PODPOWIEDZI:

D-Link DWR-116 - Sieć Domowa z LTE?

Coraz popularniejszym sposobem na dostarczenie Internetu do wielu urządzeń w naszym domu jest wykorzystanie nowoczesnych - szybkich łączy 4G (LTE). Aby jednak taka sieć mogła funkcjonować, potrzebny jest dobry router.

D-Link DWR-116

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie wymiary i waga
  • Rozbudowany panel konfiguracyjny
  • Dwie anteny z zyskiem 5dBi każda
  • Obsługa modemów 4G (LTE)
  • Wsparcie dla standardu N300
WADY
  • Przeciętna wydajność
  • Brak gigabitowych portów Ethernet

Dla kogo D-Link DWR-116

D-Link DWR-116 fot1

Do naszej redakcji już jakiś czas temu trafił router D-Link DWR-116. Konstrukcja ta umożliwia podział łącza 4G/3G, również w połączeniu z wykorzystaniem dostępu oferowanego nam przez lokalnych dostawców DSL (np. operatorów sieci kablowych). Według specyfikacji producenta, w połączeniu z zewnętrznym modemem LTE (podłączanym do portu USB routera) DWR-116 może osiągać teoretyczne prędkości transferu do 150Mbps.

Router D-Link DWR-116 umożliwia jednoczesne korzystanie z łącza DSL jak i 4G/3G, połączenie tylko z wykorzystaniem DSL, lub tylko używając sieci mobilnych. Dzięki wbudowanej obsłudze QoS, możemy limitować dostęp do łącza użytkownikom, na podstawie samych adresów IP.

Specyfikacja i wyposażenie w porty

DWR-116 zgodny jest ze standardem IEEE 802.11b/g oraz n, a także 802.3 i 802.3u. Urządzenie pracuje w zakresie częstotliwości 2,4GHz-2,4835Ghz. D-Link DWR-116 zgodny jest ze standardem N300 - umożliwiającym teoretyczne transfery w sieci WiFi z prędkością transmisji danych do 300Mbps.

D-Link DWR-116 fot2

Łączność WAN zapewnia port 10/100Mbps, a komputery klienckie podłączać możemy do portów RJ-45 o przepustowości łącza do 100Mbps.

O bezpieczeństwo zadbają szyfrowania 64/128bit WEP, WPA oraz WPA2.

D-Link DWR-116 fot6

Router D-Link DWR-116 został wyposażony przez producenta w dwie anteny o zysku 5dBi każda. Te jednak mocowane są na stałe.

Testowany produkt jest stosunkowo niewielki: 148.5 x 113.5 x 25 mm.

Na wykonanej z tworzywa frontowej obudowie producent umieścił przycisk WPS, oraz ukryty głębiej po przeciwnej stronie przycisk RESET.

Port USB został ulokowany dość nie typowo, bo na górze routera. Pozostałe złącza znajdziemy tradycyjnie z tyłu pomiędzy antenami.

Wygląd i wykonanie

Obudowa routera wykonana jest z czarnego, błyszczącego tworzywa, z białymi wstawkami pomiędzy dolną a górną częścią urządzenia.

D-Link DWR-116 fot3

 D-Link DWR-116 fot4

D-Link DWR-116 fot5

Całość opiera się na 4 gumowych, niewielkich nóżkach. To czego mi tutaj zabrakło, to możliwość powieszenia DWR-116 na przykład na boku biurka, czy ścianie pokoju.

Konfiguracja i panel administracyjny

Podczas pierwszego uruchomienia DWR-116 powita nas kreator połączenia z siecią. Tam możemy zmienić również domyślne hasło administratora, wybrać preferowany typ sieci, w tym skonfigurować nasz modem i połączenie 4G/3G.

Najlepsze routery

Po poprawnej konfiguracji do dyspozycji użytkownika jest rozbudowany panel administracyjny. Dostępne opcje zostały podzielone na kategorie i pod-kategorie. Jak na urządzenie kosztujące poniżej 150zł mnogość opcji (od QoS, poprzez konfigurację DHCP, DMZ, na wsparciu DDNS skończywszy) zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników.

