PODPOWIEDZI:

Tesoro Lobera (Plunger) - nowa klawiatura przetestowana!

Tesoro Lobera to najnowsza klawiatura producenta. Występuje w dwóch wersjach, z przełącznikami mechanicznymi, oraz przełącznikami membranowymi typu Plunger. Jako pierwszą przetestowaliśmy wersję z Plungerami, wnioski? Solidny kawał sprzętu! Zapraszamy do recenzji.

TESORO Lobera Plunger

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Solidnie wykonana
  • Ciche i wygodne Plungery
  • Dobre antpoślizgi
  • Hub USB
WADY
  • Kiepskie oprogramowanie
  • Dość słabe popdświetlenie


 

Lobera - czyli Colada bez aluminium?

Lobera to nowość u Tesoro, jest to prawie że idealna kopia klawiatury Tesoro Colada (kosztującej ponad 700 zł), jednak pozbawiona obudowy wykonanej z aluminium.

Dla osób nie chcących wydawać takiej sumy na Coladę producent przygotował dwie wersje, z przełącznikami typu Plunger (339 zł, słabsze podświetlenie) i wersję Supreme z mechanicznymi przełącznikami Kailh (549, wyraźne podświetlenie).

Taki manewr jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ w każdym pułapie cenowym klawiatury te na pewno znajdą nabywców, a dlaczego? O tym w kolejnej części recenzji.

Tesoro Lobera (Plunger)

Tesoro Lobera (Plunger)


 

Jakość wykonania i funkcje

Tesoro Lobera pomimo braku obudowy z aluminium jest klawiaturą niezwykle solidną i wytrzymałą. Posiada słuszną wagę (1,4 kg) a obudowa wykonana jest z bardzo trwałego plastiku, częściowo przypominającego szczotkowane aluminium, częściowo ryflowaną stal (sekcja nadgarstkowa).

Materiał ten jest twardy i odporny na uszkodzenia, także łatwo go utrzymać w czystości, no i świetnie wygląda.

Tesoro Lobera (Plunger)

Tesoro Lobera (Plunger)

Klawiatura posiada także podświetlenie RGB(4 poziomy podświetlenia), aż 5 profili graczy i przełączniki Plunger. Dodatkowe atuty to hub USB, wejście na mikrofon, wyjście na słuchawki i port DC, umożliwiający podłączenie zasilacza sieciowego.

Klawiatura posiada długie kabel w oplocie, rozdzielający się na końcu na dwa wtyki USB i dwa mini jack, wszystkie pozłacane. Dzięki wtykom mini jack możemy przedłużyć naszą kartę dźwiękową i słuchawki podłączyć bezpośrednio do klawiatury, pomocniczy wtyk USB dostarczy stabilnego prądu do portów USB, dodatkowo podnieść natężenie możemy używając zasilacza sieciowego (brak w zestawie).

Cieszą także właściwości antypoślizgowe klawiatury, posiada 3 stopniową regulację wysokości i podłoża trzyma się świetnie.

Klawisze posiadają antighosting, dzięki czemu klawiatura nie blokuje się podczas grania. Pięć profili graczy i trzy przyciski pod spacją pozwalają stworzyć 300 kombinacji makr.

Tesoro Lobera (Plunger)

Tesoro Lobera (Plunger)

Tesoro Lobera (Plunger)


 

O co chodzi z plungerami?

Przełączniki typu Plunger (trzpieniowe) to konstrukcja membranowa (czyli klasyczna) jednak układem i charakterystyką działania przypominająca przełącznik mechaniczny.

Plungery są tańsze, ale co za tym idzie mniej żywotne, ich żywotność waha się pomiędzy 10 a 15 milionami klików, przy czym przełączników mechanicznych od 30 do 60 mln klików. Drugi aspekt to odrobinę dłuższy czas reakcji przełącznika, niż w przypadku mechanicznych konstrukcji.

Dużym plusem Plungerów jest ich cicha praca, w stosunku do mechanicznych odpowiedników.

Naciśnięcie Plungera podobne jest do działania przełącznika mechanicznego Black, czujemy podobny opór oraz odbicie klawisza.

Plungery do tej pory nie były stosowane na szeroką skalę, znam je jedynie z kilku konkurencyjnych klawiatur, dzięki Tesoro ma szansę się to zmieniać.

Tesoro Lobera (Plunger)

Tesoro Lobera (Plunger)

Tesoro Lobera (Plunger)


 

Wrażenia z testów

Klawiaturę Tesoro Lobera testowało mi się rewelacyjnie. Przede wszystkim świetnie trzyma się podłoża. Bez problemu posłużyć mogła jako hub USB i przedłużenie karty dźwiękowej.

Podświetlenie nie jest zbyt jasne, pomimo 4 stopniowe regulacji, jednak w ciemnym pomieszczeniu było wystarczające.

Rozczarowało mnie nieco oprogramowanie, panel sterowania nie przemówił do mnie i programowanie klawiszy było dość nieprzyjemne.

Tesoro Lobera (Plunger)

Tesoro Lobera (Plunger)

Klawisze multimedialne i dodatkowe spisywały się nieźle, antighosting wzorowo. Granie w dynamiczne gry nie było przerwane blokowaniem się klawiatury. Pomimo dużego skoku klawisze reagują dość szybko i mocno odbijają.

Tworzywo z którego wykonano Loberę jest łatwe w czyszczeniu i bardzo wytrzymałe.

Przełączniki Plunger okazały się w codziennym użytkowaniu dość ciche i bardzo przyjemnie się pisało i grało przy ich użyciu.


 

Podsumowanie

Klawiatura Tesoro Lobera w przełącznikami Plunger to solidny kawał sprzętu. Przemyślany i świetnie wykonany.

Posiadający mnóstwo zalet i kilka wad. Do mankamentów należą: kiepskie oprogramowanie i dość słabe podświetlenie, cena mogła by być także nieco niższa.

Natomiast otrzymujemy klawiaturę będącą alternatywą dla mechanicznego odpowiednika, świetnie wykonaną i zapewniającą przewagę na wirtualnym polu bitwy.

Jest to ciekawa propozycja dla osób szukających idealnego kompromisu pomiędzy klawiaturami mechanicznymi a membranowymi.


 

Rozpakowanie Tesoro Lobera (Plunger)blog comments powered by Disqus
Tesoro Lobera (Plunger) - nowa klawiatura przetestowana!