszystkie zestawy montażowe osobno. Przy tym modelu jest inaczej, akcesoria jak i zestawy dla procesorów Intel i AMD znajdziemy w jednym miejscu. Chłodzenie kompatybilne ze soketami Intel: LGA2011-0 & LGA2011-3(Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1150 & AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+. Instrukcja obsługi w języku angielskim, śrubokręt, 4 śrubki, 4 gumowe kołki i pasta termoprzewodząca NT-H1. Poszczególne części znajdują się w folii i są dodatkowo opisane.
DANE TECHNICZNE
Flow Acceleration Channels (A15) – zmniejszenie natężenia dźwięku i przyspieszenie przypływu powietrza
- AntiStall Knobs (S12A) – zwiększa ilość przepływanego powietrza
- Stepped Inlet Design – redukcja poziomu głośności
- Inner Surface Microstructure - niewielkiej wielkości zagłębienia w ramce wentylatora dla ułatwienia przepływu powietrza i redukcja hałasu.
- Integrated Anti-Vibration Pads – zdejmowane gumowe podkładki, które redukcją drgania w obudowie
- SSO2 Bearing – wentylator z wbudowanym magnesem dla zwiększenia stabilności oraz długości pracy powyżej 150 000 godzin
TEST
Wszystkie pomiary były dokonywane na komputerze:
- Procesor: AMD FX-8150 (3.6GHz)
- Płyta główna: GIGABYTE 990XA-UD3
- Pamięć RAM: 2x Kingston HyperX KHX1866C9D3/4GX
- Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W
Testy były wykonywane w domowych warunkach, przy temperaturze pokojowej 20C. Do obciążenia procesora wykorzystywałem oprogramowania prime95, temperaturę odczytywałem z programu HWMonitor i pomocny okazał się także CPU-Z. Zacznijmy od pomiaru temperatur podczas spoczynku jak i stresu. Dane są podawane w stopniach celcjusza. Im niższa wartość tym lepiej.
PODSUMOWANIE
Chłodzenie Noctua NH-D9L podobnie jak Noctua NH-U9S znakomicie nadaje się do komputerów biurowych jak i HTPC. Dzięki konstrukcji dwuwieżowej chłodzenie jest niezwykle ciche. Po środku radiatorów znajduje się jeden wentylator NF-A9 PWM, który można dodatkowo zwolnić, dzięki specjalnemu kablowi. Wtedy cooler praktycznie jest ledwo słyszalny. Kiedy cenimy sobie ciszę jak i dość poprawne temperatury, warto zainteresować się modelem NH-U9L. Instalacja jest niezwykle prosta dzięki dobrze opisanej instrukcji obsługi. W zestawie znajdziemy wszystkie niezbędne narzędzia do zamontowania chłodzenia na płycie głównej. Zdecydowanie polecam te chłodzenie do znacznie mniej wymagających obliczeń, jak np. praca przy komputerze czy oglądanie filmów.
Recenzja Heroes of Might & Magic III: HD Edition - Skok Na Kasę?