Metodyka

Testy routera D-Link DWR-116 zostały przeprowadzone podczas połączenia dwóch komputerów w sieci lokalnej oraz z siecią Internet (połączenie przez DLS).

Jeden z komputerów podłączony był na stałe bezpośrednio do routera portem gigabitowym, z wykorzystaniem standardowej skrętki UTP klasy 5e. Drugi komputer - z którego wykonywane były testy, łączył się raz przewodowo, a raz bezprzewodowo. Kopiowane z komputera na komputer były dwa pliki: plik video w formacie mp4 o wadze 3,85GB, oraz folder z plikami MP3 oraz JPG o wadze 264MB (folder nieskompresowany, a wartości wago podawane są dla rozmiaru na dysku).

Pierwszy test kopiowania odbywał się przy wykorzystaniu połączenia przewodowego, a następnie całość testu powtórzyliśmy, ale przy łączności WiFi. Komputer, który łączył się bezprzewodowo z routerem, wyposażony został w kartę WiFi TP-Link TL-WDR4300 (karta dwuzakresowa z teoretyczną prędkością transmisji do 450Mbps).

Przedstawione wyniki prezentują wartości średnie. Warto o tym pamiętać, ponieważ wartości transmisji mogą i wahają się w bardzo szerokim zakresie. Pliki duże, kopiowane są szybciej i z większą stabilnością prędkości transmisji, natomiast pliki małe kopiują się zazwyczaj wolniej, a prędkości bardziej skaczą. Ten fakt widać doskonale po prędkościach podczas kopiowania folderu, w którym zgromadzone są zarówno pliki MP3, jak i zdjęcia JPG (o zdecydowanie mniejszym rozmiarze).

Druga część testu polegała na sprawdzeniu możliwości wykorzystania łącza, jakim dysponujemy do testów (parametry łącza: pobieranie do 100Mbps, wysyłanie do 4Mbps). Do testów wykorzystana została witryna speedtest.net oraz pingtest.net. Testy zostały przeprowadzone 4 krotnie, w tym 2 krotnie na jednym - najbliższym serwerze. Wartości prezentowane na wykresach - to wartości średniej arytmetycznej z czterech pomiarów.

Wyniki testów

D-Link DWR-116 test

D-Link DWR-116 test 2

D-Link DWR-116 test 3

Omówienie wyników i podsumowanie

Zaczniemy od omówienia wyników z testów łącza - tutaj widać wyraźnie, że zaledwie 100Mbps port WAN ogranicza możliwości łącza jakimi dysponujemy. Wartość maksymalna przekroczyła 50Mbps, ale nie przekraczała 60Mbps. Jakość łącza i jego stabilność były jednak na wysokim poziomie i to do DWR-116 nie mam żadnych uwag.

Brak gigabitowych portów Ethernet przekłada się również na wolniejsze transfery w sieci lokalnej w połączeniu przewodowym. Mimo, iż obydwa komputery dysponowały gigabitowymi portami, prędkość kopiowania danych pomiędzy komputerami dochodziła maksymalnie do 11,1MB/s (wartość średnia).

W przypadku połączenia bezprzewodowego, siła sygnału w umieszczonym w odległości 5,5m komputerze wynosiła 90%, a prędkość transmisji danych średnio wynosiła 5,4MB/s.

Dwa zakresy i wsparcie standardu 802.11AC test D-Link DIR-868L

Takie wartości choć nie zachwycają, a DWR-116 nie był w stanie wykorzystać pełnej przepustowości łącza, są charakterystyczne dla urządzeń z tego segmentu cenowego, wyposażonych w obsługę modemów 4G/3G. Warto jednak nadmienić, że routery o bardzo podobnej wydajności możemy zakupić już w cenie około 100zł.

Podsumowując: D-Link DWR-116 to router, który zapewni nam możliwość podziału szybkich łącz mobilnych, z jednoczesnym wykorzystaniem połączenia szerokopasmowego. Rozbudowany panel konfiguracyjny zadowoli nawet tych bardziej wymagających użytkowników, a dwie anteny o zysku 5dBi dają zadowalającą moc sygnału.

blog comments powered by Disqus
D-Link DWR-116 - Sieć Domowa z LTE?