PODPOWIEDZI:

Bayan Audio Soundbook X3 - recenzja głośnika

Bayan Audio Soundbook już gościł na łamach naszego portalu, gdzie został dokładnie omówiony i przetestowany. Dzisiaj trafiła do mnie do testów wersja X3 - czyli większy (i to dosłownie) brat Soundbooka. Jakie są różnice? Warto dopłacać do wyższego modelu?

Bayan Audio Soundbook X3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Świetna jakość wykonania
 • Możliwość ładowania urządzeń mobilnych przez port USB
 • Wsparcie dla NFC
 • Szeroka kompatybilność z gniazdami elektrycznymi na całym świecie
 • Wysokiej jakości akcesoria
 • Długi czas pracy na baterii
 • Wbudowane radio FM
WADY
 • Brak możliwości sterowania dźwiękiem z poziomu głośnika
 • Skokowa regulacja głośności
 • Duża dopłata względem wersji mniejszej
 • Wysoka cena

Różnice widać na pierwszy rzut oka

I tak jest też w rzeczywistości. Głośnik w wersji X3 jest po prostu większy. Jakość wykonania pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie.

Bayan Audio Soundbook X3 fot2

Zacznijmy od opakowania i akcesoriów.

Wyposażenie bez zmian

Zawartość opakowania niczym nie różni się od mniejszego brata. Wykonane ze sztywnego kartonu pudełko zawiera zasilacz sieciowy z końcówką amerykańską. Ta działa również jako adapter do końcówek:

 • europejskiej
 • angielskiej

Dodatkowym wyposażeniem jest przewód miniJack 3,5mm na obydwu końcówkach, w kolorze białym, oraz instrukcja obsługi - jak zawsze w Bayan Audio - wielojęzyczna.

Bayan Audio Soundbook X3 fot1

Obsługa - też bez zmian

Na topie głośnika producent umieścił zestaw 5 przycisków, służących nam do sterownia urządzeniem, oraz komplet diod sygnalizujących poziom głośności. Pod przyciskiem zmniejszającym głośność ukryty jest również mikrofon umożliwiający korzystanie z Soundbook`a jak z zestawu głośnomówiącego.

Bayan Audio Soundbook X3 fot8

Włączenie/wyłączenie urządzenia, podobnie jak we wcześniej testowanej wersji, odbywać się może przez tylko otwarcie lub zamknięcie etui, które jest nieodłączną częścią zestawu.

Bayan Audio Soundbook X3 fot7

Bayan Audio Soundbook X3 fot4

Tył Soundbook X3 wyposażony został w jedno gniazdo dodatkowe - w porównaniu do mniejszej wersji głośnika. Jest tutaj wejście oraz wyjście audio (analogowy 3,5mm miniJack), wejście zasilające (ale tym razem jest to tylko gniazdo do dedykowanego zasilacza sieciowego, a nie miniUSB typu B jak w wersji bez X3) oraz dodatkowy port USB 2.0 w wersji pełnowymiarowej.

Bayan Audio Soundbook X3 fot9

Ładowanie urządzenia sygnalizowane jest diodą wokół gniazda zasilającego. Ta świeci się na czerwono kiedy akumulator jest ładowany, a na zielono po pełnym naładowaniu baterii.

Bayan Audio Soundbook - i muzyka gra!

Parametry techniczne

Typ głośnika:Bluetooth 4.0
Model:Soundbook X3
Moc wyjściowa RMS:20W
Zakres przenoszenia:60Hz - 20000Hz
Czas pracy na baterii:Powyżej 10h przy głośności 50% dla Bluetooth
Ilość głośników:4x1,5" - średnio/wysokotonowe z neodymowymi magnesami, 1x3" - głośnik niskotonowy
Parowanie przez NFC:TAK
Radio FM:TAK - antena wbudowana
Wymiary:235x120x40mm

Odsłuch

Bayan Audio Soundbook X3 fot3

Wielkość ma znaczenie - i chyba nikt nie będzie z tym próbował dyskutować. Podobnie jest i w tym przypadku. Większa konstrukcja daje o sobie znać i głośnik brzmi nieco lepiej. Zauważalny jest również ten niewielki, ale jednak, wzrost mocy (5W różnicy pomiędzy Soundbook, a Soundbook X3).

W efekcie tony niskie są nieco głębsze, a efekt stereo lepiej odbierany. Scena muzyczna jest bardzo podobna do tego co oferuje Soundbook, to samo dotyczy separacji instrumentów. Aluminiowa obudowa nadaje barwie dźwięku charakterystycznego metalicznego brzmienia, przez co muzyka jest aż nazbyt dynamiczna, co zwłaszcza da się odczuć w basowych kawałkach.

Warto zaznaczyć również jeszcze jeden aspekt - w zasadzie nie ma dużych różnic pomiędzy typem połączenia - czy będzie to Bluetooth, czy przewód.

Warto więc dopłacać?

Odpowiedź na to zadane już we wstępie pytanie nie jest taka prosta. Aby sobie na nie odpowiedzieć, należy wziąć pod uwagę takie zalety jak: możliwość długiej pracy na baterii, mobilność (choć rozmiary już są większe jak wcześniej testowanej konstrukcji), wbudowane radio FM z możliwością ładowania innych urządzeń przez port USB. Jeżeli te cechy będą dla Was decydujące, możecie śmiało brać wersję X3.

Bayan Audio Soundbook X3 fot5

Jednak moim osobistym zdaniem niewielkie różnice w dźwięku i wyżej wymienione zalety nie są warte aż takiej dopłaty i lepiej zastanowić się nad wersją bez X3, bo różnica w cenie jest znaczna.

Wykonanie głośnika jest na najwyższym poziomie - i to nie ulega wątpliwości, podobnie jak dużą zaletą jest możliwość ładowania urządzeń, dzięki czemu X3 łączy w sobie zalety Soundbooka z powerbankiem.

Moim zdaniem Soundbook X3 zasługuje na dobrą 4. Jest to ocena nieco niższa niż Soundbook`a, a to dlatego, że wersja X3 została moim zdaniem wyceniona jednak za wysoko, w stosunku do wprowadzonych zmian.

blog comments powered by Disqus
Bayan Audio Soundbook X3 - recenzja głośnika