PODPOWIEDZI:

ASUS B85M-G - Test Płyty Głównej

ASUS B85M-G to płyta główna pod procesory platformy Intel Haswell, którą kupimy już za niecałe 250 zł. Trzeba przyznać, że jest to konstrukcja bardzo podobna do budżetowej H81M-E, lecz nieco bardziej zaawansowana. Tak czy inaczej mobo w formacie micro ATX za stosunkowo niską cenę nie jest na pewno przeznaczone dla entuzjastów podkręcenia. Jeśli planujecie pozostawić w portfelu trochę pieniędzy przy zakupie nowej płyty głownej to ten artykuł jest właśnie dla Was.

Asus Vanguard B85

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Najtańsze rozwiążanie ASUSa pod B85
  • Do płyty dołączone dodatkowe oprogramowanie
  • Trzy wyjścia wideo dla iGPU
  • Technologie ASUSa wspierające prace płyty
  • Przyjazny dla użytkownika ASUS UEFI BIOS
  • Bardzo dobre możliwości O/C
WADY
  • Skromna sekcja zasilania bez radiatora
  • Ograniczenia chipsetu B85
  • Zaledwie dwa porty USB 3.0 z tyłu, tyle samo co w H81M-E
  • Wysokie temperatury podczas pracy

Wstęp

ASUS B85M-G to płyta główna oferująca standard micro ATX, która oparta jest na sockecie LGA 1150. Przeznaczony jest dla procesorów firmy Intel z serii Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 oraz Xeon.

Podobnie jak w przypadku najtańszego rozwiązania czyli H81M-E, tutaj też zdecydowano się na zintegrowanie trójfazowego układu zasilania ASUS DIGI+ VRM, który nie jest przeznaczony do poważnego over-clockingu. Sekcja nie jest również chłodzona jakimkolwiek radiatorem. Warto jednak napomknąć o kilku interesujących rozwiązaniach zastosowanych w tej płycie głównej. Są to: ASUS CrashFree BIOS 3 umożliwiający przywracanie danych BIOSu, które zostały uszkodzone za pomocą pendrive lub płyty CD, z kolei technologia VRM zapewnia wysoką dokładność, a dzięki temu zmniejsza zużycie energii przez całą platformę oraz podnosi stabilność. Płyta oparta jest na kondensatorach, które mają zapewnić żywotność w okolicach 5000 godzin, a to 2,5-krotnie większy wynik od tradycyjnych rozwiązań.

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

Recenzowaną płytę główną wyposażono w cztery banki pamięci RAM DDR3, jednak chipset B85 ogranicza ich częstotliwość do 1600 GHz i pojemności w sumie do 32 GB – wyższych wyników nie jesteśmy w stanie osiągnąć. B85M-G obsługuje profil Intel Extreme Memory Profile (XMP), jednak ze względu na wyżej wymienione ograniczenia moduły pamięci o wyższych częstotliwościach będą działały w trybie XMP z maksymalną wartością transferu DDR3 1600 MHz. Niestety ze względu na bardzo małą powierzchnię sloty pamięci stykają się niemal ze złączem PCI-E i w przypadku dużych kart ich demontaż jest nieco utrudniony. Na szczęście mamy chociaż jedno udogodnienie – dolne zatrzaski RAM są automatyczne i nie wymagają dociskania.

Do dyspozycji mamy zaledwie 3 sloty na karty rozszerzeń, które są zabarwione na zółto. Trudno jednak w tym formacie liczyć na coś więcej. Zainstalowano jeden port PCI-E x16 i 2 x PCIe 2.0 x1. Niemniej jednak szkoda, że nie zastosowano tutaj choć jednego slotu PCI – wciąż dostępnych jest wiele dobrych kart dźwiękowych podpinanych właśnie pod PCI.

ASUS B85M-G

Na płycie zintegrowano dwa porty SATA 3 Gb/s w kolorze ciemnobrązowym oraz cztery SATA 6 Gb/s barwy żóltej. Te wolniejsze ustawione są wzglęm płyty piono, natomiast szybsze horyzontalnie.

