PODPOWIEDZI:

Cryorig R1 - Schłodzi Nawet FX-a po OC!

Cryorig R1 to drugie chłodzenie tego producenta jakie miałem okazję przetestować "na własnej skórze". Dwuwieżowe chłodzenie ma postawioną wysoko poprzeczkę przez poprzednika H5. Czy uda się ją przeskoczyć?

Cryorig R1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka wydajność
 • Pełna kompatybilność z RAM
 • Pełna kompatybilność z PCI-E
 • Wysoka jakość wykonania
 • 6 lata gwarancji
 • Bogate akcesoria
 • Szeroka kompatybilność z podstawkami AMD oraz Intel
WADY
 • Sprężyny od śrub instalacyjnych mogły by być mniej sztywne

Akcesoria

Chłodzenie dociera w podobnym co H5 opakowaniu, z tym wyjątkiem, że to jest duuużo większe. W środku poza chłodzeniem znajdziemy niezbędne akcesoria do instalacji coolera na podstawkach Intel: LGA2011/ 1366/ 1150 /1155 /1156 /775 oraz AMD: AM2/2+, AM 3/3+, FM1/2, znajdziemy również elementy dodatkowe - wkrętak umożliwiający instalację chłodzenia, pastę termiczną w strzykawce CP9, dodatkowe klipy do wentylatorów oraz antywibracyjne elementy do wentylatorów, a dodatkowo coś, czego nie widziałem u żadnego innego producenta do tej pory - nasączoną alkoholem szmatkę do wyczyszczenia starej pasty termoprzewodzącej. Dodatkowo w pudełku jest karta - umożliwiająca rejestrację produktu.

(Kliknij aby powiększyć)

Wygląd i wykonanie

Cryorig R1 to chłodzenie dwuwieżowe. Przy czym wieże są symetryczne, ale przesunięte do tyłu względem osi chłodzenia. 42 aluminiowe finy są w części lakierowane na czarno. Część wież niepolakierowana skrywa się za wykonanymi z tworzywa elementami osadzonymi na wieżach. I tutaj od razu informacja: Cryorig CR-R1B posiada ramki wykonane z tworzywa w kolorze białym, natomiast CR-R1C w kolorze białym, przy czym cenowo chłodzenia niczym się nie różnią.

(Kliknij aby powiększyć)

W przeciwności do H5 tutaj finy na wieżach są proste, a nie w kształcie plastra miodu:

Cryorig H5 - Test Chłodzenia CPU

Podstawa chłodzenia połączona jest z wieżami aż 7 miedzianymi, ale niklowanymi ciepłowodami. Rurki cieplne posiadają standardową średnicę 6mm i są wyraźnie profilowane, odsuwając do tyłu obydwie wieże.

(Kliknij aby powiększyć)

Podstawa chłodzenia jest miedziana, niklowana, a rurki cieplne nie posiadają bezpośredniego styku z IHSem procesora. Podstawa nie jest również polerowana, na co warto zwrócić uwagę przy nakładaniu pasty na procesor.

(Kliknij aby powiększyć)

Wymiary i waga

Jako że R1 jest konstrukcją dwuwieżową, gdzie widać, że producent zadbał o solidne wykonanie coolera - R1 waży wraz z wentylatorami 1181gramów. To nie jest najcięższe chłodzenie jakie testowałem, ale jedno z najcięższych na pewno. Warto o tym pamiętać, bo niestety praktyka pokazuje, że nawet w solidnej obudowie dłuższe użytkowanie może prowadzić do niewielkich odkształceń na płycie głównej.

(Kliknij aby powiększyć)

Wymiary chłodzenia to: 13x14x16,83 [cm]. Ten ostatni wymiar to oczywiście wysokość chłodzenia. Cryorig R1 przekracza magiczną granicę 16cm i wybierając obudowę do tego chłodzenia koniecznie należy o tym pamiętać.

(Kliknij aby powiększyć)

Zobacz promocję na ten produkt >>>

Wentylatory XF140 oraz XT140

Za odprowadzanie ciepła z wież odpowiadają dwa wentylatory Cryorig, przy czym obydwa widzieliście już wcześniej, zarówno w duecie jak i z osobna. Mowa o XT140 - 14cm wentylator oversized jaki instalowany jest również na stocku na H5. Jego parametry to:

 • prędkość obrotowa od 700 do 1300 RPM
 • przepływ powietrza 65CFM
 • maksymalna głośność pracy 24dBA
 • profil 13mm
 • waga - 89 gramów

Ten umieszczony jest jako pierwszy. Dzięki takiemu zabiegowi chłodzenie jest w pełni kompatybilne nawet z dużymi radiatorami na kościach pamięci RAM. Drugi wentylator to pełno-profilowa konstrukcja XF140 którą na H5 testowałem oddzielnie. Jego parametry są zbliżone do XF140:

 • prędkość obrotowa od 700 do 1300 RPM
 • przepływ powietrza 76 CFM
 • maksymalna głośność pracy 23 dBA
 • profil 25mm
 • waga aż 156 gramów

Drugi z wentylatorów XF140 umieszczony jest pomiędzy wieżami.

