PODPOWIEDZI:

Samsung Pixon [TEST]

Połączenie multimedialnego telefonu z wysokiej rozdzielczości aparatem fotograficznym. Urządzenie przeznaczone jest dla osób które chcą w każdej chwili złapać najlepsze momenty swojego życia.

Samsung GT-8910 Pixon12

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • wysokiej jakości wyświetlacz LCD
 • świetna klawiatura ekranowa
 • ładne i solidne wykonanie
WADY
 • wolny system operacyjny
 • brak Wi-Fi
 • mała ilość wbudowanej pamięci FLASH

Czy Samsung Pixon M8800 to telefon komórkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym czy może aparat fotograficzny z wbudowanym telefonem komórkowym? Takie pytanie należy sobie zadać jeśli zdecydujemy się na zakup najmłodszego dziecka firmy Samsung. Niestety ciężko jest jednoznacznie sklasyfikować ten produkt do którejkolwiek z grup gdyż w zależności do czego częściej będziemy wykorzystywać jego funkcje może być albo telefonem komórkowym albo kompaktowym aparatem fotograficznym.

Samsung Pixon

Wygląd / obudowa

Jakość wykonania nowego Samsunga stoi na wysokim poziomie. Dobrze spasowane plastiki waz ze wstawkami z anodyzowanego aluminium sprawią, że nie będziemy się go wstydzić nawet w najbardziej elitarnym towarzystwie. Ponad to specyficzny charakter telefonu podkreśla delikatnie wystający obiektyw oraz wyprofilowana obudowa z czymś co śmiało można nazwać gripem. Osoby, które nie spotkały się wcześniej z Samsungiem Pixon mogą pomyśleć, że mają do czynienia z niewielkich rozmiarów aparatem fotograficznym. Telefon dobrze leży w dłoni i zmieści się praktycznie do każdej kieszeni, a to wszystko za sprawą niewielkiej grubości, wynoszącej zaledwie 13.8mm.

Jednym z ważniejszych podzespołów opisywanego smartfonu jest dotykowy wyświetlacz LCD-TFT o przekątnej 3.2" i rozdzielczości 240x400 pikseli. Wypełnia on praktycznie całą powierzchnię przedniego panelu a dodatkowo dzięki wysokiemu kontrastowi oraz jasnemu podświetlaniu wyświetlane na nim informacje są bardzo czytelne. Godną uwagi funkcją jest możliwość automatycznego dostosowywania podświetlania w zależności od zewnętrznego oświetlenia.

Samsung Pixon

Ilość przycisków na obudowie została zminimalizowana do niezbędnego minimum. Zaraz pod ekranem dotykowym znajdziemy przyciski odbierania i kończenia połączenia oraz przycisk cofania się do wcześniejszego poziomu w menu - co ciekawe, podobne rozwiązanie zastosowano w popularnym iPhone. Pozostałe przyciski, np. wyzwalacz aparatu czy regulacja głośności zostały rozmieszczone w intuicyjnych miejscach na obwodzie obudowy. Rolę głównej klawiatury pełni wyświetlacz z dotykowym ekranem. Oprogramowanie pozwala nam na korzystanie z dwóch trybów wprowadzania tekstu. Pierwszy z nich to standardowa klawiatura ABC wraz ze słownikiem T9, druga natomiast to pismo odręczne. Korzystanie z klawiatury pierwszego typu okazało się dziecinnie proste - wyświetlane przyciski są duże i działają precyzyjnie. Jeśli chodzi o wprowadzanie tekstu odręcznego to można powiedzieć, że działa dostatecznie dobrze, ale bez rysika, którego producent nie zapewnił, jest nieco uciążliwe.

Samsung Pixon M8800 wyposażony jest standardowo w dwa głośniki. Jeden służy do przeprowadzania rozmów głosowych a drugi do odtwarzania dzwonków, dźwięków systemowych i muzyki, który zasługuje na dodatkową pochwałę - odtwarza dźwięki bardzo głośno dzięki czemu zawsze usłyszymy dzwoniący telefon. Razem z telefonem producent zapewnił słuchawki ze złączem w standardzie mini jack 3.5mm podłączane do specjalnej przejściówki. W ten sposób w przypadku uszkodzenia słuchawek nie jesteśmy zmuszeni do kupowania nowych oryginalnych.
W zestawie z telefonem znajdziemy ładowarkę sieciową, zestaw słuchawkowy, kabelek USB oraz instrukcję obsługi.

