PODPOWIEDZI:

Razer BlackWidow Ultimate Chroma - Co Potrafi Najdroższa Klawiatura z Zielonym Logo?

Razer BlackWidow Ultimate Chroma do tanich sprzętów nie należy. Klawiatura kosztuje ponad 650 złotych, czy jest warta tych pieniędzy? Przetestowałem ją bardzo dokładnie, aby móc opowiedzieć Wam o wszelkich wadach i zaletach. W tej recenzji poznacie każdy szczegół funkcjonowania tej klawiatury. Zapraszam na recenzję najnowszego BlackWidowa!

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Przełączniki idealne do gier
  • Niesamowite podświetlenie
  • Bardzo dobre oprogramowanie
  • Fajny design
WADY
  • CENA!!!
  • Głośna praca przełączników

Klawiatury BlackWidow to flagowy model firmy Razer. Sprzęt, który pomimo dość wysokiej ceny zakupu oferuje wiele w zamian. Dane mi było przetestować najnowszą wersję, Razer BlackWidow Ultimate Chroma, kosztującą prawie 700 złotych. Czy jest tego warta? Zacznijmy od podstaw.

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

specyfikacje

BlackWidow to średniej wielkości klawiatura dla graczy. Posiada nowe podświetlenie Chroma, w pełni konfigurowalne dzięki diodom RGB. Podświetlenie to umożliwia dostosowanie klawiszy nawet pod konkretne gry, więcej o nim w dalszej części recenzji.

Klawiatura posiada także świetne oprogramowanie Razer Synapse 2.0, pozwalające na konfigurację funkcji każdego klawisza, w tym pięciu specjalnych klawiszy do gier. Nie zabrakło także klawiszy multimedialnych.

Mechaniczne przełączniki Razer Green mają ogromną żywotność, wynosi ona aż 60 milinów kliknięć. BlackWidow zaopatrzono w funkcję anti-ghosting, dotyczy ona wciśnięcia do 10 klawiszy jednocześnie, bez blokowania klawiatury.

Po boku klawiatury znajdziemy port USB i dwa gniazda mini-jack 3,5 mm, służą do podłączenia słuchawek i mikrofonu bezpośrednio do klawiatury. Przewód zasilający klawiaturę jest bardzo gruby, pod koniec rozgałęzia się na cztery mniejsze kable. Dwa z nich zakończone są wtykami mini-jack 3,5 mm, podłączamy je do karty dźwiękowej. Pozostałe dwa to wtyki USB, zasilają klawiaturę i dodatkowy port. Wszystkie wtyki są pozłacane.

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

przełączniki Razer Green

Przełączniki Razera pojawiły się w klawiaturach BlackWidow jakiś czas temu. Dostępne są dwie wersje, Green i Orange, te drugie ciężko spotkać w klawiaturach skierowanych do sprzedaży w europie. Natomiast wersję Green dane mi było testować już w drugiej klawiaturze.

Przełączniki mechaniczne posiadają ogromną żywotność, w przypadku Razer Green jest to aż 60 milionów klików. Przełącznik pracuje z siłą nacisku 50 G, dlatego optymalnie zachowuje się podczas grania w gry komputerowe.

Aktywacja następuje po przebyciu przez przełącznik 1,8 mm, przy aktywacji pojawia się charakterystyczny klik. Bardzo przeszkadzał mi przy szybkim pisaniu tekstów, bo klawiatura stawała się głośna, jednak w przypadku gier klik ten był wręcz miły dla ucha.

Generalnie przełączniki Razer Green zaliczyć mogę do czołówki i można porównywać z przełącznikami z najlepszych klawiatur do gier.

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

» Asus Vanguard B85 - złoty kompromis dla wymagających

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Funkcje multimedialne i dodatkowe klawisze

Z lewej strony klawiatury umieszczono kolumnę klawiszy specjalnych, jest ich pięć. Możemy pod nimi ustawić makra, lub inne przydatne komendy, do gier bądź pracy w Windowsie.

Nie brakuje także klawiszy multimedialnych, F1, F2 i F3 to kontrola dźwięku. F5, F6 i F7 zarządzanie multimediami.

F9 i F10 to przełącznik trybów i tryb gamingowy, blokujący min. klawisz Windows. F11 i F12 odpowiadają za regulację podświetlenia. Pod Pause/Break znajdziemy ikonę księżyca, hibernującą nasz komputer.

Aktywacja funkcji odbywa się w połączeniu z klawiszem FN.

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

oprogramowanie

Klawiaturę konfigurujemy za pomocą Razer Synapse 2.0. Oprogramowanie jest świetne i intuicyjne, na dodatek jeśli mamy kilka urządzeń Razera, to wszystkimi zarządzamy w jednym panelu, jest to bardzo wygodne.

Program pozwala nagrywać makra, przypisywać funkcje klawiszom a także konfigurować podświetlenie.Na dodatek działa w chmurze, dzięki czemu nasze ustawienia są zawsze z nami.

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

podświetlenie

Podświetlenie Chroma pozwala na wybór kolorów z palety 16,8 miliona barw. Każdy klawisz posiada własną, niezależną diodę RGB. Oznacza to tyle, że dosłownie każdy klawisz może świecić innym kolorem, lub nie świecić wcale.

Do pełnej prezentacji możliwości podświetlenia zapraszam Was do recenzji filmowej, gdzie to dokładnie pokazałem.

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

wrażenia z gier

Podczas pisania recenzji, czy po prostu pracy z aplikacjami głośność klawiatury mi przeszkadzała. Kiedy jednak zacząłem grać, ten aspekt przestał istnieć. Głównie klawiaturę testowałem na Crysisie 3, oraz kilku innych tytułach.

Zacznę od reakcji przełączników, jest świetna. 50 G to siła w sam raz, nie trzeba naciskać ich mocno, ale także przypadkowe muśnięcie nie spowoduje aktywacji. Klawisze pracowały szybki i pewnie, przenosząc komendy błyskawicznie do gry.

Wykorzystanie dodatkowych klawiszy do makr ułatwiło mi grę. Ulubione funkcje pancerza Proroka przypisałem do jednej kolumny klawiszy, zamiast szukać ich na klawiaturze.

Podświetlenie typu reactive bardzo mi się spodobało w grach. Klawiatura była ciemna, jedynie naciśnięcia klawiszy powodowały podświetlenie. Dodawało to klimatu rozgrywce. Przydał się także port słuchawkowy, mogłem bez problemy podpiąć mój headset na mini-jack, jak i testowany równolegle headset Razer Kraken 7.1 Chroma, przyłączany do portu USB.

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Razer BlackWidow Ultimate Chroma

Podsumowanie

Jak więc mieliście okazję przeczytać i zobaczyć w filmie, BlackWidow Chroma to klawiatura posiadająca sporo zalet. Jednak czy cena prawie 700 zł jest na kieszeń polaka? Wiele osób na taki sprzęt musi pracować dobre pół miesiąca. W zamian klawiatura odwdzięcza się wieloma pozytywnymi cechami, jeśli już poczynimy wydatek, możemy być pewni że sprzęt przetrwa długie lata.

Osobiście jestem fanem klawiatury Razer BlackWidow Chroma, tak jak i poprzednich wersji. Cenię sobie ich design i funkcjonalność, jednak jak na polskie warunki finansowe nowy produkt Razera jest stanowczo za drogi.

Zobacz także rozpakowanie Razer BlackWidow Chroma

blog comments powered by Disqus
Razer BlackWidow Ultimate Chroma - Co Potrafi Najdroższa Klawiatura z Zielonym Logo?