ASUS B85M-G

Komunikację sieciową zapewnia karta Realtek 8111G – dokładnie taka sama jak w przypadku tańszej płyty, H81M-E. Podobnie sytuacja ma się w przypadku kodeka audio, jest to Realtek ALC887 VD-2. Oba układy nie są wysokiej jakości, jednak tak czy siak różnicy w pracy sieci przeciętny Kowalski specjalnie nie odczuje, a audiofile i tak kupią osobną kartę dźwiękowa.

Ranking najlepszych płyt głównych

ASUS B85M-G

W porównaniu do H81M-E liczba tylnych portów wejścia/wyjścia jest niemal identyczna. Znajdziemy tutaj: 2x PS/2 dla myszy i klawiatury starego typu, dla odmiany trzy gniazda wideo – DVI, D-Sub i HDMI, 2x USB 3.0, 4x USB 2.0, jedno złącze LAN (RJ45), oraz trzy gniazda karty dźwiękowej mini-jack. Złącza, które obecne są na ciemnobrązowej PCB to przede wszystkim złącze USB 3.0, które obsługuje dwa dodatkowe porty USB 3.0, dwa styki USB 2.0, dające w sumie cztery gniazda, jeden port COM i LPT, dwa 4-pinowe gniazda wentylatorów, jedno wyjście S/PDIF, wyjście audio na panel przedni, złącze czujnika otwarcia obudowy oraz zworka kasująca CMOS.

ASUS UEFI BIOS

UEFI to system, który zastąpił przestarzały już BIOS. Jego rola jest taka sama, ale możliwości – znacznie większe. Co ciekawe, pomimo tego, że system ten to 100-procentowy następca BIOSu, to jednak większości producentów wykorzystuje nadal starą nazwę – tak jak ASUS UEFI BIOS. Tajwańska firma umożliwia pracę z UEFI w dwóch trybach - EZ Mode, czyli prostym oraz Advanced -zaawansowanym. Pierwszy z nich daje dostęp do podstawowych informacji i funkcjonalności i generalnie nie pozwala na „popsucie” czegokolwiek przez laika, podczas gdy opcja Advanced umożliwia nam kontrolę każdemu parametru.

EZ Mode podaje użytkownikowi w sposób prosty i czytelny informacje dotyczące modelu płyty głównej, wersji firmware, zainstalowanego procesora oraz ilości i taktowania pamięci RAM. Dostrzec można także aktualizowane w locie temperatury CPU i chipsetu, aktualne napięcia oraz prędkości obrotowe wentylatorów. Istnieje również możliwość zmiany ustawień wydajności, do wyboru mamy trzy funkcje: oszczędzanie energii, tryb normalny oraz ASUS Optimal, który minimalnie podkręca sprzęt. Co moim zdaniem najważniejsze jest także przyjazna dla użytkownika opcja określenia kolejności bootowania urządzeń za pomocą przeciągania myszką.

Wciskając klawisz F7 zostaniemy przeniesieni do rozbudowanej wersji systemu. Tutaj zarządząć możemy każdym aspektem pracy podzespołów zainstalowanych w naszym komputerze. Na samym początku nawet ja poczułem się lekko zagubionym, gdyż przwyczajony byłem do interfejsu firmy MSI, toteż początkujący też mogą mieć problem. Jednakże parę „przekliknięć” przez UI i mamy wszystko w małym palcu. Całość trybu zaawansowanego została podzielona na siedem kart: My Favorites, gdzie możemy dodawać najczęściej używane funkcje, aby mieć do nich szybszy dostęp, Main, które zawiera podstawowe informacje o platformie oraz ustawienia daty i godziny, Ai Tweaker czyli pole do popisu dla over-clockerów, Advanced, gdzie możemy zarządzać urządzeniami SATA, USB innymi oraz zmieniać ustawienia związane z iGPU procesora, Monitor, w którym dzięki różnym czujnikom obserwować możemy temperatury, prędkości obrotowe i napięcia, Boot, na tej karcie znajdziemy wszystkie ustawienia związane z uruchamianiem płyty głównej i priorytetem urządzeń oraz Tool – tutaj znajdziemy przydatne narzędzia, które docenią przede wszystkim osoby lubujące się w podkręcaniu, gdyż możemy zapisać aktualne ustawienia jako osobny profil. Mi spodobała się także opcja pozostawiania notatek – jeśli np. naprawiamy lub podkręcamy komuś komputer może okazać się to bardzo przydatne.