Samsung Pixon

Funkcje

Samsung Pixon wyposażono w typowe interfejsy komunikacyjne dostępne w większości obecnie produkowanych telefonach komórkowych. Użytkownik, w zależności co potrzebuje zrobić, może wybierać spośród:

 • GSM pracujących w zakresach 850/900/1800/1900MHz,
 • szybkiej transmisji danych HSDPA do 7.2Mbps,
 • Bluetooth 2.0 z funkcjami EDR oraz A2DP,
 • USB w wersji 2.0,
 • oraz wyjściem TV.

W tym miejscu warto również wspomnieć o wbudowanym radiu FM z systemem RDS oraz coraz bardziej popularnym odbiornikiu nawigacji satelitarnej AGPS. Smartfon na swoim pokładzie ma zainstalowaną pamięć FLASH o pojemności 160MB, która służy głównie do przetrzymywania zdjęć oraz muzyki. Co prawda w porównaniu z innymi rozbudowanymi telefonami jest to bardzo mało, ale na szczęście istnieje możliwość jej rozszerzenia poprzez kartę microSD.

Nowoczesny telefon potrzebuje nowoczesnego oprogramowania dlatego też na potrzeby Pixon'a stworzono specjalny system operacyjny pracujący wyłącznie z tym telefonem. Przypomina on połączenie po troszku z każdego obecnie dostępnych systemów na telefony komórkowe - ma w sobie coś z iPhone OS, troszkę z Windows Mobile czy z Symbiana. Szkoda tylko, że projektanci nie zastosowali któregoś z nich, co znacznie poprawiło by kompatybilność z dostępnym już oprogramowaniem a w takim przypadku pozostają nam wyłącznie midlety Java Script. Jeśli chodzi o wydajność to system nie szokuje prędkością działania - widoczne są znaczne opóźnienia w trakcie nawigacji po menu, czasami coś się zatnie, animacje nie są płynne. Po prostu wygląda jakby nie był dopracowany lub nie przeznaczony konkretnie na to urządzenie. Jednym z atrybutów przemawiających na plus jest przejrzyste i proste w obsłudze menu.

Dostępne fabrycznie oprogramowanie nie szokuje różnorodnością. Telefon oferuje nam takie aplikacje jak, np. przeglądarkę internetową, Google Maps, edytor wideo, przeglądarkę zdjęć, organizer czy odtwarzacz muzyki. Aby urozmaicić sobie wolny czas możemy spróbować zagrać w jedną z kilku prostych gier.

Samsung Pixon

Najważniejszym funkcją Samsung Pixon M8800, zaraz po telefonie, jest oczywiście aparat fotograficzny o nieprzeciętnie wielkiej rozdzielczości matrycy wynoszącej aż 8MPix! Jest to bardzo dużo jak na telefon. Aparat fotograficzny został wyposażony w auto focus, stabilizację obrazu oraz 16-to krotny zoom cyfrowy. Ponad to jego oprogramowanie posiada funkcje wykrywanie twarzy oraz uśmiechu przez co możliwe jest automatyczne uchwycenie najlepszych momentów a dzięki wbudowanej diodowej lampie błyskowej uda nam się zrobić zdjęcie nawet w kompletnych ciemnościach. Niestety aparat pomimo wielu plusów ma również minusy. Jakość zdjęć jest naprawdę dobra ale pomimo dużej rozdzielczości widać, że nie są idealne. Najgorsze jest to, że mimo ustawienia najlepszej jakości wciąż można się dopatrzeć typowych dla kompresji JPEG kwadracików i rozmyć obrazu, co szczególnie jest widoczne gdy robimy makro.

Producent zapewnia nieprzerwaną pracę telefonu na baterii do 220 minut w trakcie rozmowy oraz do 290 godzin w trybie czuwaniu. W rzeczywistości możemy sobie jedynie pomarzyć o długim czasie czuwania. Robienie zdjęć, słuchanie muzyki czy częste wysyłanie wiadomości SMS potrafi znacząco skrócić ten czas.

Podsumowanie

Samsung Pixon to raczej ciekawy gadżet niż użyteczne urządzenie. Wysokiej rozdzielczości aparat fotograficzny oraz wiele multimedialnych funkcji w tym szybki dostęp do internetu to jedne atrybutów, które z pewnością znajdą swoich zwolenników. Niestety konstrukcje typu „wszystko w jednym" zawsze obarczone są pewnymi wadami, których niestety nie udało się uniknąć również w tym przypadku.

blog comments powered by Disqus