Każdy z nich instalowany jest na klipy. Te są dosyć elastyczne i do ich instalacji nie mam żadnych uwag. W zasadzie dodać mogę tyle, że te nie wystają poza obrys chłodzenia, co mogłoby negatywnie wpłynąć na kompatybilność z kartami umieszczonymi w pierwszym slocie PCI-E. Każdy z wentylatorów posiada również na rogach antywibracyjne gumki, mające w praktyce wpłynąć pozytywnie na kulturę pracy chłodzenia.

Kompatybilność z RAM i kartami rozszerzeń

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku H5 i tutaj chłodzenie Cryorig jest w pełni kompatybilne z pamięciami RAM. W tym przypadku zawdzięczamy to nieco przesuniętym do tyłu wieżom oraz niskoprofilowemu wentylatorowi XT140 na pierwszej wieży. Miłośnicy kości z wysokimi radiatorami będą więc usatysfakcjonowani.

Aktualna cena chłodzenia: KLIK!

Narzekać nie można również na kompatybilność z pierwszym slotem na płycie główniej. Część płyt ma w tym miejscu PCI-E x16, w którym instalujemy karty graficzne. Jeżeli ta dodatkowo posiada backplate niekiedy powstaje problem z taką instalacją w przypadku za dużych chłodzeń CPU. W przypadku Cryorig R1 zarówno wieże jak i klipy nie stanowią żadnego problemu.

Instalacja

Nie da się tutaj nie dostrzec pewnej analogii do H5. R1 instalujemy również z wykorzystaniem dodanego w zestawie wkrętaka. Producent w tym celu przygotował tym razem nie otwory, ale wcięcia w pierwszej wieży. Sam montaż jest dziecinnie prosty i mając pewną wprawę ze spokojem można się z tym uwinąć w 5min, jak podaje producent. Tutaj niestety mam również jedną uwagę. Choć montaż jest solidny, a docisk bardzo dobry - moim zdaniem sprężyny na śrubach są i tutaj nieco za sztywne. Niedoświadczony użytkownik podejrzewam, że może mieć z tym realny problem, bo instalacja R1 tak samo jak H5 wymaga nieco większego nacisku przy łapaniu drugiej śrubki, przy czym ta pierwsza musi być jedynie lekko załapana.

(Kliknij aby powiększyć)

Zdejmując chłodzenie po testach widać również, że pasta zostaje bardzo ładnie i równo rozprowadzona po IHSie chłodzenia i to bez wcześniejszego rozprowadzania pasty (pasta była nakładana metodą na krzyż).

Platforma testowa i metodyka

Platforma

                       SprzętDostarczył

Procesor

AMD FX-8370E @4.7GHz

Chłodzenie procesora

CRYORIG R1

Pamięć RAM

GoodRam DDR3 CL9

1333MHz @1600MHz 8GB

DawidN20v2

Płyta główna

FATAL1TY 990FX KILLER

Karta graficzna

Sapphire Radeon R7 265X

Dysk

Seagate 120GB HDD

DawidN20v2

Zasilacz

 FSP Hyper 500

Obudowa

SilverStone Precison PS10

Monitor 

BENQ XL2420T

Metodyka

O ile zmieniła się platforma testowa - nie zmieniła się sama metodyka przeprowadzania testu. Do odczytu temperatur użyty został program HWMonitor, a kontrolnie wskazania z AMD Overdrive. Pomiar ciśnienia akustycznego dokonałem sonometrem Voltctraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od chłodzenia. Podczas pomiarów głośność tła nieznacznie przekraczała 34 dBA. Pierwszy z pomiarów dla procesora nieobciążanego dokonany został po 15minutach od włączania PC. Do obciążenia wykorzystany został program AMD Overdrive (stability test), ustawiony na 1h pracy. Pomiar pod obciążeniem został dokonany po około 45min obciążania programem.

Wyniki

Podsumowanie

Cryorig R1 posiada masę zalet . Jest to chłodzenie bardzo solidnie wykonane, którego instalacja jest prosta, przy czym cooler zainstalowany jest bardzo pewnie. W spoczynku mimo dwóch wentylatorów chłodzenie jest bardzo ciche - niemal niesłyszalne nawet z bliskiej odległości. Pod obciążeniem choć już jest zdecydowanie głośniej - tragedii nie ma. Mimo takich samych wentylatorów jak w H5 jest nawet nieco ciszej, a to z uwagi na większą zdolność rozpraszania samych wież, co przekłada się na wyższą wydajność chłodzenia, przy jednocześnie nieco wyższej kulturze pracy.

(Kliknij aby powiększyć)

Cryorig R1 umożliwił stabilne OC CPU AMD FX-8370E do taktowań 4.7GHz z napięciem 1,45V na wszystkich rdzeniach.

Chłodzenie jest w pełni kompatybilne z pamięciami RAM, oraz pierwszym slotem PCI-E. No i z uwagi na niebagatelny wygląd - może sie po prostu podobać.

Niestety podobnie jak H5, tak i R1 nie jest chłodzeniem idealnym. Sprężyny na śrubach do instalacji chłodzenia mogłyby być nieco bardziej miękkie, a pod obciążeniem mogłoby być nieco ciszej.

Wisienką na torcie jest bogate wyposażenie w akcesoria oraz gwarancja, która po rejestracji produktu zostaje wydłużona do aż 6 lat (3+3 po rejestracji produktu)

Sprzęt do testów dostarczył sklep Proline.pl

blog comments powered by Disqus
Cryorig R1 - Schłodzi Nawet FX-a po OC!