Galeria UEFI

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

Platforma testowa

Procesor

Intel Core i5 4670K @ 3,4 GHz

Chłodzenie procesora

Thermalright HR-02 Macho 120 / Box Intel

Pamięci

Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1866MHz CL9 NON-ECC

Płyta główna

ASUS H81M-E

Karta graficzna

Asus GeForce GTX 780

Dysk twardy

Plextor M5S 128 GB

Zasilacz

Corsair CX Series 500W

Obudowa

BitFenix Shinobi Core

System operacyjny

Windows 7 Ultimate 64bit

Metodyka testowa

Jako, że jest to test płyty głównej i to jeszcze niskobudżetowej nie powinniśmy przywiązywać zbyt dużej uwagi do wyników testów. Jednakże do sprawdzenia platformy posłużył nam 3Dmark, który ocenił nasz zestaw głównie pod kątem przydatności w grach. Pod uwagę braliśmy wynik końcowy całej platformy z testu Fire Strike. Parametry pracy płyty obserwowane były dzięki programowi HWMonitor.

Stabilność pracy zestawu po OC sprawdzaliśmy programem Prime95. Do monitorowania temperatur posłużył program HWMonitor oraz RealTemp, a do identyfikacji parametrów CPU wykorzystany został program CPU-Z.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

3Dmark Fire Strike

ASUS B85M-G

Parametry pracy płyty (obciążanie programem Prime95)

ASUS B85M-G

Podkręcanie

Płyta główna ASUS B85M-G ze względu na to, iż jest najtańszą konstrukcją pod B85 oraz dlatego, że posiada niechłodzoną, trójfazową sekwencję zasilania, nie jest przeznaczona do podkręcenia podzespołów. Nam na testowym i5 4670k udało się uzyskać wynik w granicach nie jest zdecydowanie konstrukcją przeznaczoną do podręcenia podzespołów. Mimo to na boxowym chłodzeniu udało nam się uzyskać 4,1 GHz przy napięciu Vcore 1.230V. Komputer pracował w pełni stabilnie, jednak temperatura procesora, jak i sekcji zasilania były bardzo wysokie. Zaskoczyły nas jednak wyniki o/c innych użytkowników zamieszczone w sieci – na procesorze i7 4770k i testowanej płycie można dojść nawet do 4,7 GHz, przy względnie stabilnej pracy! To oznacza, że jest to płyta, która w kategorii chipsetu B85 płyt ASUSa jest najlepsza pod względem o/c, mimo, iż nie jest do tego wcale przeznaczona.

ASUS B85M-G

Podsumowanie i wnioski

Płytę główną ASUS H81M-E można zakupić już za około 250 zł. Jest to najtańsza konstrukcja z chipsetem Intel B85 w ofercie tajwańskiego producenta. Wyposażenie i ilość złączy jest zatem najmniej atrakcyjne, jednakże wydajność płyty jest conajmniej imponująca – 4,7 GHz na i7 4770k za 250 zł, to się ceni. Jednakże pozostałe cechy nie wypadają już tak dobrze, gdyż konkurencja prezentuje się nieco lepiej. MSI B85M-G43 oferuje lepszą kartę dźwiekową, zaś Gigabyte B85M-D3H posiada Dual-BIOS i radiator na sekcji zasilania w podobnej cenie. Wybaczyć możemy brak slotu PCI, a trzeci wyjście wideo w postaci portu HDMI, do zastosowań domowych, na pewno będzie miłym dodatkiem.

blog comments powered by Disqus
ASUS B85M-G - Test Płyty Głównej